Príhody z kuchyne: 2. Sedliacke jedlo

 

Vonku je zima, treba niečo teplé, ťažké na zahriatie :) Tak napríklad takto:

Hrachová kaša s údeným

Niekde v polovici varenia som sa rozhodla že miesto polievky si spravím radšej prívarok a vody som dala menej. Prívarok - také správne hnusné slovo, v pamäti ho máme zo školských jedální kde nám na nejakú džabu kydli vajco. Je to tak správne divné jedlo, ktoré sa je lyžicou a vpodstate keby ste sa veľmi zamysleli, možno sa vám aj žalúdok dvihne. Ale vôbec to nebolo zlé :) Horší je asi zemiakový, mrkvový a ich príbuzné. V blízkej dobe mám v pláne ešte jeden, podelím sa o recept - môj vlastný výmysel (možno bude nepožívateľný a nepodelím sa :D). Hrachovú kašu poznajú všetci. 

Budeme potrebovať: 

zemiak, zeler, cibuľa, cesnak, žltý suchý hrach, údené mäso, olej, soľ, peper, libeček

hrniec, vareška, nôž

Postup: 

Množstvá? Ja som dala na 400g grachu 800ml vody a 400g údených rebier (alebo - od oka).

Žltý suchý hrach namočíme na 5 hodín do vody. Nakrájame zemiak (2 hrste), zeler (za hrsť),  veľkú cibuľu a cesnak  na drobno. V hrnci na troche oleja pražíme cibuľu a cesnak až je tak do polovice zmeska spečená do tmavohneda. Prihodíme zemiak, hrach, zeler, pražíme chvíľu, čo to sa ku dnu prilepí - dodá to fajnú chuť, len to treba odškrabať. Posypeme peprom, soľou a libečkom podľa chuti.  Zalejeme vodou a vložíme do toho nejaké údené mäso - aj s kosťou, koleno, rebrá.. Varíme asi 40 minút. Mäso vyberieme a nakrájame, obsah hrnca zmixujeme. A teraz tá luxus časť - naberačkou dáme na tanier, hodíme na vrch masíčko, vezmeme do dlane lyžicu a papkáme ako za detských čias :)

Pozerala som si na nete nejaké recepty, ako sa to asi robí... Prosím ľudia, nezalievajte to bujónmi, nesypte na to vegetu... Tie ingrediencie dajú výbornú chuť samé a netreba k tomu umelé dochucovadlá. 

[ibimage==480307==Maly_obrazok_do_clanku==none==self==null]

 

Heslo dňa: "Strukoviny sú najlepšia a jediná nahrážka mäsa"

 

Zaraď článok do kategórie: 

Komentáre (1)

  • Obrázok používateľa Divitko
    ahoooj
    Divitko

    toto ma musis naucit varit :) Masko a hrach hmmm.

    feb 11, 2012