Zelené zamyslenie

                                              Zelené zamyslenie.

        Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo máme tak radi jar? Pretože je to prísľub nového života, že po síce krásne bielej, ale studenej zime, kedy príroda odpočíva (a my by sme mali tiež, ale bohužiaľ tak nerobíme) očakáme príliv nových čerstvých síl, tešíme sa na chvíľu, kedy sa zhlboka nadýchneme voňavého, sviežeho a vlhkého jarného vzduchu....a dáme si konečne čerstvý, vonku dopestovaný zelený šalát, a potom červenú reďkovku, jarnú zelenú cibuľku. Všimli ste si niekedy, aký nádherný pohľad je na mladý výhonok čohokoľvek? Zelené znamená živé a život prinášajúce.

       Prečo je to tak? Za zelené sfarbenie v prírode je zodpovedná látka zvaná chlorofyl. Je to zelené rastlinné farbivo, vďaka ktorému prebieha fotosyntéza – premena slnečnej energie na energiu chemickú, ktorá je následne využívaná na tvorbu sacharidov a kyslíku. Molekula chlorofylu je velmi podobná molekule hemoglobinu v krvi. Pre rastlinnú ríšu je chlorofyl tým, čím je pre nás hemoglobín. Centrálním prvkom chlorofylu je horčík, zatiaľčo centrálnym prvkem hemoglobinu je železo. V ľudskom tele chlorofyl zvyšuje schopnost tela produkovať hemoglobín, čím  se zlepšuje prenos kyslíku a to má vplyv na regeneráciu organismu a spomalenie procesu starnutia. Působí protizápalovo, a napomáha při hojení rán. Zlepšuje črevnú  peristaltiku, zmierňuje chronické a akútne zápaly, podporuje imunitný systém a priaznivo pôsobí na krvotvorbu.

     Z prírody sme vzišli, prírodou sa živíme a do nej sa raz vrátime, a to, ako prežijeme svoj život závisí od našej symbiózy s ňou. Keď v našich žilách bude prúdiť slunečná energia, budeme zdraví, budeme mať pokojné a príjemné myšlienky, kľudný spánok a v našom živote bude prevládať pozitívne myslenie. Keď do svojho „spaľovacieho motora“ nahádžeme věci tvrdé, zbavené života, bez energie, bez výživovej hodnoty, asi viete, ako to s tou našou „mašinkou“ bude vyzerať. Kolieska sa začnú zadierať, mazanie drhnúť, jednotlivé časti sa rýchlo opotrebujú a začnú vypovedávať službu. A navyše budeme mrzutí, podráždení, budú sa nás chytať rozne fóbie a „depky“.

      Je jedno v akej forme, ale doprajme nášmu telu pravidelne poradnu dávku niečoho „zeleného“, či už to bude šalát s prevahou zelených listov, čerstvá zeleninová šťava s poriadnou hrsťou zelenej vňate, alebo trebárs špenátových, či púpavových listov, alebo hotovú zmes rozpustnú vo vode, ktorých je dnes na trhu už nepreberné množstvo.

      Blíži sa jar, mnohí z nás premýšľajú nad jarnou očistou, tak teraz je tá pravá chvíľa skúsiť niečo „zelené“.  Krásnu zelenú jar regular_smile.gif

Zaraď článok do kategórie: 

Komentáre (9)

 • Obrázok používateľa DENIZ
  dobre :- )
  DENIZ

  Bony, začinam byť fanušikom tvojich blogov. Viem, že to pre niektorych bude znieť až uchýlne, ale ja milujem mlady, zeleny jačmeň, strašne moc mi to chutí. :- )

  feb 27, 2013
 • Obrázok používateľa Bony
  Vobec sa ti nečudujem, zelený
  Bony

  Vobec sa ti nečudujem, zelený jačmeň chutí výborne, my už dohodobo skúšame rozne kombinácie zeleninových a ovocných štiav, skúseností je už veľa, tak to asi znovu spíšem a hodím do blogu:) Som rada, že mám prvú fanynku mojich blogov regular_smile.gif   

  feb 27, 2013
 • Obrázok používateľa JankaZlorka
  Heeej, to, že sa ostatní
  JankaZlorka

  Heeej, to, že sa ostatní neprihlásili, neznamená, že nie sú :D. 

   

  feb 27, 2013
 • Obrázok používateľa Bony
  ja viéémmm, Jani..dnes som
  Bony

  ja viéémmm, Janimsn_wink.gif..dnes som skúšala k obedu Quinou a ratatouille a bolo to moooc dobré:))

  feb 27, 2013
 • anon
  S tym ospevovanim chlorofylu
  LbA (bez overenia)

  S tym ospevovanim chlorofylu v ludskom tele velmi opatrne. Ano ma priaznive ucinky. Ale nie vzdy a za kazdych okolnosti. Niekedy je to presne naopak. 
  Kazdopadne sa ale vyhnut roznym farmaceutickym pripravkom s "obsahom chlorofylu". Takyto chlorofyl len taha peniaze od ludi. Viacmenej je neucinny (mimo svoje prirodzene prostredie je velmi nestabilny). Samozrejme nie je problem pre chemika stabilizovat molekulu (aby sa nestiepila), ale v podstate mi ostane len zelene farbivo s "antiperspiracnymi ucinkami". Ostatne zdrave ucinky su prec.. Takyto chlorofyl je casto v drahsich antiperspirantoch....

  Takze treba jest zeleninku, zelene listocky, klicky atd. Ale vsetko striedmo a s mierou.... :)

  feb 27, 2013
 • Obrázok používateľa DENIZ
  aaa
  DENIZ

  a čo to konkretne znamena v praxi?

  feb 27, 2013
 • Obrázok používateľa bassline
  Ze si obcas mas dat aj kachnu
  bassline

  Ze si obcas mas dat aj kachnu s cervenym zeli msn_gift.gif

  feb 28, 2013
 • Obrázok používateľa DENIZ
  mnam, mnam...
  DENIZ

  mnam, mnam...

  Mar 02, 2013
 • Obrázok používateľa Bony
  Asi som sa zle vyjadrila, to
  Bony

  Asi som sa zle vyjadrila, to "je jedno v akej forme" bolo jednoznačne myslené, že je jedno v akej prírodnej forme:)

  feb 28, 2013