Ukradnutý štát - pomôžte Zuzane Piussi dokončiť film

Ukážka pripravovaného filmu UKRADNUTÝ ŠTÁT:
https://player.vimeo.com/video/324888947

Link na crowdfundingovú kampaň: https://www.hithit.com/sk/project/5965/ukradnuty-stat-pomozte-zuzane-piussi-dokoncit-film

Film Ukradnutý štát začal vznikať ako ohliadnutie za aktérmi filmu Od Fica do Fica. Krátko po začiatku nakrúcania došlo k zavraždeniu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a nakrúcanie nabralo iný, aj finančne a časovo náročnejší smer,” vysvetľuje dokumentaristka, ktorá roky svojou tvorbou prináša odvážny a originálny pohľad na javy a dianie v spoločnosti; okrem iných sú to filmy: Nemoc tretej moci (2011)Krehká identita (2012), a jej zatiaľ posledné filmy Obliehanie mesta (2019) ktorý na kremnickom prípade tematizuje obecné aspekty zápasu komunít s veľkými ťažobnými zámery a Univerzity a sloboda (2019) o premenách univerzít v čase masifikácie a komercionalizácie vzdelania, posledné dva vytvorila spolu s Vítom Janečkom. 

Zo získaných zdrojov plánuje filmárka dofinancovať strih a časť postprodukcie, rovnako ako aj animácie oceňovaných komiksových výtvarníkov Mareka Pokorného a Vojtěcha Mašeka a v poslednej fáze zabezpečenie distribúcie filmu. 

Crowdfundingová kampaň na stránke www.hithit.com sa spustila práve 27. marca 2019 a potrvá 44 dní, pričom cieľovou sumou je 14 900 EUR. V ponuke sú rôzne odmeny, od podpísaných plagátov, voľných vstupeniek na premiéru až po tričko s nápisom The State Capture. 

Vo filme vystupujú advokáti, blogeri, novinári a hlavne agenti spravodajských služieb, pričom výsledný tvar bude predovšetkým analyzovať snahy ovplyvňovať verejný priestor prostredníctvom kompromitujúcich materiálov, utajovania alebo naopak zverejňovania určitých informácií v určitý čas tak, aby sa ustálil naratív, ktorý väčšina ľudí akceptuje ako skutočnosť,” dodala Zuzana Piussi. 

V časti popisu projektu, ako sa to všetko začalo sa na portáli píše: Kauza Gorila predstavovala prelom v moderných dejinách Slovenska - diera do steny konšpiračného bytu znamenala zároveň dieru do fasády demokratického štátu a vládnutia. Viedla nakoniec k pádu slovenskej vlády, ale vyniesla k vláde späť Roberta Fica, hoci bol tiež významným aktérom týchto aktivít.” 

Filmárka, ktorá symbolicky – 17. novembra 2018 – voľne sprístupnila svoje dokumenty s jedným jediným cieľom – aby sa dostali k ľuďom – kladie najnovším filmom niekoľko otázok: Koľko je na Slovensku tajných služieb? Kedy sa reálne kauzy stávajú konšpiračnými teóriami? A majú konšpiračné teórie autorov? Čo robia s vnímaním káuz sociálne siete?  

Link na crowdfundingovú kampaň: https://www.hithit.com/sk/project/5965/ukradnuty-stat-pomozte-zuzane-piussi-dokoncit-film

Zaraď článok do kategórie: 

Komentáre (1)