Autor Obrázok Komentár Dátum odoslania Ukázať
selia
Obrázok používateľa selia

Nie je to úplne to isté, ale skoro. Neviem, prečo sa nevymáha to hlásenie pobytu na viac ako 30 dní, asi preto, že sa to blbo kontroluje. Inak by sa asi pokutovať mohlo, ale nikdo som nepočula o niekom, koho by toto postihlo. A s tým prechodným pbytom vlastne nežiadaš oň, ale o jeho potvrdenie, tj. doklad, preto sú to de iure dve rozdielne veci.

Rovnako ako pri vseličom inom, keď už raz niekde "si", údaje musíš udržiavať aktuálne, rovnako máš hlásiť zmeny na zdravotnej poisťovni, vymeniť si vodičák pri zmene mena, ak máš datovú schránku, už ju musíš používať navždy atd. 

Rada na záver: nehľadaj v tom logiku, to sú pravidlá pre nedigitalizovanú verejnú správu :D.

pondelok, 18 január, 2021 - 07:46 zobraziť
dddd
Obrázok používateľa dddd

Ďakujem za odpoveď, 

ale stále tomu asi úplne nechápem. 

V tom § 87a nie je síce explicitne napísané, že musíme nahlasovať prechodný pobyt (len na našu žiadosť), ale v tom § 93(2) je napísané že máme povinnosť hlásiť pobyt na území ČR viac ako 30 dní.  

Ak to chápem doslovne, nemám povinnosť si vybavovať prechodný pobyt (keď tu bývam, žijem, pracujem), ALE mám povinnosť hlásiť miesto pobytu pokiaľ docestujem do ČR napr. na dovolenku príp. pracovne (a nech už budem bývať kdekoľvek) a budem tu viac ako 30 dní? 

Ak to chápem správne "prechodný pobyt" a "nahlásenie pobytu viac ako 30 dní" sú dve rozdielne veci?  

Pripadá mi to, že si to protirečí, asi preto to ani nevymáhajú. A tá následná pokuta, ktorú tu niekto platil, tých 5000 sa dáva vlastne za čo? Za to nenahlásenie zmeny pobytu (zmeny rodinného stavu po sobáši)? Aký by mala tá pokuta zmysel, ak by to bolo LEN za nenahlásenie zmeny? Alebo je to za nehlásenie pobytu od začiatku? Ak nemáme povinnosť si vybaviť prechodný pobyt a za to nie je pokuta a potom je pokuta až za nenahásenie meny, aký má tá pokuta zmysel? Alebo sme tu práve objavili dieru v zákone? :D Či len moc nad tým premýsľam? :D 

Sory, že sa pýtam ako 5 ročný, len som v tom chcel v mať jasno. :)

 

 

 

 

 

nedeľa, 3 január, 2021 - 19:10 zobraziť
selia
Obrázok používateľa selia

Som si istá.

Je to aj na stránkach MV, a okrem iného v zákone č. 326/1999 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-326?text=326%2F1999

 § 87a - može, ale nemusí. Existuje povinnosť hlásiť pobyt (par. 93(2), ale v praxi sa nevymáha).

Pri sobáši to nie je inak, je to tak, že keď sa už raz človek o potvrdenie o prechodnom pobyte požiada, má povinnosť hlsáiť zmeny. 

sobota, 2 január, 2021 - 20:09 zobraziť
dddd
Obrázok používateľa dddd

Aho Selia,

ste si 100 % istá, že sa hlásiť nemusíme pokiaľ sme bčania EÚ? Lebo ja mám vždy tak trochu malý stres aby to náhodou niekde po mne niekto nechcel. Teraz počas lockdownov sa nové potvrdenia o prechodnom pobyte ani nevydávajú. Môžem sa opýtať odkiaľ máte tieto info? Povedali Vám to na tom úrade, alebo máte niekoho kto s tým má skúsenosti, alebo dá sa to niekde dohľadať? Prečo je to pri sobáši inak? Vďaka za odpoveď. :)

D. 

 

štvrtok, 31 december, 2020 - 10:07 zobraziť
selia
Obrázok používateľa selia

Pali a dddd sú v pohode, občania EÚ sa nikde hlásiť nemusia, iba možu. Ale ferou, áno, pokuta je možná, oznamovacia povinnosť je 15 dní. Ja som pre zmenu nenahlásila deti (ktorú sú mimochodom aj českí občania), tiež mi to ofrflali, keď som menila adresu, ale pokute som sa vyhla. Ale hneď ma upozorňovala, že pri svadbe by mi to neprešlo. Oni si tú info nevymenia, lebo rodinný stav nie je referenčnú údaj v registri obyvateľov. 

