22 posts / 0 new
Najnovšie pridané
Obrázok používateľa zuzii
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 1 mesiac 2 týždne
Zaregistrovaný/á: 9 apr 2012 - 16:13
Vybavovačky

Ahojte, chcela by som sa spýtať, ako je to s vybavovaním formalít... Od septembra 2012 nastupujem do zamestnania v Prahe na hlavný pracovný pomer (tým pádom som zo svk úradu odhlásená, rovnako aj z poisťovne..atď). Je potrebné sa hlásiť na úrade práce tu v Čechách? A ako je to so zdravotnou poisťovňou? Vybavuje ju zamestnávateľ, alebo si mám najskôr vybaviť všetko ja (aby som sa dostala ku kartičke poistenca...) Ďakujem a krásny deň :)

Obrázok používateľa Evie
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 3 mesiace 4 dni
Zaregistrovaný/á: 7 feb 2011 - 10:49
Ahoj, mne sa o všetko

Ahoj, mne sa o všetko postaral zamestnávateľ, iba som sa musela odhlásiť na Slovensku zo zdravotnej poisťovne. Zamestnávateľ ma prihlásil, aj kartu poistenca mi vybavili.

Obrázok používateľa Genneth
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 3 roky 1 mesiac
Zaregistrovaný/á: 9 aug 2012 - 07:30
vybavovacky

Doplnam Evie: Zdravotnu poistovnu si volis sama. Pre istotu si zisti, ci Ta tam  nahlasili, neponahlaj sa, daj im aspon 10 _15 dni na nahlasenie.  Mne sa ohlasili po 30 dnoch. Pre istotu som si este pred odchodom zo SR urobila cestovne poistenie na jeden mesiac. Chvalabohu zan.   Potom, vsetko zavisi od toho, ako casto budes chodit domov. Ak kazdy tyzden - dva, tak si vybav poistenie aj na SVK.  To vybavis v tej poistovni CR, len ich musis o to ziadat. Pride Ti papier k zamestnavatelovi, plati cca 2_ 3  mes. , a ty s nim zajdes na poistovnu v SVK a poziadas o vydanie karticky na SVK. (musis ho mat tiez pri sebe, kym Ti neposlu karticku).  Ja mam karticku aj v CR aj v SVK. ALE potom si tu cesku, parkrat prefot aj s OP a v SVK nos pri sebe, pretoze to na pohotovosti a pri osetreni SVK vyzaduju, a lekarne budu dodatocne pytat, zakze ja im to davam rovno s predpisom na lieky, aby som na SVK nelietala ako tajtrlik.  Pretoze kazda cinnost sa presuva aj s tvojim cislom karticky do poistovne CR. Refunduju si to medzi sebou.

Pozor, ak ostanes v Prahe  viac ako 30 dni, musis sa hlasit na cudzineckej policii, ja som bola na Olsanskej , k Slovakom su zlatunky, aj som si s nimi pokecala, zasmiala, a to som prisla po 30 dnoch. Mala som mozno stastie, pretoze som pendlovala a doteraz pendlujem cca 1X2 tyzdne medzi statmi, takze este som tu nebola viac ako 30 dni v roku. Ale kedze listky ZSR si neodkladam, tak som si splnila byrokraticku povinnost.  Potrebujes doklad o byvani. Bud zmluvu, alebo Dohodu (pripadne potvrdenie) o ubytovani. Nemam to pri sebe, ale v praci  v mail poste, takze cisty formular , mozem zaslat v pripade potreby.

 Socialku a urad prace nekontaktujes, to riesi zamestnavatel.

Pozor na podanie danoveho priznania FO za rok 2012 na SVK do 31.03.2013. Dan zo mzdy v CR odvadzas v CR, ale kedze je uz august, mozno si mala nejake prijmy v SVK. Ak si mala, musis zistit, ci si povinna podat danove priznanie v SVK, ak ano, musis poziadat zamestnavatela, aby Ti dal potvrdenie o zdanenych prijmoch v CR. Ja som ich urgovala uz v januari.  Pre istotu po 31. 12. 2012 kontaktuj niekoho, kto robi danove priznanie FO na SVK (net, noviny), ja som nasla v novinach. Nepodcenuj to. Ja som uctovnicka, ale Danove priznanie FO 2011, som si dala urobit mzdovej uctovnicke, ktora robi FO s prijmom vo viacerych statoch.  Mozno prave preto, ze som z branze som opatrna, a priznam sa, nemala som cas studovat detaily mojho danoveho priznania. V tom istom termine som sumarizovala danove priznanie PO zamestnavatela.

