2 príspevky / 0 new
Najnovšie pridané
Obrázok používateľa aan2007
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 8 mesiacov 2 týždne
Zaregistrovaný/á: 21 jún 2017 - 13:51
trvaly pobyt resp. ceske obcianstvo pri stahovani do prahy a tehotna manzelka

V Prahe som si kupil druzstevny byt, ale kedze druzstvo vyzadovalo aby bola druzstevnikom osoba s trvalym pobytom v CR, tak je oficialne napisany na moju matku, ktora je obcanom CR (rovnako moja sestra). Planujem sa tam konecne natrvalo prestahovat a zacat byt vyuzivat s mojou manzelkou (obcan tretej krajiny mimo EU), ktora ma vybaveny 5-rocny trvaly pobyt na Slovensku a so synom (Slovakom). Aby tych komplikacii nebolo dost, zena je tehotna a ma rodit v novembri, co je asi najvacsia komplikacia. Na Slovensku za nu plati normalne zdravotne poistenie stat, kedze sa stara o syna Slovaka, na ktoreho poberam rodicovsky prispevok a pridavok a za ktoreho tiez plati zdravotne poistenie stat, ja si svoje poistenie platim sam.

 

Ako by som mal optimalne postupovat aby mohla ist zena v Cesku k doktorovi a mohla tam normalne odrodit a nestalo nas to kopec penazi a taktiez aby mohol ist syn k doktorovi ked bude potrebovat? Moze sa manzelka prihlasit na cesku VZP ako samoplatca nech nemusime na nic cakat a platit si proste tych 1485Kc mesacne a chodit normalne k ceskemu doktorovi a nasledne aj na zaklade toho porodit v Prahe?

 

Rozmyslal som zaziadat si hned po prichode o trvaly pobyt ci rovno ceske obcianstvo, kedze pre deti obcanov CR narodene v Ceskoslovensku ma platit vynimka, kedy nemusia dokladovat 5 rokov pobytu, ak mam spravne informacie (aj ked u obcianstva vyzaduju aj tak nahlaseny trvaly pobyt (?), aj ked nie 5 rokov), ale neviem nakolko by bolo toto schodne. Ako vsak citam toto moze trvat 60-90 dni, co bude uz manzelka pomaly rodit a mala byt chodit ku gynekologovi pocas tejto doby, co nemozem cakat tak ci tak.

 

EDIT:  Vyzera ze to obcianstvo nie je schodne, vyzaduje sa nan trvaly pobyt ak by mi aj ako synovi ceskej matky odpustili 5 rkov trvaleho pobytu, tak na samotny trvaly pobyt musim cakat 5 rokov na prechodnombez ohladu na to ze som polovicny Cech.

Vynimka na udelenie trvaleho je pre rodinnych prislusnikov al to su len manzel/ka a dieta obcana CR do 21 rokov, takze uzasne, ak mate cez 21 a ste dietatom ceskeho obcana, tak uz zo zakona nie ste rodinnym prislusnikom a ste posudzovani rovnako ako ktorykolvek cudzinec.

Dalsou cestou by bolo pre zenu si vybavit komplexne zdravotne poistenie cez poistovnu Maxima, ktore vsak pre tehotne stoji 44000CZK najmenej, co si moze rovno ten porod zacvakat aj bez poistenia za rovnaku cenu v kombinacii so slovenskym zdravotnym poistenim.

Este dalsou cestou o ktorej som sa docital by bolo ze by som si zriadil zivnost ako OSVC s tym ze by som platil mesacne cca 2000 socialne odvody a 1900 moje zdravotne poistenie a nasledne by mal na zaklade tohto moj syn bezplatne ceske zdravotne poistenie a mozno by sa nan mohla prihlasit aj zena, avsak nviem kto by ho za nu platil, ci stat kedze sa stara o male dieta alebo by sme ho museli platit my, co by bolo dalsich 1500, takze by to stalo mesacne cca 4000 - 5500 len za blbe poistenie pre dvoch ludi, napriek tomu ze aktualne mame vsetci traja poistenie na Slovensku.

 

EDIT 2: Tak mi odpovedali z ceskej VZP. Vybavim si OSVC a budem platit socialne odvody a zdravotne poistenie 1906Kc, kedze zena nema prijem a stara sa o dieta do 7 rokov, tak sa dieta i za zenu bude platit poistenie CR. Po zruseni OSVC a prechode na zamestnanecky pomer sa pre zenu a dieta nic nemeni a za mna bude platit socialne i zdravotne poistenie zamestnavatel.

Obrázok používateľa RomanS
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 3 mesiace 1 týždeň
Zaregistrovaný/á: 7 júl 2008 - 10:39
K družstevnému podielu

K družstevnému podielu

01 nekúpil ste byt ale podiel v družstve (podla mňa ste urobil chybu... ak nejde o prevod do OV, viz prúser s tunelovaním bytového družstva v Bratislave ....) a viz 

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obchodni-korporace/cast1h6d2.aspx hlavne paragraf § 734 odstavec 3 ....

02 družstvo nemůže konať v rozpore s zákonmi ČR a EU ( Směrnice Rady 2000/43/ES viz článok 3 implementová v tzv Antidiskriminačnom zákone 198/2009 Sb viz § 1 ) takže ak má niečo v stanovách čo je v rozpore s zákonmi tak je to neplatné...prípadne je možné družstvo žalovať   a teda vyžadovať od podielnika trvalý pobyt...može ale to platí iba pre občanov krajín mimo EU.

okrem iného i § 42 Přechod podílu odstavec 1v zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích

takže žiadny pobyt ale upozornenie družstva že koná v rozpore s zákonmi ČR a smernicami EU čo může mať súdnopravnu dohru ktorú nemožu vyhrať

rodenie v ČR ,

02   tak tu skoro nič nedá urobiť , Vaša že na nebola v ČR v socialnom systéme posledný rok, takže rodit može v ČR Vy to cvaknete a nechát esi to preplatit v SR,

problém sú tiež dávky (materská, ...) kedže na nárok treba aby ste boli účatný v systéme soc.poistenia v ČR 1 rok, takže to budete musieť rieši´t asi v SR alebo nič.

Mimochodom v ČR sa chodí domov ak nie je problém na tretí deň... Ostatné ako ste uviedli v edit 2

PS: prečo miešate dve veci dokopy ?  Tot ste mali riešiť skorej...