Nech žije digitalizácia štátnej správy!

utorok, 22 december, 2020 - 15:58 zobraziť
matadol
Obrázok používateľa matadol

Ahoj,

tiež sa chystám domov, tak som zisťovala u kolegov ako to je. Takže pokiaľ cestujete autobusom tak kontrola žiadna. Pokiaľ autom, tak všetky autá so ŠPZ ČR dávajú stranou a kontrolujú.

pondelok, 21 december, 2020 - 15:17 zobraziť
vlcisko
Obrázok používateľa vlcisko

Zdravím vospolok.

Úplne aktuálne info nemám, ale možem potvrdiť, že ešte nedávno žiadne kontroly neboli. 

Situácia sa však dynamicky vyvíja, bohužiaľ k horšiemu, tak by bolo super, keby ľudia, ktorí cestu absolvujú, info zdieľali, hlavne teraz pred sviatkami a samozrejme aj po nich.

utorok, 15 december, 2020 - 12:07 zobraziť
Laco_
Obrázok používateľa Laco_

Keď si na rozhranie, tak si môžeš z každého znamení vybrať, čo sa ti páči :-D. Z oboch sa do teba niečo zlučuje. Ja som sa narodil. 11.5. takže som len býk. Manželka si skoro každý deň číta horoskop na https://www.astrohoroskop.sk/denny-horoskop , tak mi potom hovorí, čo ma v ten deň čaká. Najhoršie ale je, že to do večera zabudnem, čo mi hovorila :-D

 

utorok, 15 december, 2020 - 06:36 zobraziť
dddd
Obrázok používateľa dddd

Ja som v Prahe 9 rokov a nemal som nikdy prechodny pobyt. Niekde som cital, ze su za to pokuty, aj ked nechapem preco. Akoze komu tym vznikne skoda? Mozu byt radi, ze tu clovek roky odvadza dane a este budu ...at s nejakou pokutou za taku hlupost. Ani neviem na co je prechodny pobyt dobry. Mozno keby chcel clovek nieco na splatky, kreditku, alebo hypoteku, mozno auto, neviem... (rad by som vedel). Ani jedno z toho neplanujem (v dohladnej dobe ani hypo). Vtedy chcu asi aj udaj o prechodnom pobyte. Nikde to nikdy po mne nechceli. Vzdy som len nahlasil kde byvam. Dokonca som skoro vsade hovoril, ze nemam prechodny, trvale mam na Slovensku a vzdy mi vsade povedali (banka, praca,...), tak tam dajte tu kde byvate. Jedini kto to riesi su naozaj asi len pani uradnici. Ostatnym je to suma fuk. To som bol dokonca chvilu aj zivnostnik, vtedy som mal virtualne sidlo - adresu, schranku - za ktoru som platil a chodila mi tam posta (vtedy este datovky neboli povinne). 

pondelok, 14 december, 2020 - 00:44 zobraziť
Laco_
Obrázok používateľa Laco_

Ja som si nikdy nelámala hlavu nad tým, či bola skôr sliepka, alebo vajce. Rovnako by som to nedokázal vymyslieť, tak je zbytočné nad tým přemýšet. Je to záhada, ktorá nebude nikdy objasnená. Na záhrade máme 10 sliepok a tie sme mali skôr ako vajíčka :-D. Znáša aj teraz cez zimu. Síce menej, ale každý deň od nich nejaké vajíčko máme a to za minimum práce. Akurát im sýpu kŕmenie, ktoré objednávam z https://www.energyshobby.sk/ a mením vodu. Takže žiadna drina.

 

utorok, 8 december, 2020 - 05:36 zobraziť
Ariel23
Obrázok používateľa Ariel23

Mě přijde, že jste tady tohle téma až zbytečně moc vyhrotili. Vždyť zakladatelce odpověděl na její dotaz jen málokdo. Většina sem přišla jen rýpad do toho, že si má uklidit sama. Já bych tedy vůbec nesoudila. Někdo je třeba vozíčkář, někdo má více dětí, někdo senior co už na to sám nestačí. Nic není černobílé. A abych jen neplkala, tady je jedna úklidová firma, se kterou jsem spokojená. Využívám jednou do roka na předvánoční úklid ;) 

streda, 2 december, 2020 - 20:53 zobraziť
Laco_
Obrázok používateľa Laco_

Ja to poznám moc dobre. Tiež totiž správame ošípané. V dnešnej dobe to ale ľudí veľmi nezaujíma. Radšej si všetko kúpi. Ja som ale rád, že som našiel ženu, ktorá má rovnaký názor ako ja, že je lepšie mať vlastné zvieratá na mäso a vypestovať si zeleninu. Jasne, človek okolo toho musí chodiť, ale potom máte najlepšiu zeleninu, bramory a mäso. Keď to tak vezmem, tak s tými ošípanými zs toľko práce nie je. Kŕmenie im objednávam z https://www.energyshobby.sk/krmiva-pre-osipane/ , to im raz za deň sýpu, mením vodu a raz za týždeň im vyčistím chliev.