Prajem Ti, aby Ti vsetko vyslo ako si zelas, a nech sa Ti v Prahe dari.

posielam linky

http://www.policie.cz/clanek/pozvani-hlaseni-pobytu-schengenska-viza-en.aspx

 

http://www.policie.cz/clanek/kontakty-na-reditelstvi-sluzby-a-jednotliva-pracoviste-cizinecke-polici...

G.

Obrázok používateľa Eulalia
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 1 rok 3 mesiace
Zaregistrovaný/á: 27 jún 2010 - 14:01
Ahoj, s tym, ze sa musi

Ahoj,

s tym, ze sa musi hlasit na cudzineckej policii nesuhlasim.  Som tu 10 rokov, tato povinnost bola iba kym sme neboli v Schengenskom priestore.  Ja som sa potom uz nehlasila, iba ked som si kupila byt a katastralny urad vyzadoval, aby som mala aspon prechodny pobyt. Ked som isla na cudzinecku policiu, nemali ziadne poznamky, ze som nebola 6 rokov u nich nahlasena.

To, ze by si mohla volit zdravotnu poistovnu sama - o tom tiez neviem. Bolo mi u dr povedane, pokial nemam trvaly pobyt, tak jedina poistovna je VZP. Ak si dobre pamatam a zamestnavatel ta prihlasi na poistovni, tak ti na pobocke poistovni potvrdenie vydaju okamzite, len by si si tam musela zavolat, ci potrebujes potvrdenie od zamestnavatela.

 

zuzana

 

Obrázok používateľa juki
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 1 týždeň 3 dni
Zaregistrovaný/á: 30 jan 2008 - 10:41
ad1) ano hlásiť sa na

ad1) ano hlásiť sa na cudzineckej nemusíš, keď sa však už prihlásiš, musíš ich informovať o každej zmene, inak ti hrozí pokuta.

ad2) poisťovňu si samozrejme zvolíš ty.

výcuc z webu mojej poisťovne:

Účastny systému veřejného zdravotního pojištění v České republice jsou povinně osoby, které mají na území ČR trvalý pobyt nebo osoby, které trvalý pobyt nemají, ale jsou zaměstnány u zaměstnavatele, který má na území ČR sídlo nebo trvalý pobyt.

Právo pojištěnce na výběr zdravotní pojišťovny je zakotveno v § 11 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění. Právo na výběr pojišťovny ale nelze použít při narození dítěte – dnem narození se dítě stává pojištěncem té zdravotní pojišťovny, u níž je pojištěna matka dítěte v době jeho narození.

Obrázok používateľa miso
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 1 mesiac 59 minút
Zaregistrovaný/á: 27 máj 2007 - 11:24
2. ja mam len prechodny pobyt

2. ja mam len prechodny pobyt a od zaciatku mam OZP, tak to asi bude rozpor medzi skutocnostou a tvojou dr

Obrázok používateľa kacka
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 1 rok 8 mesiacov
Zaregistrovaný/á: 10 sep 2007 - 12:51
zdrav poistovnu

si mozes vybrat akukolvek (pri nastupe do prace sa ta opytaju, kde chces byt poistena), ale v pripade toho najhorsieho /najlepsieho, len vzp 'plati' za takych tych 'statnych' poistencov (studenti a nezamestnani). potom by si musela zmenit tu svoju na vzp. aspon tak som to pochopila.

Obrázok používateľa rapatec
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 2 roky 3 mesiace
Zaregistrovaný/á: 30 Mar 2011 - 21:20
hlaseni pobytu 3000 pokuta

nesouhlasim, so schengenom to nema nic spolocne, tod prepis z cudzineckej policii

 

Občan Evropské unie je povinen ohlásit na policii místo pobytu na území ve lhůtě do 30 dnů ode dne vstupu na území, pokud jeho předpokládaný pobyt bude delší než 30 dnů; tato povinnost se rovněž vztahuje na rodinného příslušníka občana Evropské unie, pokud tento občan EU pobývá na území. Povinnost ohlásit místo pobytu na policii se nevztahuje na cizince, který tuto povinnost splnil u ubytovatele.
 
