Slovenské divadlo v Prahe

Ako rýdzu Česko-Slovenku, ktorá sa narodila na Slovensku a pol života prežila v Čechách, ma vždy zaujímalo kultúrne dianie na oboch stranách hranice. A pomerne rýchlo mi došlo, že zatiaľ čo o českých umelcov a divadlá je na Slovensku veľký  záujem, v prípade slovenských umelcov a divadiel v Čechách je to presne naopak.

Samozrejme, nemyslím tým také mená, ako Emília Vašáryová, Milan Lasica alebo Martin Huba, ktorí  sú v každom divadle vítanými hosťami a nemám proti tomu žiadne námietky, pretože sú to naozaj skvelí umelci, ktorí logicky a zaslúžene každé predstavenie vypredajú.

Na Slovensku sa ale robí aj iné divadlo – mladé, alternatívne, vtipné, nápadité – jeho problém však spočíva v tom, že nemá v súbore žiadne zvučné meno, ktoré by českého diváka pritiahlo. Konkrétne dnes sa chcem zmieniť o Túlavom divadle, ktoré už po druhý krát bude hosťovať v Cafe Teatr Černá Labuť, a to hneď s dvomi hrami: Hamlet a Cyrano. Pokiaľ niekto nemusí klasiku, môže svoje obavy z trojhodinových veršovaných tragédií zahodiť. Túlavé divadlo poňalo tieto dramatické klenoty takým netradičným a vtipným spôsobom, že v jednom bulletine dokonca vyjadrujú obavy nad reakciou Ľubomíra Feldeka, ktorý obidve drámy prekladal a ktorému celý text absolútne prekopali. Túlaví už v Labuti hosťovali vlani – vtedy len s Hamletom a mali taký úspech, že Cyrano je v tejto chvíli už takmer vypredaný, pretože ten, kto videl Hamleta, chce vidieť bezpodmienečne aj Cyrana.

Zaradiť do programu takýto súbor chce ale kus odvahy zo strany produkcie divadla – väčšina divadiel nedostáva od štátnych inštitúcií takmer žiadnu podporu a na náklady si musí zarobiť jedine predajom vstupeniek. Takže sa musí zariskovať a vážim si dramaturgičku Čiernej Labute pani Benačkovú, že do tohto rizika išla. Pretože som rodená optimistka, verím, že sa Túlaví budú páčiť a otvoria tým cestu,  ktorou by sa do českého povedomia mohli dostať slovenské divadlá, hudobné kapely alebo výtvarníci, ktorí síce nie sú mediálne známi, ale umelecky kvalitní. Základnou podmienkou úspechu sú ale diváci, ktorí budú do divadla, na koncerty a výstavy chodiť, ináč je takýto cieľ dopredu stratený, pretože stratový.  Asi je zbytočné zmieňovať fakt, že divadlá nemajú peniaze pomaly ani na prevádzku, takže si nemôžu dovoliť reklamné kampane ako telefónni operátori. Takže ich jediná šanca  je získať vašu podporu a požiadať vás o propagáciu ústnym podaním alebo na sociálnych sieťach.

Pokiaľ teda budete mať čas a chuť 6.3. (Hamlet) alebo 7.3. (Cyrano), príďte a neobanujete. Viac informácií o Túlavom divadle nájdete na stránkach www.tulavedivadlo.sk, lístky si môžete kúpiť priamo cez web na www.cernalabut.cz alebo v kaviarni Čiernej labute.

Aby nedošlo k nejakým špekuláciám, otvorene sa hlásim k tomu, že patrím k prevádzkovateľom kaviarne, takže si mnohí z vás pomyslia, že robím reklamu divadlu kvôli kaviarni. Je to presne naopak – kaviareň sme si vzali do prenájmu práve preto, že Café Teatr Černá Labuť už vyše desať rokov buduje česko-slovenskú kultúrnu platformu a tejto záslužnej činnosti sme chceli byť nápomocní.

Môžete mi veriť, alebo nemusíte...najlepšie bude, keď sa prídete presvedčiť a poskytnete nám spätnú väzbu alebo nové podnety.

Zaraď článok do kategórie: 

Komentáre (1)

  • Obrázok používateľa Daniela KE
    skvelá informácia. rozhodla
    Daniela KE

    skvelá informácia. rozhodla som sa uveriť a idem kupovať lístky.

    feb 12, 2012