5 posts / 0 new
Najnovšie pridané
Obrázok používateľa dream
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 9 rokov 2 mesiace
Zaregistrovaný/á: 27 jan 2010 - 03:17
Podopora v nezamestnanosti

Ahojte,

 mam niekolko otazok ohladne podpory v nezamestnanosti.Mam v CR odpracovyných 8 rokov,ale teraz budem musiet opustit firmu koli "zdravotnym dovodom".

Ako som sa docitala v predoslych diskusiach, tak prechodny pobyt mat nemusim...ale co ak nemam ani zmluvu o podnajme? Bude to vadit?

Mam  v CR narok na podporu ak dostanem odstupne? Podla toho co som si precitala, tak na SK narok mam.

Ak by som sa prihlasila na slovensku, budem si tu musiet zdravotne poistenie? Karticku poistenca mi dala firma, takze ta si ju asi aj vezme, ze ?

Dakujem pekne za rady :)

Obrázok používateľa martuskaaa
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 3 týždne 5 dni
Zaregistrovaný/á: 3 jan 2008 - 13:52
Ahoj, aspon nejake odpovede -

Ahoj, aspon nejake odpovede

- firma Ti karticku vacsinou nevezme, ale prestane platit poistne, a ak sa do niekolkych (5? nepamatam sa) prac. dni zaregistrujes na UP, bude za teba poistne platene od dna po skonceni prac. pomeru (t.j. tych par dni aj spätne) - dolozis to v poistovni, ked dostanes z UP potvrdenie o zaregistrovani, resp. rozhodnutie o prideleni podpory

- samoplatcom v CR byt nemozes, t.j. ak nepojdes na UP alebo sa hned nezamestnas, poistenie v CR ti skonci a zacinas byt dlznikom na SVK (poistne na SVK nemusis platit len dovtedy, kym mas dolozene, ze ho platis inde)

- k registracii na UP nepotrebujes pobyt, ale chcu adresu - okrem ineho dost dbaju na to, ku kt. uradu patris - nemyslim, ze to musi byt priamo zmluva, urcite by malo stacit podpisane prehlasenie majitela bytu napr. ze u neho byvas. V kazdom pripade, toto, ani dalsie papiere (prijem za posll. dobu a dalsie veci, ktore najdes na strankach UP) nutne nevyzaduju pri registracii, asi su zvyknuti, ze kazdemu aspon nieco chyba a pride s tym nabuduce..

Obrázok používateľa dream
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 9 rokov 2 mesiace
Zaregistrovaný/á: 27 jan 2010 - 03:17
Dakujem velmi pekne za info

Dakujem velmi pekne za info

Obrázok používateľa ram55
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 3 roky 1 mesiac
Zaregistrovaný/á: 28 okt 2008 - 15:18
podla mojich vedomosti mozes

podla mojich vedomosti mozes byt samoplatcom, ale musis mat odrobeny nepretrzite aspon 1 rok...aspon takto to bolo pred rokom, tak neviem, ci sa odvtedy nieco zmenilo

Obrázok používateľa martuskaaa
Offline
Naposledy aktívny/a: pred 3 týždne 5 dni
Zaregistrovaný/á: 3 jan 2008 - 13:52
Aha, to mi uniklo, dik. Nasla

Aha, to mi uniklo, dik. Nasla som k tomu toto:

b) Cizinec z EU, EHP a Švýcarska bez trvalého pobytu v ČR může být účasten českého veřejného zdravotního pojištění opět jak ze zákona z titulu zaměstnání, tak na základě evropských nařízení (např. jako OSVČ vykonávající samostatnou výdělečnou činnost pouze na území ČR, nezaopatření rodinní příslušníci osoby z EU, která v ČR pracuje, ve výjimečných případech pak i ekonomicky neaktivní osoby, které dostatečným způsobem prokážou faktické bydliště a těžiště svých zájmů v ČR, aj.)

http://www.vzp.cz/klienti/informace-a-zivotni-situace/zdravotni-pojisteni-cizincu