8 posts / 0 new
Najnovšie pridané
Obrázok používateľa ferou
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 1 rok 1 mesiac
Zaregistrovaný/á: 29 jún 2009 - 17:23
Sankcie za nedodržanie oznamovacej povinnosti

Ahoj,

nepodarilo sa mi nájsť odpoveď na tento dotaz, tak zakladám nové vlákno. Onedlho si budem riešiť trvalý pobyt v ČR. Pred 4. rokmi som sa oženil s Češkou a sused Slovák ma vystrašil, že keď si riešil trvalý pobyt on, tak sa mu vyhrážali pokutou 50tis za to, že po svadbe neoznámil zmenu stavu na cudzineckej polícii. To je aj moj prípad, fakt mi nenapadlo, že v dnešnej dobe musím robiť poštára a oznamovať na každom úrade to, čo si možu vymeniť jednoducho oni sami...

V každom prípade sused dostal nakoniec pokutu "len" 5tis., ale stále ma hnevá, že za takýto neškodný priestupok vyžadujú takú šialenú pokutu a neviem ani nikde nájsť informácie o tejto pokute... Akú máte skúsenosť vy? Bohužiaľ, to že som sa oženil nezakryjem, pretože miesto kde sa idem prihlásiť na TP máme v SJM s manželkou...

Díky

Obrázok používateľa pali
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 1 rok 1 mesiac
Zaregistrovaný/á: 10 apr 2009 - 21:06
Ahoj,

Ahoj,

tiež ma to zaujíma, lebo som v podobnom stave. Osobne som nikdy nikomu nič nehlásil. Predpokladám, že ešte na koleji (pred 12 rokmi) ma prihlásili oni a potom zas odhlásili.

Trvalý pobyt by sa hodil z viacerých dôvodov. Ale viem žiť aj bez neho. Takže keby to malo stáť viac než povedzme pár stovák, tak budem veselo pokračovať v súčasnom stave.

Ako jedno z riešení mi napadá proste sa ísť prihlásiť, že som sa tu práve prisťahoval. Hneď následne si vybaviť prechodný pobyt. Za 2 roky môžem žiadať o trvalý (podmienka 2 rokov, ak som rodinný príslušník občana EU https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-cizince-obcane-eu-a-jejich-rodinni-prislusnici-trvaly-pobyt.aspx )

Díky

Obrázok používateľa dddd
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 11 mesiacov 2 dni
Zaregistrovaný/á: 18 feb 2019 - 08:46
Ja som v Prahe 9 rokov a

Ja som v Prahe 9 rokov a nemal som nikdy prechodny pobyt. Niekde som cital, ze su za to pokuty, aj ked nechapem preco. Akoze komu tym vznikne skoda? Mozu byt radi, ze tu clovek roky odvadza dane a este budu ...at s nejakou pokutou za taku hlupost. Ani neviem na co je prechodny pobyt dobry. Mozno keby chcel clovek nieco na splatky, kreditku, alebo hypoteku, mozno auto, neviem... (rad by som vedel). Ani jedno z toho neplanujem (v dohladnej dobe ani hypo). Vtedy chcu asi aj udaj o prechodnom pobyte. Nikde to nikdy po mne nechceli. Vzdy som len nahlasil kde byvam. Dokonca som skoro vsade hovoril, ze nemam prechodny, trvale mam na Slovensku a vzdy mi vsade povedali (banka, praca,...), tak tam dajte tu kde byvate. Jedini kto to riesi su naozaj asi len pani uradnici. Ostatnym je to suma fuk. To som bol dokonca chvilu aj zivnostnik, vtedy som mal virtualne sidlo - adresu, schranku - za ktoru som platil a chodila mi tam posta (vtedy este datovky neboli povinne). 

Obrázok používateľa selia
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 10 mesiacov 2 týždne
Zaregistrovaný/á: 15 feb 2009 - 11:37
Pali a dddd sú v pohode,

Pali a dddd sú v pohode, občania EÚ sa nikde hlásiť nemusia, iba možu. Ale ferou, áno, pokuta je možná, oznamovacia povinnosť je 15 dní. Ja som pre zmenu nenahlásila deti (ktorú sú mimochodom aj českí občania), tiež mi to ofrflali, keď som menila adresu, ale pokute som sa vyhla. Ale hneď ma upozorňovala, že pri svadbe by mi to neprešlo. Oni si tú info nevymenia, lebo rodinný stav nie je referenčnú údaj v registri obyvateľov. 