     Z ohlášení místa pobytu cizince na území nevyplývají žádná práva k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti, v níž je cizinec přihlášen k pobytu.
     Povinnost hlášení pobytu cizinec splní osobně vyplněním přihlašovacího tiskopisu, nesplnil-li již tuto povinnost u ubytovatele. Přihlašovací tiskopis tvoří přílohu tohoto modulu.
     Nesplní-li cizinec svou povinnost hlášení pobytu, dopouští se přestupku. Za tento přestupek lze uložit pokutu až do výše 3000,- K
Obrázok používateľa Genneth
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 3 roky 1 mesiac
Zaregistrovaný/á: 9 aug 2012 - 07:30
vybavovacky

pozn.: Este k DP 2012 FO, do 15.2.2013 musis oslovit SVK zamestnavatelov , kde si pracovala v 2012, aby Ti poslali potvrdenie o zdaneni prijmu (o zdanenych preddavkoch r. 2012), k DP potrebujes potvrdenenia SVK za rok 2012 + potvrdenia CZ, ak budes chciet podat DP FO za 2012 v SVK. 

G.

P.S.: Neboj sa ist do podania DP FO cez profesionala. Ja som mala preplatok na dani. A nie par korun. Kedze som bola par mesiacov nezamestnana a mzdova uctovnicka vedela, ze existuje jeden paragraf,  tak preplatok mal dve nuly.   Ja by som si ten paragraf nevsimla a prisla by som o plus tie nuly. 

G.

Obrázok používateľa zuzii
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 1 mesiac 2 týždne
Zaregistrovaný/á: 9 apr 2012 - 16:13
Ďakujem veľmi pekne za rady.

Ďakujem veľmi pekne za rady. Naštastie na svk som len študovala na VŠ, tak aspoň jedna povinnosť z krku a dane len v ČR budem riešiť. Chcela by som sa ešte spýtať, či ste si brali aj karty od lekárov zo SVK, či to netreba?

Ďakujem, krásny deň a nech sa vám darí :)

Obrázok používateľa Zunana
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 9 mesiacov 3 týždne
Zaregistrovaný/á: 21 aug 2012 - 10:45
Ahojte, chcem sa spýtať na

Ahojte,

chcem sa spýtať na radu, momentálne pracujem, ku koncu septembra však odchádzam zo SVK do Prahy. Je nutné nahlásiť sa na Úrad práce v Čechách? Myslím, že stačí na SVK kým si nájdem prácu, potom to už rieši zamestnávateľ... A čo sa týka zdravotného poistenia, slovenské platí aj v Česku (medzinárodný preukaz poistenca)? Alebo je nutné vybaviť si súčasne aj české a zatiaľ si ho platiť sama?

Máte s tým niekto skúsenosti? Ďakujem

Zuzana

Obrázok používateľa zuzii
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 1 mesiac 2 týždne
Zaregistrovaný/á: 9 apr 2012 - 16:13
Ahoj, európska kartička

Ahoj, európska kartička poistenca ti je na dve veci mimo svk... ak tam chces ist normalne pracovat, musis sa odhlasit zo svk uradu aj zdravotky. v cr ti zamestnavatel zdravotku vybavi a slovaci v cr nepotrebuju povolenie k praci

Obrázok používateľa Zunana
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 9 mesiacov 3 týždne
Zaregistrovaný/á: 21 aug 2012 - 10:45
Zuzi, ďakujem za info.

Zuzi, ďakujem za info.

Obrázok používateľa rapatec
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 2 roky 3 mesiace
Zaregistrovaný/á: 30 Mar 2011 - 21:20
poistovna

odhlasenie sa zo slovenskej poistovne nieje podmienka pre ziskanie poistenia v CR...ALE ked budes pracovat v CR tak zamnestnavatel bude platit CR poistovni a tej Slovenskej by si si musela platit sama, ja odporucam sa zo Slovenskej odhlasit az ked budes mat vybavenu Cesku poistovni, aby sa ti nestalo ze budes v dakom momente absolutne nekryta poistenim a tym padom v pripade dakeho nutneho osetrenia by si si vsetky naklady musela uhradit z vlastneho vacku

Obrázok používateľa martuskaaa
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 21 hodín 48 minút
Zaregistrovaný/á: 3 jan 2008 - 13:52
Zo slovenskej poistovne sa

Zo slovenskej poistovne sa nemozes odhlasit len tak sam od seba, jedine, ze donesies papier z nejakej inej, v tomto pripade ceskej, ze si poisteny tam. Nemozes dobrovolne nebyt poisteny, nie sme v US ;)

Moze sa stat akurat to, ze skoncis v praci na SK, t.j. zamestnavatel za Teba prestane k nejakemu datumu platit, a nastupis do prace v CR, t.j. cesky zamestnavatel za Teba zacne od nejakeho datumu platit, a ked je tam nejaky nezaplateny den (nebol si ani na UP), vznika Ti u SK poistovne dlh, ktory od Teba bude vymahat, ci v tom obdobi budes, alebo nebudes osetrovany. Stale si ale v tom case prihlaseny u SK poistovne, ako samoplatca.

