Hľadáme rekreačných športovcov, ktorí by si radi zahrali floorball cez zimu 2009/2010. Telocvičňa bude v Holešoviciach: http://www.slavojholesovice.cz/index.php?name=show&ln=cz&sid=104000&mid=104000. Sme už dvaja, ja so Škufim, hľadáme ešte aspoň 4 na pravidelný floorbal raz do týždňa. Ideálne viac ľudí, aby sme mali náhradníkov, keby niekto nemohol prísť.

Zaraď článok do kategórie: 

Dlho pripravovaná zbierka literárnych príspevkov z literárneho servera http://citanie.madness.sk je na svete. Zbierke sme dali jednoduchý a krátky názov NETvorba. Cieľom knižky je propagovať internetovú literárnu tvorbu a jej autorov. Kto bude mať o knižku záujem, bude ju môcť kúpiť na stránkach nakladateľa Librix: http://www.librix.eu/sk/books/detail/netvorba-378/. Príspevky sa nachádzajú aj na samotnom literárnom serveri.

Zaraď článok do kategórie: 

Czech POINT v praxi

Dnes ráno som prvý krát využil služby Czech POINTu a musím uznať, že s touto službou som veľmi spokojný. Potreboval som výpis z registra trestov. O ten som žiadal už raz v minulosti a pamatám si, ako som čakal dlhú frontu a dlhý čas v zime, kým sa mal výpis v rukách.

Dnes stačí zájsť na kontaktné miesto Czech POINTu, ktorých je tu v Prahe vyše 20. Ide vačšinou o mestské úrady. Ja som prišiel na Prahu 7, bol som hneď na rade. Ukázal som občiansky a o 5 minút som mal v rukách výpis z registra trestov.

Odporúčam do pozornosti rodičom, čo majú malé deti, výborný typ na strávenie dovolenky tu v ČR a to priamo v národnom parku. Minulý týždeň sme boli s naším osemmesačným Samkom na Šumave, konkrétne v obci Srní a ešte konkrétnejšie v hoteli, čo sa tiež volá Srní. Hotel počíta s rodinami s malými deťmi. Jediná vec, čo im musím vytknúť je, že je potrebné často chodiť po schodoch s kočíkom, čo sa však dá prežiť. Poďme na pozitíva prostredia:

Zaraď článok do kategórie: 

Koniec halierov v Čechách

Od 1. septembra 2008 sa prestanú používať mince v hodnote 50 halierov. Zaniknú tak posledné haliere v Čechách. Ešte rok bude možné 50-halierniky vymeniť v komerčných bankách a v ČNB vymeníte 50-halierniky až do augusta roku 2014. V obchodoch však s nimi už od septembra nezaplatíte. Ceny zostanú uvádzané aj v halieroch. Pričom zaokrúhlovanie bude fungovať tak, že cena do 40 halierov sa zokrúhli dole, zvyšok hore.

Preto v auguste rozbite prasiatka a zbavte sa pri platení 50-haliernikov, čo doma nájdete.

Viac informácií nájdete tu:

Stretávam sa stále častejšie s ľuďmi tu v Prahe, čo kupujú nehnuteľnosti, teda hlavne byty. Kupujú ich v prvom rade pre seba na bývanie a keď už majú kde bývať, tak investujú do nehnuteľností, ktoré ďalej prenajímajú. Ceny v Prahe boli celkom priaznivé v porovnaní s Bratislavou. Nehovoriac o tom, že hypotéky v Čechách patria svetovo medzi najlacnejšie. Kto v minulosti kúpil byt, tak jeho cena vzrástla, ani prenajímať ho nebolo treba.

V Českej republike sa od 1.1.2008 zmenil systém daní. Zmenili sa aj dane z darovania, z dedičstva a z prevodu nehnuteľností. Najpríjemnejšia zmena je práve pri daniach z darovania a z dedičstva, kedy sa daň neplatí, ak sa majetok presúva medzi rodinnými príslušníkmi. Do minulého roku ste museli platiť dane aj vtedy, ak ste niečo zdedili od rodičov, starých rodičov,... Taktiež, ak Vám niekto z rodiny daruje auto, nemusíte platiť žiadne dane. Len pri prevode nehnuteľností je potrebné zaplatiť 3 percentá z ceny nehnuteľnosti a to aj v rámci rodiny.

Aká je Vaša čistá mzda?

Dokončil som mzdovú kalkulačku pre Slovensko aj pre Českú republiku. Ľahko teraz spočítate, koľko peňazí dostanete od svojho zamestnávateľa, s ktorým máte dohodnutú hrubú mzdu. Výsledok si môžte porovnať s druhou krajinou, akú čistú mzdu by ste mali pri tej istej hrubej mzde.

Pár postrehov:

  • Na Slovensku máme nižšie dane, ale vyššie odvody na poistenie.
  • Čisté platy v absolútnych číslach sú dosť podobné v oboch krajinách.

A tu sú mzdové kalkulačky:

Zaraď článok do kategórie: 

Zmena v nemocenskom v ČR

Od 30.6.2008 došlo k zmene v poskytovaní nemocenskej dávky. Od začiatku roku platilo, že za prvé tri dni práceneschopnosti, ste od sociálnej poisťovne nedostali ani korunu. Od dnes za prvé tri dni práceneschopnosti dostanete 60% z denného vymeriavaceho základu po redukcii, čo je maximálne 60% * 790 Kč (maximálny denný vymeriavací základ) = 474 Kč.

Viac sa o zmene v nemocenskom možte dozvedieť na stránkach Ministerstva práce a sociálnych vecí: http://www.mpsv.cz/cs/5428

Do konca marca je potrebné priznať daň z príjmu. Pre vačšinu z nás to asi urobí zamestnávateľ. Pre tých ostatných je tu odkaz, kde je presný návod ako vyplniť daňové priznanie za rok 2007: http://www.penize.cz/41957.

Interaktívne formuláre v Exceli alebo v PDF nájdete tu: http://www.penize.cz/41830.

Ak ste ženatý, vydatá, tak tento rok je posledná možnosť využiť spoločné zdanenie manželov, na ktorom možete výrazne ušetriť.