Nech žije digitalizácia štátnej správy!

Obrázok používateľa dddd
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 11 mesiacov 2 dni
Zaregistrovaný/á: 18 feb 2019 - 08:46
Aho Selia,

Aho Selia,

ste si 100 % istá, že sa hlásiť nemusíme pokiaľ sme bčania EÚ? Lebo ja mám vždy tak trochu malý stres aby to náhodou niekde po mne niekto nechcel. Teraz počas lockdownov sa nové potvrdenia o prechodnom pobyte ani nevydávajú. Môžem sa opýtať odkiaľ máte tieto info? Povedali Vám to na tom úrade, alebo máte niekoho kto s tým má skúsenosti, alebo dá sa to niekde dohľadať? Prečo je to pri sobáši inak? Vďaka za odpoveď. :)

D. 

 

Obrázok používateľa selia
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 10 mesiacov 2 týždne
Zaregistrovaný/á: 15 feb 2009 - 11:37
Som si istá.

Som si istá.

Je to aj na stránkach MV, a okrem iného v zákone č. 326/1999 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-326?text=326%2F1999

 § 87a - može, ale nemusí. Existuje povinnosť hlásiť pobyt (par. 93(2), ale v praxi sa nevymáha).

Pri sobáši to nie je inak, je to tak, že keď sa už raz človek o potvrdenie o prechodnom pobyte požiada, má povinnosť hlsáiť zmeny. 

Obrázok používateľa dddd
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 11 mesiacov 2 dni
Zaregistrovaný/á: 18 feb 2019 - 08:46
Ďakujem za odpoveď, 

Ďakujem za odpoveď, 

ale stále tomu asi úplne nechápem. 

V tom § 87a nie je síce explicitne napísané, že musíme nahlasovať prechodný pobyt (len na našu žiadosť), ale v tom § 93(2) je napísané že máme povinnosť hlásiť pobyt na území ČR viac ako 30 dní.  

Ak to chápem doslovne, nemám povinnosť si vybavovať prechodný pobyt (keď tu bývam, žijem, pracujem), ALE mám povinnosť hlásiť miesto pobytu pokiaľ docestujem do ČR napr. na dovolenku príp. pracovne (a nech už budem bývať kdekoľvek) a budem tu viac ako 30 dní? 

Ak to chápem správne "prechodný pobyt" a "nahlásenie pobytu viac ako 30 dní" sú dve rozdielne veci?  

Pripadá mi to, že si to protirečí, asi preto to ani nevymáhajú. A tá následná pokuta, ktorú tu niekto platil, tých 5000 sa dáva vlastne za čo? Za to nenahlásenie zmeny pobytu (zmeny rodinného stavu po sobáši)? Aký by mala tá pokuta zmysel, ak by to bolo LEN za nenahlásenie zmeny? Alebo je to za nehlásenie pobytu od začiatku? Ak nemáme povinnosť si vybaviť prechodný pobyt a za to nie je pokuta a potom je pokuta až za nenahásenie meny, aký má tá pokuta zmysel? Alebo sme tu práve objavili dieru v zákone? :D Či len moc nad tým premýsľam? :D 

Sory, že sa pýtam ako 5 ročný, len som v tom chcel v mať jasno. :)

 

 

 

 

 

Obrázok používateľa selia
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 10 mesiacov 2 týždne
Zaregistrovaný/á: 15 feb 2009 - 11:37
Nie je to úplne to isté, ale

Nie je to úplne to isté, ale skoro. Neviem, prečo sa nevymáha to hlásenie pobytu na viac ako 30 dní, asi preto, že sa to blbo kontroluje. Inak by sa asi pokutovať mohlo, ale nikdo som nepočula o niekom, koho by toto postihlo. A s tým prechodným pbytom vlastne nežiadaš oň, ale o jeho potvrdenie, tj. doklad, preto sú to de iure dve rozdielne veci.

Rovnako ako pri vseličom inom, keď už raz niekde "si", údaje musíš udržiavať aktuálne, rovnako máš hlásiť zmeny na zdravotnej poisťovni, vymeniť si vodičák pri zmene mena, ak máš datovú schránku, už ju musíš používať navždy atd. 

Rada na záver: nehľadaj v tom logiku, to sú pravidlá pre nedigitalizovanú verejnú správu :D.