Obrázok používateľa Slavolino
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 1 mesiac 1 deň
Zaregistrovaný/á: 4 feb 2008 - 14:49
este doplnim, ze byt

este doplnim, ze byt samoplatcom v CR (ako fyz. osoba) nie je mozne, ak nemas trvaly pobyt. Bez neho si clovek sam dobrovolne nemoze platit ceske zdravotne poistenie (info platna r. 2010).

Obrázok používateľa jano82
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 3 mesiace 1 týždeň
Zaregistrovaný/á: 14 júl 2008 - 21:08
Mne stačilo ísť do poisťovne

Mne stačilo ísť do poisťovne na Slovensko, povedať, že budem pracovať v ČR, dať čestné prehlásenie, že tam budem mať poistenie a odhlásili ma z poistenia na Slovensku.

Keď sa to ale neurobí, tak je to problém a stojí to veľa peňazí.

Obrázok používateľa martuskaaa
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 21 hodín 48 minút
Zaregistrovaný/á: 3 jan 2008 - 13:52
OK, ale podpisal by si cestne

OK, ale podpisal by si cestne prehlasenie ze si poisteny inde, keby si pracu a poistenie v CR nemal? Nie som pravnik, ale mam pocit, ze potvrdenie o ceskom poisteni je v tomto pripade rovnocenne s tym prehlasenim, a plati, ze sa nemozes odhlasit, ak inde poisteny nie si.

Obrázok používateľa sunshine1311
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 5 rokov 4 mesiace
Zaregistrovaný/á: 7 sep 2012 - 10:30
ahojte,prosím o radu

Možno sa budem opakovať,ale ešte sa neviem dobre orientovať na tejto stránke, tak za pochopenie ďakujem msn_wink.gif Chcela by som vás poprosiť o radu , do konca októbra by sme sa chceli odsťahovať do Prahy, máme dve malé deti, tie by sme na čas nechali so starými rodičmi na sk kým sa v Prahe zorientujeme.Problém je v tom, že nemám šajn ako treba začať, teda s vybavovaním, úradmi a pod. Prezeráme nájmy, niektoré nám padli do oka,oslovila som aj pár materských škôl , pretože staršia dcérka má chodiť do predprípravky ,ale odpísali mi, že nemajú pre nás miesto.Je tu niekto kto sa tiež sťahoval s malými deťmi, čo všetko treba vybaviť na začiatok pre mňa a partnera a potom aj pre decká.Obaja si chcem nájsť prácu, ale keď prídu deti bude to ťažšie, takže všetky vaše skúsenosti mi pomôžu. Nebudem klamať, že ma chytá panika, takže ďakujem za vaše odpovede vopred.

Obrázok používateľa lucka01
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 5 rokov 4 mesiace
Zaregistrovaný/á: 8 sep 2012 - 12:23
Ahojcek ja by som sa chcela

Ahojcek ja by som sa chcela spytat kamoska je lezbička a chcela by sa vydavat a ako viem je to mozne v česku co a ako to treba vybavit ?vie mi s tym niekto pomoct?

Obrázok používateľa damjan
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 20 hodín 48 minút
Zaregistrovaný/á: 14 feb 2007 - 01:11
http://www.mvcr.cz/clanek/reg
Obrázok používateľa katoka
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 4 mesiace 6 dni
Zaregistrovaný/á: 20 Mar 2012 - 17:37
dobrovolne nezamestnana...:-)

Ahojte, chcem sa opytat, ci nie ste niekto v podobnej situacii ako ja. Od maja som v CR, prestahovala som sa manzelom, ktory je Cech. Som dobrovolne nezamestnana a platim si zdravotnu v SR. Kedze si uz 4 mesiac nemozem najst pracu v Prahe, tak sa chcem opytat, ci ste to niekto takto uz riesili. Je mozne si dobrovolne platit socialnu a zdravotku v CR?, resp. prihlasit sa na urad prace? Ak viete niekto poradit, bude to super...:-)