Ako si hľadať a nájsť prácu v Prahe

Hľadanie práce v Prahe zo Slovenska má svoje výhody aj nevýhody. Väčšinou to je otázka nutnosti, nie každý sa môže zrazu zbaliť a ísť naslepo do Prahy, a tu si hľadať prácu. Zvlášť ak má rodinu, záväzky, či prácu ktorú nechce riskovať, že o ňu prijde a ostane bez práce a bez príjmu. Pri hľadaní práce v Prahe zo Slovenska ju je môžné hľadať popri súčasnom zamestnaní, resp. bez toho aby bolo nutné zhánať a platiť (dlhodobé) ubytko v Prahe.

Nevýhody sú nutné opakované cestovanie na pohovory, čo môže byť psychicky aj fyzicky únavné, a sú s tym spojené ďalšie nákladady na cestovné. Zvlášť nevýhodné to je pri pohovoroch v personálkach, kde sa ešte nič nevyrieši.

Tip: Dohodnúť si viacero pohovorov na jeden deň, resp. niekoľko dní po sebe, a prísť na viac dní. V rámci toho aj obehať aj vytipované personálky a zaregistrovať sa u nich. Zvýšite si tým šance dozvedieť sa o zaujímavej práci.

Chcem si nájsť prácu v Prahe. Čím mám začať? 

 

 1. Životopis

Vytvorte si doma životopis, v slovenčine a angličtine. Nič nepokazíte, ak si ho spravíte v češtine. Tak či tak ho budete potrebovať, takže je dobré si ho spraviť hneď na začiatku. Kto skončí na tomto bode, tak nemá význam aby chodil do Prahy.

2. Pravidelné hľadanie

Pozerajte pravidelne v rámci svojich možností nové ponuky práce na jobserveroch. Primárne na

www.jobs.cz .

Tam sa pozerajte každý deň, resp. si nastavte sledovacieho psa, ktorý vám bude posielať na mail nové ponuky.

Môže byť užitočné sldovať aj iné pracovné servery, hlavne tematické, napr. gastrojobs.cz pre tých ktorí chcú pracovať v gastro prevádzkach, Startupjobs.cz pre ponuky v IT a startupoch, alebo Airjobs.cz , Monster.cz , Prace.cz , Volnamista.cz , Profesia.cz .

TIP: Zároveň si na tých stránkach, ktoré to umožnujú. nastaviť sledovacieho psa, ktorý vám bude každý deň (resp. zvolený interval) posielať emaily o dostupnných ponukách práce podľa vami vybraných kategórií.

TIP: Ak už ste sa rozhodli, že si chcete nájsť prácu v Prahe, je dobré si spraviť konkrétny cieľ, ktorý si môžete sami skontrolovať. Napr. každý deň si pozrieť 50 najnovších ponúk, alebo stráviť pri prezeraní ponúk aspoň 15 minút denne. 

3. Firmy kde by ste radi pracovali

Spravte si zoznam oblastí, v ktorých by ste chceli pracovať, resp. z toho vychádzajúcich firiem, v ktorých by ste chceli radi pracovať a kariérne sa rozvíjať.

Nájdite si internetové stránky všetkých týchto firiem, (napr. pomocou www.firmy.cz - kategória Praha a vami hľadané oblasti práce).

V rámci bodu 2 - pravidelného hľadania a prezerania nových pracovných ponúk na pracovných stránkach, si do zoznamu interntových adries pridajte aj stránky Kariéra v týchto firmách.

Ak nájdete nejakú zaujímavú ponuku, kľudne do sprievodného listu napíšte, že ste ju našli sami cez ich stránku kariéra, pretože túžite pracovať v danej firme. To nie sú kecy, predstavte si, že na danú pozíciu sa hlási x, pre personalistu neznámych ľudí, o ktorých si musí spraviť obraz a vybrať z nich. Vy firemnému personalistovi takto ukážete jednak svoju proaktivitu, a jednak že k danej firme resp. pozícii máte istý vzťah.

V neposlednom rade ak vás daná firma prijme priamo, a bez personálky, ušetrí tym množstvo peňazí, čo pri rozhodovaní medzi viacerými ponukami, môže byť z jedným z dôvodov prečo vybrať práve vás. 

TIP: Mnohé veľké spoločnosti, ako HP, IBM a podobne, majú svoje vlastné job portály, na ktorých nájdete viac ponúk ako ponúkaju personálky, ktoré pre ne hľadajú kandidátov, ale po zaregistrovaní sa u nich už stratíte možnosť, aby vás na akúkoľvek pozíciu u nich presadzoala personálka. 

4. Personálky

Vždy je lepšie komunikovať priamo s firmou, personálka plní úlohu akéhosi vstupného filtra. Napriek tomu ale personálky nezatracujte, veľa, hlavne väčšie firmy, hľadajú primárne cez personálky. Takisto mnohé pozície sú tzv. skryté, čo znamená, že ich agentúra nezverejní, ale hľadá vhodných kandidátov medzi svojimi uchádzačmi.

Ak už budete v Prahe, tak sa do tých najlepších/najväčších alebo pre váš obor špecializovaných, zaregistrujte. Tým nič neskazíte.

Ak vás personálka zavolá na pohovor, snažte sa získať od nich čo najviac informácií o danej pozícii, aby ste sa potom do Prahy netrepali zbytočne.

TIP: Cieľom personálky je nájsť klientovi správneho človeka na požadovanú pozíciu, za čo dostanú zaplatené. Čo z toho vyplýva? Vy určujete pravidlá pri rozhovore s personálkou. Oni sa vám musia prispôsobiť. Vy si určite, kedy máte čas, a ktorý termín pohovoru sa vám najlepšie hodí. Buďte sebavedomí, a sebaistí. 

