14 posts / 0 new
Najnovšie pridané
Obrázok používateľa susana18
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 8 rokov 2 mesiace
Zaregistrovaný/á: 31 júl 2011 - 17:16
podpora v nezamestanosti pre Slovákov pracujúcich v ČR

Ahoj!

 

Pracujem už viac ako 1,5 roka v Prahe. Chcela by som sa opýtať ako to je keď prídem o prácu a všetky odovdy,sociálne poistenie a zdravotné poistenie sa za mňa odvádzali v ČR. Zatiaľ som si nestiahla vybaviť prechodný pobyt pretože som sa stále sťahovala hore dole. Teraz už mám stabilné bývanie len neviem ako to dopadne s prácou. Pripadá mi to správne aby som dostavla dávku v nezamestnosti v ČR keď všetky potrebné veci sa za mňa platili tu ale možno sa mýlim. Nemá s tým niekto skúsenosť? Nechcela by som ostať bez peňazí keď tu prídem o prácu a budem si hľadať ďalej prácu. Ďakujem

Obrázok používateľa kosicanka82a
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 2 roky 1 týždeň
Zaregistrovaný/á: 23 okt 2008 - 20:06
ahoj, podporu v

ahoj, podporu v nezamestnanosti dostanes ak mas odpracovane 2 roky, vtedy dostanes okolo 60% mesacneho cisteho platu po dobu 5 mesiacov.

Ja som to tak mala pred 4 mesiacmi, akurat budes potrebovat najomnu zmluvu a z prace nejake vyplnene formulare, ktore Ti daju na urade prace... tam kde byvas, tam by si sa mala prihlasit na urad prace. Napriklad ja som byvala na P- 1 a urad prace som mala pre P-1.

Drzim palce, papaaa

Obrázok používateľa Stando013
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 4 mesiace 2 týždne
Zaregistrovaný/á: 13 júl 2010 - 13:13
Ahoj,   neviem presne kolko

Ahoj,

 

neviem presne kolko mesiacov musis mat aktualne v kuse odpracovanych, resp., kolko odpracovanych mesiacov musis mat za posledne 2 roky... presne cisla si zisti na nete, ja som teraz pripity.. a ty mas ruky, prsty.. nie?

 

ale v zásade, pre budúcnos?..

 

sociálny systém nie je ič iné, než poistenie (rôzne skupiny prížinvíkov do toho nerátaj, to je čím častejšia výnimka, ktorá len potvrdzuje pravidlo..).. takže na dávky z neho máš plné právo tam, kde si bola poistená.. tzn. v tv. prípade - v ČR. Ak si teda splnila podmienky poistenia (pozri tie mesiace.. mne, ked sa to raz stalo, bolo to tusim 12 mesiacov platenia poistenia za posledných 20 mesiacov..), tak mas nárok na davky zo socialneho positenia. Da rozum, no nie? :)

 

KOSICANKA82Aa, prosimta nesplietaj 8. cez deväťdesiaatešieste, keď nevieš, tak radšej mlč (piješ? ak nebudeš mať s kým, pošli správu, vybehneme spolu;)).

 

Najomna zmluva nie je potrebná - prečo aj? Ak ju od teba niekde chcú, tak je to ICH nevedomosť.. ale ak nechceš mať "oplietačky", tak im ju kľudne poskytni.. ukáž, že si pravý Slovák.

 

Z práce budeš potrebovať "len" tie "formuláre", ktoré sú ti sami zo zákona povinní dať. V zákonnej lehote. Tzn. - tak, aby si mohla všetky termíny zo strany št. úradov postíhať. Tzn. hlavne Zápočtový list, prípadne dohodu o ukončení pracovného pomeru, resp. výpoveď.

 

kosicanka82a, nic v zlom, nech sa dari;) (ten paňák, pivo platí z mojej strany; v tomto svet nevidím čiernobielo, nie som žiadny zlý drak)

 

Váš

 

Nabumbaný Troll

 

p.s.: škoda, že tu nejdú dávať avi (upozornenia ľuďom, o ktorých v príspevku hovoríte, a chceli by ste na príspevok upozorniť..)