piatok, 30 október, 2020 - 06:39 zobraziť
Ariel23
Obrázok používateľa Ariel23

Dobrý den, no tak nějaký bazar by vyšel asi nejlevněji, ale koukal jsem na nějaký nábytek na internetu, který hledáte, nějaké ty skříně a postele. My jsme tam dětem kupovali takové postýlky, ale nejsem si jistý jestli by to pro vás byla nejlevnější varianta, ale tak třeba pomůže někomu jinému a mají tam i matrace.

pondelok, 26 október, 2020 - 14:26 zobraziť
dodoro51
Obrázok používateľa dodoro51

travel companies near me

A man was going to the house of some rich person. As he went along the road, he saw a box of good apples at the side of the road. He said, "I do not want to eat those apples; for the rich man will give me much food; he will give me very nice food to eat." Then he took the apples and threw them away into the dust.
He went on and came to a river. The river had become very big; so he could not go over it. He waited for some time; then he said, "I cannot go to the rich man's house today, for I cannot get over the river."
He began to go home. He had eaten no food that day. He began to want food. He came to the apples, and he was glad to take them out of the dust and eat them.

pondelok, 26 október, 2020 - 08:47 zobraziť
Laco_
Obrázok používateľa Laco_

Ahoj, ja som si vlani tiež zaplatil lektorku angličtiny a vôbec mi to nepomohlo, asi nebola dobrá. Tak som to vzdal a učím sa sám doma. Stiahol som si do mobilu aplikáciu DuoCards https://play.google.com/store/apps/details?id=com.duocards.app , kam si píšem rôzne slovíčka a čítam si články a dosť mi to pomáha.

nedeľa, 25 október, 2020 - 05:13 zobraziť
pali
Obrázok používateľa pali

Ahoj,

tiež ma to zaujíma, lebo som v podobnom stave. Osobne som nikdy nikomu nič nehlásil. Predpokladám, že ešte na koleji (pred 12 rokmi) ma prihlásili oni a potom zas odhlásili.

Trvalý pobyt by sa hodil z viacerých dôvodov. Ale viem žiť aj bez neho. Takže keby to malo stáť viac než povedzme pár stovák, tak budem veselo pokračovať v súčasnom stave.

Ako jedno z riešení mi napadá proste sa ísť prihlásiť, že som sa tu práve prisťahoval. Hneď následne si vybaviť prechodný pobyt. Za 2 roky môžem žiadať o trvalý (podmienka 2 rokov, ak som rodinný príslušník občana EU https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-cizince-obcane-eu-a-jejich-rodinni-prislusnici-trvaly-pobyt.aspx )

Díky

piatok, 16 október, 2020 - 17:38 zobraziť
Ariel23
Obrázok používateľa Ariel23

A jaký máte rozpočet na takový byt v Praze? Jelikož ta tam hraje docela zásadní roli dá se sehnat menší byt třeba 2+1 vybavená třeba kolem 2,5 milionu, a pak jsou takové luxusnější bydlení ale to už je o dost dražší. Záleží jaké máte priority v životě. Jako možnosti je v Praze opravdu hodně a nebo pak ještě zkusit sehnat přes nějakou RK.

štvrtok, 1 október, 2020 - 09:10 zobraziť
jl
Obrázok používateľa jl

Som odišiel zo slovenska lebo som tam bol obklopený kokotlebovcami a ani tu nedaju debilkovia pokoj. Nauč sa najprv po slovensky keď chceš byť hrdý nacionalista. Kolaborant jeden fašistický zelený.

sobota, 5 september, 2020 - 18:48 zobraziť
Ariel23
Obrázok používateľa Ariel23

Super je ještě nějaký info ohledně turnajů ohledně pokeru? A dají se hrat nějaké turnaje online třeba něco jako 500freeslots? Já bych si rád občas jen tak potrénovala několik her zdarma, abych potom nebyla úplně mimo při reálné hře. Předem díky za info.

utorok, 1 september, 2020 - 14:22 zobraziť
Ariel23
Obrázok používateľa Ariel23

Oblíbenou kosmetičku zatím nemám, sama se jí chci stát :) Jinak jsem se chtěla zeptat, znáte tady některá akci World of spa? Moc by mě zajímalo, jestli by podobná akce mohla proběhnout i v letošním roce v souvislosti s koronou. Tohoto bych se totiž opravdu ráda zúčastnila. Protože by mě tam zajímalo hned několik věcí, od účesů, přes líčení a permanentní make-up až třeba po aromaterapii. No a u toho permanentního make-upu potom konkrétně tahle metoda. Chtěla bych to nejdřív vidět na vlastní oči než bych si na to udělala nějaký rekvalifikační kurz. Nevíte zda se tato akce konala či bude konat v letošním roce?

utorok, 25 august, 2020 - 09:16 zobraziť

Stránky