TIP: Takmer každá personálka na svojej stránke zverejňuje svoje ponuky, preto je vhodné sledovať aj ich stránky a reagovať na to, čo vás zaujme. Na druhej strane, aj keď už ste v personálke zaregistrovaní, neznamená to, že vám budú pozície ponúkať, väčšinou si to zas musíte odsledovať. Mnoho českých personálnych agentúr zverejňuje ponuky aj na slovenských pracovných portáloch, hlavne na profesii. 

TIP: Skoro každá personálka umožňuje prvý pohovor s nimi uskutočniť prostredníctvom skype, čo je veľká výhoda. Nezabudnite zvoliť správne meno, ak do kontaktov uvediete na ako Skype ID napríklad Barbar Conan alebo Sladká Cica, nečakajte že vás budú brať vážne. 

5. Linkedin, Facebook, mail a iné

V dnešnej dobe sociálnych sietí je nesmierne ľahké rozdistribuovať nejaku informáciu rýchlo, a naraz veľému množstvu ľudí.  Takže ak sa rozhodnete sondovať a zisťovať možnosti práce v Prahe, môžete sa na jedným klikom spýtať na tipy na voľné miesta, firmy, či personálky všetkých kamarátov a známych. Napr. keď im všetkým napíšete mail, alebo správou/statusom cez Linkedin/Facebook. Taktiež je vhodné si vytvoriť konto na rôznych job/oborových stránkach a pridať tam životopis, či inzerát - hľadám prácu.

TIP: Dajte si vždy pozor kde a čo píšete, aby ste si tým nechtiac nenarobili problémy so súčasným zamestnávateľom, ktorý, ak o vašom zámere odísť nevie, tak sa o ňom nemusí dozvedieť práve takýmto spôsobom.

TIP: Zaregistrujte sa na Jobs.cz a vytvorte si tam životopis. 

Možno sa to dá aj na ďalších job stránkach pre Prahu, keď tak nech to niekto z členov doplní, ale na jobs.cz viem potvrdiť, že to funguje.
Veľa z mojich známych, vrátane mňa [Igoríka] sa do Prahy dostalo presne takto. Akonáhle si totiž tam vytvoríte životropis, môžu sa vám ozývať priamo firmy, a aj také, ktoré z nejakych dôvodov neinzerujú voľné pozície.

Proaktivitou nikdy nič nepokazíte, naopak, zvýšite si takto šance, že vás niekto nájde, a priamo kontaktuje.

Čo sa týka sociálnych sietí, na hľadanie práce je často používaný www.LinkedIn.com. Môžete si tam vyplniť všetky potrebné profesné informácie o sebe, kde ste pracovali, študovali, vaši známi, kolegovia či klienti vám tam môžu pridávať odporúčania. Odkaz na svoj Linkedin profil môžte uvádzať aj v životopise, zvýšite tak jeho dôveryhodnosť.

 

SomvPrahe.sk vám praje veľa štastia pri hľadaní práce v Prahe!

Komentáre (3)

 • Obrázok používateľa lucia
  lucia

  Zdravím všetkých nových v skvelej Prahe! 

  Možno je môj príspevok zároveň reklamný text, ale pretože momentálne ešte nefunguje inzertná sekcia, píšem to sem. 

  Hľadáte si prácu? A preto potrebujete atraktívny a bezchybný životopis? Vytvorím vám ho. Vytvorím Vám profi CV, prípadne sformulujem aj profi motivačný list. V češtine alebo angličtine. Personalizovaný a na mieru. Rýchlo, odborne a za dobrú cenu. Bez kvalitného CV sa ťažko dostaneme k dobrej práci. Investovať doň sa preto jednoznačne oplatí. 

  Lucia - psychológ, lektor komunikačných zručností a marketér.

  Tel: CZ: 607 512 548 

  Tel: SK: + 421 944 030 427

  Email: potrebujemcv@gmail.com

  www.profizivotopis.sk

  https://www.facebook.com/ProfiZivotopis-1054291884604138/timeline

   

   

  apr 20, 2016
 • Obrázok používateľa Martinho
  Martinho

  Firma, ktorá ponúka vypracovanie profesionáleho CV a má email: "potrebujemcv@gmail.com" :D mi príde smiešna a vo svojej podstate veľmi neprofesionálna (btw. ani odkaz na facebook nefunguje a bohužiaľ ani nikde na webe nie je spomenuté meno/mená ľudí, ktorí za firmou stoja, IČO takisto nie). Takéto firmy a ľudí považujem za predávačov vody. Stačí do google napísať: "Ako napísať dobrý životopis", prečítať si 4-5 článkov a určite si urobíte dobrý životopis. Pýtať si za to 1000 Kč, to je fakt smiešne. 

  Ak chcete poradiť mustru, do ktorej nahádžete informácie, bude stačiť toto: https://cvmkr.com/ alebo toto: https://www.overleaf.com/latex/templates/resume/rysrqppxyvdg#.WYm7ktPyjOY. Poradil som to desiatkám ľudí a vždy boli spokojní či už ľudia, ale aj firmy, kde sa uchádzali o miesto. 

  sep 30, 2018
 • Obrázok používateľa kralikbo
  kralikbo

  Zabudol si na bod 0, ktory piseme ako prvu reakciu na ponuku. 0: kandidat si musim uvedomit, aku pracu vlastne hlada.

   

  máj 06, 2016