 

Obrázok používateľa tesar_dali
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 2 roky 8 mesiacov
Zaregistrovaný/á: 19 apr 2007 - 13:15
toto tu uz bolo preberane

vycerpavajuco je to popisane v

http://www.somvprahe.sk/forum/urad-prace-0

Obrázok používateľa Monička
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 5 rokov 8 mesiacov
Zaregistrovaný/á: 15 aug 2012 - 14:22
musíš mať odpracované viac

musíš mať odpracované viac ako 1 rok. Týka sa to aj mňa takže to viem včera som volala na úrad práce. Dostaneš podporu, ale záleží či si tu výpoveď dala ty ( myslím 40 % z platu ), alebo si ju dostala od zamestnavatela ( 60 % z platu).

Obrázok používateľa Janush
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 2 roky 7 mesiacov
Zaregistrovaný/á: 28 aug 2009 - 19:06
prechodný

Ahoj potrebuješ si vybaviť aj prechodný pobyt, bez toho papiera ti peniaze nedajú, jedine ťa evidujú, ale dá sa to poriešiť spolu s úradom, t. j. pojdeš najprv na cudzinecú, tam si požiadaš o prechodný a im stačí zatial tá žiadost, do mesiaca más prechodny, len si to trochu zaurguj, ze by si to potrebovala koli davkam...nech ti to odklepnu co najskor a pak ho tam donesies na pracak. Takže si to pokojne stihas vybavit a neprides ani o korunu, ak by si to aj nedodala vcas, tak ti prachy potom preplatia spatne. 

Su to aktualne info, platia v Prahe 3, newiem, ako inde :DDDDD

Obrázok používateľa Stando013
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 4 mesiace 2 týždne
Zaregistrovaný/á: 13 júl 2010 - 13:13
Neríkáš pravdu, Maruško

Ahoj, prečítal som si tvoju prvú vetu a prepáč. ale Ďalej čítať ani nebudem - na základe tej prvej vety si totiž myslím, že informácie budú podobne kvalitné a overené..

 

!!!

Je nepravda, že je potrebný prechodný pobyt k tomu, aby vznikol nárok na výplatu podpory v nezamestnanosti.

!!!

 

Ahoj

 

Obrázok používateľa Janush
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 2 roky 7 mesiacov
Zaregistrovaný/á: 28 aug 2009 - 19:06
wies, čo ja aspoň neriešim,

wies, čo ja aspoň neriešim, kdo má a kdo namá pravdu, ja sa snažím holke pomoct, presne podla mojich skusenosti, jedna wec, je to čo sa dočítaš...zákony atd. druhá vec je ked si to sám zažieš, bo nie vždy je to to isté, tak na prahe 3 to potrebuješ, ten prechodný, to je z mojem vlastnej skusenosti a ak si si to prečítal do konca, tak wdaka

 

 

Obrázok používateľa Stando013
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 4 mesiace 2 týždne
Zaregistrovaný/á: 13 júl 2010 - 13:13
Janičko,   Nebuď na mňa

Janičko,

 

Nebuď na mňa podráždená zbytočne viac, než musíš, ja som ťa nešiel urážať.. ja som len povedal, že to nie je pravda. Samozrejme s tebou nesúhlasím.. ak sa ťa niekto niečo pýta, a chcem odpovedať, pomôcť, tak to nespravím v najlepšom presvedčení tak, že mu nepoviem pravdu.. A čo si povedala, podľa mňa pravda v žiadnom prípade nie je. Akú máš ty skúsenosť, to je jedna vec, ako je to podľa pravdy, druhá.

 

Tak se nezlob,  uži si deň.

 

St.

Obrázok používateľa Stando013
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 4 mesiace 2 týždne
Zaregistrovaný/á: 13 júl 2010 - 13:13
.. a ospravedlňujem sa ti, ak

.. a ospravedlňujem sa ti, ak moja 1. reakcia na tvoj príspevok vyznela príliš arogantne, dúfam, že moje ospravedlnenie príjmeš;)

 

asi som bol v nejakom rauši zas:)

 

St.

