Slovenskí študenti v Prahe

Slováci tvoria väčšinu zahraničných študentov v Česku. Praha má ako „alma mater“ rozhodne čo ponúknuť a pre Slovákov je čoraz zaujímavejšia. Láka nás vyššia kvalita vzdelávania, bezplatné štúdium, krásne prostredie i bohatý nočný život.

Reakcie českých rodákov na slovenských spolužiakov sú často rozpačité. Niektorí nás rešpektujú a vítajú, mnohí však majú pocit, že im ukrajujeme z možností a dávajú to patrične najavo. To nech vás ale neodradí, v štúdiu predsa platí, že lepší vyhráva. A „múdry Slovák“  je pre českú univerzitu isto väčším prínosom než „menej múdry Čech“.

Pokiaľ váhate ktorú fakultu si vybrať, podrobnú databázu vysokých škôl nájdete na stránkach vysokeskoly.cz. Na úvodnej stránke nájdete jednoduchý test, ktorý by vám mohol pomôcť s výberom študovaného odboru.

               „Musím pri štúdiu používať češtinu?“

Používaniu slovenčiny na vysokých školách a uznávaniu  slovenských dokumentov a dokladov o dosiahnutom vzdelaní sa venujeme v tomto článku.

               „Koľko stojí študentský internát?“

Ceny sú značne rozdielne v závislosti od univerzity, zvoleného štandardu a počtu spolubývajúcich. Ceny sa pohybujú približne od 2 000 do 6 500 korún mesačne. Podrobnejšie sa na ceny „kolejí“ v Prahe a možnosti ubytovania pozreli lidovky.cz.

               „Čo všetko si potrebujem vybaviť ak chcem študovať v Prahe?“

Zdravotné poistenie

Ako študent EU máte nárok na lekársku starostlivosť v rovnakej miere ako českí občania v prípade akútneho ošetrenia, plánované úkony by ste mali absolvovať na Slovensku.

Pokiaľ však potrebujete navštevovať lekára pravidelne, môžete si v jednej z českých poisťovní zažiadať o registráciu preukazu poistenca a poisťovňa Vám vystaví dočasný český doklad (žltý preukaz).

Povolenie k pobytu

Dobrá správa! Žiadne vízum, ani povolenie k pobytu nepotrebujete, rovnako nepotrebujete ani pracovné povolenie v prípade, že by ste chceli popri štúdiu pracovať.

Máte však tzv. ohlasovaciu povinnosť, kde ste povinní do 30 dní od vstupu ohlásiť miesto pobytu cudzineckej polícii. Pokiaľ nastupujete na internát, vyplníte formulár priamo v ubytovaní a máte hotovo. Ak bývate u rodiny, v podnájme, či zdieľanom ubytovaní, budete sa musieť na pobočke polície zastaviť osobne.

Ak svoj zámer študovať v Prahe neprehodnotíte, po troch mesiacoch pobytu si môžete zažiadať o prechodný pobyt. To síce nesie určité výhody v praktickom živote, ale aj ďalšie povinnosti ohlasovania zmien cudzineckej polícii.

Český bankový účet

Ak si chcete založiť účet v českej banke potrebujete k tomu potvrdenie o prechodnom pobyte. Avšak výhodný platobný styk medzi Českom a Slovenskom poskytuje napr. Fio banka.

Zvážte tiež registráciu v tzv. online banke, kde si vystačíte s trvalým pobytom na Slovensku a budete si môcť vytvoriť účet v Eurách i v českej korune. Súčasťou mobilnej aplikácie je i online zmenáreň, kde si peniaze jednoducho zmeníte podľa aktuálneho kurzu.

Štipendium

Ich získanie sa riadi štipendijným poriadkom zvolenej univerzity. Na čo by ste prípadne mali, či nemali nárok si preto zistite ešte pred podaním prihlášky. Možno vám to uľahčí rozhodovanie. My vám prajeme mnoho úspechov na prijímačkách a tešíme sa na vás v našej „už nie zas tak malej“ komunite Slovákov v Prahe.

Podobné články