Šablóny...?!

Nedávno som sa prehrabával v menu svojho telefónu, a narazil som na zaujímavú položku. Šablóny. Iste, bol som si jej existencie vedomý, ale...v tú chvíľu to bolo asi prvýkrát, čo som do nej cielene nahliadol.

Našiel som tam 11 šablón. Napríklad obligátne: "meškám, prídem o...", "mám schôdzku, zavolajte mi o...", "uvidíme sa o...", ale i trošku (aspoň mňa) prekvapujúce: "ďakujem za..." či "všetko najlepšie k...".

No jedna šablóna bola iná ako ostatné. Jedna na mňa dosť hlboko zapôsobila. Znela: "aj ja Ťa ľúbim". (Menu mám v ANG, takže to "I love You, too" znelo pre mňa ako "takmer automatická" odpoveď na "I love You" ešte možno devastujúcejšie.) Dosť možné, že to nebudete vnímať ako problém či niečo negatívne, no ja to tak vnímam. Siahnuť po takejto pripravenej odpovedi po prečítaní/vypočutí takéhoto vyznania...je pre mňa iba ďalším zo znakov toho, že s našou dobou/životom a vôbec všetkým, čo tu máme, nie je čosi v poriadku. Snáď sa nám podarí takejto bezduchej a neosobnej "aj láv ju tú" šablónovitej odpovedi vyhnúť vždy, keď sa nám bude jej využitie núkať, a budeme môcť zvoliť hlbšiu a adresnejšiu odpoveď iloveyou.gif

F.

PS: Nezabudnite si prosím pred začiatok každej vety, kde prezentujem nejaký svoj osobný postoj/pohľad, doplniť onú skratku IMHO, aby zas nevznikli nejaké prípadne nepochopenia (tvrdenia, že niečo vydávam za absolútnu pravdu a iné nezmysly) do ktorých tu niektorí občas zvyknú skĺznuť. Ďakovala heart.gif

PPS: Všetkým príjemný a bez (hlavy či brucha)bolestný začiatok nového roka 2012, ktorý nám isto všetkým prinesie to, čo každému priniesť má (aj keď sa nám to v danú chvíľu pri nejakej udalosti nutne takto javiť nemusí). hugsnkisses.gif

Zaraď článok do kategórie: 

Komentáre (6)

 • Obrázok používateľa Marc
  PPS
  Marc

  Zaujimave PPS, Ferco ;)

  HNY, 2!  (a neber si to osobne ico3_devil.png;)

  dec 31, 2011
 • Obrázok používateľa JankaZlorka
  súhlas, práve minule sme sa
  JankaZlorka

  súhlas, práve minule sme sa nad tým zamýšlali, keď sme ich náhodou objavili :)

  chvalabohu nepoznám nikoho, kto ich používa a myslím, že to obecne veľa ľudí nebude, ale aj tak asi bude dosť takých, ktorí síce šablónu nepoužijú, ale automaticky odpíšu to, čo tá šablóna hovorí - ale to už bude asi na inú diskusiu

  dec 31, 2011
 • Obrázok používateľa sined
  sablony...pozitivna stranka
  sined

  Feri, zvlastne, velmi podobne ma nedavno napadlo. Ale inak, v smartphonoch sa da mnohe naprogramovat aby sa robilo automaticky. Takze napriklad, nie ze vyuzijes sablonu na smsku a odpovies ILYT. Ale naprogramujes ze po prichode do prace (alebo kamkolvek inam - telefon to rozozna podla GPS, wifi alebo inej spustacej info) sa automaticky odosle sms, mail alebo zavola na cislo. Ci ze tu sablonu odosle automaticky, ked ti pride smska od danej osoby, alebo ked si obsadeny a clovek sa ti nemoze dovolat. A svojim sposobom je to rovnako vec slusnosti ci profesnej etiky, ako nadstavit pracovny e-mail s odkazom mimo kancelarie obrate sa na kolegu..

  A teraz to IMHO: Na jednej strane mas pravdu je to prizemne odpisovat sablonov alebo automatizovat. Na druhej strane vezmi si priklad narodenin. Snad kazdy ma niekde poznacene dake narodeniny, ci uz v diary, v telefone alebo v pocitaci. Na zaklade tejto vstupnej informacie potom posielas blahozelanie, pohladnicu, mail. Ale stava sa ze zabudnes. Ak ale telefon ci pocitac automaticky posle blahozelanie, tak si nezabudol...A teraz to podstatne, ano mozes to povazovat za rovnaho prizemne ako sablonu ILYT. Ale rovnako je na tebe ako to spravis alebo ako to myslis. Ako sablonu si mozes totiz nastavit vlastny text alebo mozes dnes uz inteligentny telefon donutit aby urobil to podstatne, po prichode do prace vytocil cislo partnerky, ci v den narodenin vytocil cislo oslavenca. A potom je uz naozaj len na tebe ci si spomenies preco dotycnej osobe volas a co jej povies..

  Takze... AJ JA TEBA... a vysvetli si to ako chces ico3_devil.png

  jan 01, 2012
 • Obrázok používateľa ovečka
  aha
  ovečka

  tak som to bola prave pozriet, a nech je sablonovity zivot dnesnej doby akykolvek, to "taky te miluji" medzi tymi zrusenymi schozkami, pracovnym vytazenim ci posuvanim terminov naozaj kole oci.

  jan 01, 2012
 • Obrázok používateľa Gienah
  Feri, veľmi to zaujímavá
  Gienah

  Feri, veľmi to zaujímavá myšlienka.

  Sama som sa, i keď v inej podobe zamýšľala nad "stavom" spoločnosti. Je pravda, že každá generácia má svoje "stinné" stránky a príde mi, že u tej "našej" je to práve tá šablónovitosť, pre mňa osobne potažmo povrchnosť, lacný záujem; rýchle nadšenie sa pre všetko, ale skutočný = hlboký záujem o nič.

  Asi trochu odbehnem, ale mne sa s týmto spája osobná skúsenosť... Prišla som na to, že aby sa človek až sa dostane na samotné dno dokázal skutočne silne odraziť, musí poriadne poznať seba, svoje priority a urobiť si poriadok v živote. Zlých ľudí a ľudí, ktorí ho sťahujú ku dnu ponechať ich vlastnému osudu a obkolesiť sa priateľmi a im sa potom nebáť povedať to, čo ti našepkáva tá šablóna... nie nasilu, ale keď má človek okolo seba správnych ľudí, tak to tak jednoducho cíti.

  Kedysi som čakala na správny okamžik, aby som povedala, to čo cítim. Uvedomila som si, že sa tým ochudobňujem. Ten správny okamžik na to, aby človek druhému povedal, že ho ľúbi / má rád / váži si ho / .... je VŽDY!

  A tá osobná skúsenosť, ktorú som spomenula vyššie: ...som rada, že som prišla k tomuto "poznaniu", že som prekonala obavy vyjadriť svoje city ako prvá, pretože i keď mi je veľmi, veľmi smutno, som šťastná, že môj posledný rozhovor s jednou osôbkou, ktorá nás nečakane opustila, končil slovami: "Mám ťa veľmi rada!"

  PS: Samozrejme, tá osôbka to roky vedela, ale nie vždy je to zrejmé a vždy je dobrý pocit to povedať a počuť. :o)

  jan 02, 2012