Obrázok používateľa Janush
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 2 roky 7 mesiacov
Zaregistrovaný/á: 28 aug 2009 - 19:06
...

jj, a musíš mať odrobené za posledné 2 roky 1 rok...

Obrázok používateľa Janush
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 2 roky 7 mesiacov
Zaregistrovaný/á: 28 aug 2009 - 19:06
čo je pravda

Nebudem sa tu s tebou dohadovať čo je pravda a čo nie, ja hovorím o faktoch a pravdu má každý svoju...

Obrázok používateľa Stando013
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 4 mesiace 2 týždne
Zaregistrovaný/á: 13 júl 2010 - 13:13
Tu nejde o teba Janči, ja sa

Tu nejde o teba Janči, ja sa s tebou tiež dohadovať nebudem. To bola správa hlavne pre Suzane.

Obrázok používateľa Robo
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 4 roky 3 mesiace
Zaregistrovaný/á: 4 sep 2007 - 23:41
Ako využiť možnosti systému

Podmienky vyplácania dávky v nezamestnanosti sú rozdielne v ČR a v SR. Mám s tým osobnú skúsenosť z minulého roka (presne v tomto období). Je možné, že sa niečo medzičasom zmenilo, preto stojí za to zistiť si aktuálny stav. Takže poďme na to:

V ČR je podpora v nezamestnanosti 5 mesiacov, na Slovensku 6.

Ak dostaneš v práci odstupné, tak v ČR máš nárok na dávku v nezamestnanosti až po toľkých mesiacoch, koľko odstupných platov si dostala, max. tuším 3. T.z. ak si dostala dva odstupné platy, dostaneš podporu až tretí mesiac. Ak si dostala 5 platov, dostaneš najskôr asi až tretí, resp. až štvrtý a piaty mesiac. Na Slovensku sa odstupné nerieši, dostaneš odstupné hneď od prvého mesiaca.

V ČR je výška podpory určená minimálnou mzdou (13 280CZK), na Slovensku dostaneš 50% vymeriavacieho základu (to je výplata pred zdanením) s obmedzením zhora na nejakých cca 1100 EUR.

Na základe týchto podmienok bolo pre mňa a zrejme aj je pre väčšinu ľudí výhodnejšie žiadať o podporu v nezamestnanosti na Slovensku. Podľa zákona totiž žiadateľ má právo žiadať o dávku v nezamestanosti v mieste svojho trvalého bydliska. Samozrejme, že štát sa tomu bráni a chce, aby ak si pracovala v ČR, aby si si aj tam žiadala o dávku. Preto musíš štát presvedčiť, že máš v mieste trvalého bydliska stále väzby, t.z. máš tu rodinu, priateľov, máš v SR účet v banke, si členom nejakých záujmových organizácii (ideálne nie teroristických), pravidelne si chodila domov. Ideálne ak máš o tom nejaký doklad, napr. lístky na vlak, autobus... čím viac dôkazov máš, tým lepšie. Proces priznania dávky je zdĺhavejší ako keď žiadaš v danom štáte, pretože SR musí požiadať ČR o nejaké formuláre, to trvá dosť dlho. Mne dávku priznali až po troch mesiacoch a spätne mi vyplatili podporu.

Neviem ako to je v ČR, ale v SR, ak si po troch mesiacoch nájdeš prácu, tak máš dve možnosti: buď prerušiť poberanie dávok a môžeš dávky dobrať ak by Ťa v priebehu dvoch rokov zase prepustili, alebo, čo je tiež zaujímavé: môžeš požiadať o jednorázové vyplatenie 50% zvyšku, t.z. ak si bola na podpore 3 mesiace, tak Ti štát doplatí jeden a pol mesiaca podpory. Toto sa oplatí ak je predpoklad, že máš stabilnejšiu prácu a vydržíš v nej aspon minimálnu dobu, počas ktorej musíš byť zamestnaná, aby Ti opäť priznali dávky.

Ak som vo svojom príspevku použil nesprávne výrazy a nepresné údaje ospravedlňujem sa. Taktiež nenesiem zodpovednosť zato, že sa niekto bude riadiť mojimi radami :)