Parkovanie - lístok za stieračom, vyrozumenie a slovenská ŠPZ

Ahojte, žijem v Prahe a auto mám na SK značkách. Včera večer som zaparkoval pred domom na chodník, podľa mňa to chodník teda ani nie je. Každopádne parkoval som 22:20 a čas priestupku je 22:30, tak to bolo asi na udanie nejakého kreténa ešte skôr než sa dotočili lopatky turba.

Ráno o 6 som s autom odchádzal, nikomu som na tom mieste určite v noci neprekážal ale hlavne nebolo nič iné voľné a spať v aute som nechcel. Toľko na svoju obhajobu. 

Čítal som kopec príspevkov na nete o tom, že lístoček ignorovať, atď. Neviem aká je situácia teraz, zaujíma ma, či máte čerstvé skúsenosti? Do 5 dní to (možno) Mestská polícia dá na Magistrát hl.m.Prahy, ako správnemu orgánu. Ten vie iba tú slovenskú ŠPZ, majú vobec prístup do SK registra vozidiel? Posielajú potom niečo na Slovensko? Alebo mi to budú niekde kumulovať a riešia to až v budúcnosti? Žiadny iný priestupok ani pokutu som doteraz nedostal.
A osobne tieto veci nemám problém riešiť a asi by to bolo aj dohovorom. Ale dávať mi za toto pokutu o pol 11 večer a ešte na takom mieste je svinstvo a za to im to nehodlám uľahčovať tým, že sa dostavím na oddelenie MP a napráskam im svoju identitu k SK ŠPZ.

Zaraď článok do kategórie: 

Komentáre (13)

 • Obrázok používateľa Jano Hrivnak
  Jano Hrivnak

  Nazdar Miro, ja by som toto neriešil. Tiež som si našiel taký lístok za stieračom (po týždni na daždi) a zisťoval som čo a ako. Prečítal som niekolko motoristických diskusných fór na túto tému. Jenen chlapík tam písal (to ale nemuselo byť pravda) že pracuje na magistráte a riešia tam tieto pokuty. Vraj tam toho majú tolko, že stíhajú tak 20% a zahraničných neriešia vobec. Magistrát by sa mohol k tomu mohol dopracovať, ale to by musel oficiálne požiadať slovenskú políciu o stotožnenie špz s majitelom. To je ale zdĺhavé a stálo by to asi tolko ako tá pokuta. Každopádne ten lístok mám už skoro 2 roky a zatial po mne nikto nič nechcel. 

  sep 21, 2016
 • Obrázok používateľa bluereddy
  bluereddy

  Ahoj Janči, díky. Hehe myslel som si :) uvidíme teda

  sep 22, 2016
 • Obrázok používateľa Vandroiy
  Vandroiy

  paci sa mi, ako maju ludia sklony nadavat na druhych ze su kreteni ked oni sami porusia predpisy, len preto ze "podla nich o nic nejde" ;)

  aby som zodpovedal otazku - mam znamych na magistrate, nemaju moznost zistit zo slovenskej SPZtky identitu majitela, ale zaznamy maju a ak ta chytia znovu, tak ti pekne vsetko napocitaju dokopy

  sep 22, 2016
 • Obrázok používateľa bluereddy
  bluereddy

  Ale veď v poriadku, ale parkoval som pred vlastným barákom a iba cez noc od 22:20 do 6 ráno. Neblokoval som chodník a situácia s parkovaním je tam žalostná, kamkoľvek by som to zaparkoval, tak by to bolo zle. Myslím, že som si vybral možnosť, ktorá nikomu prekážať nemohla :) 
  každopádne, díky za info, tak nejak som i predpokladal, že to bude..

  sep 22, 2016
 • Obrázok používateľa aron
  aron

  Lístok zahodiť a váriť sa že tam žiaden nebol. Zdôvodnenie: o 22:30 policajt zastrčil lístok za stierač a o 22:45 ho niekto ukradol. Ty si krádež nemohol nahlásiť, lebo si ani vôbec nevedel že tam bol nejaký lístok. Ak už niečo po Tebe chcú, majú ti to poslať slušne poštou a nie nechávať za stieračom ako nejakú nevyžiadanú reklamu.

  Výsledok je ten, že lístky sa vôbec neriešia, bez ohľadu na značky. Overené na asi 150 vlastných prípadoch, na Prahe 1, Prahe 2 a Prahe 4. Dvakrát som to šiel zo srandy "objasniť" v jednom prípade pomohlo obyčajné ľudské vysvetlenie, v druhom prípade na mna pozeral jak na zjavenie, či som normálny že s takou blbosťou otravujem a poslal ma preč. Inak viem dať kontakt na človeka - funkcionára ktorý tie lístky rieši na Prahe 1. Môžeš sa ho opýtať na prípadné detaily.

  sep 22, 2016
 • Obrázok používateľa bluereddy
  bluereddy

  Vďaka moc :) veru to ďalej riešiť nebudem - ak mi niečo príde poštou domov, tak potom áno.

  sep 23, 2016
 • Obrázok používateľa J
  J

  Mňa zas fascinuje tá námaha so siahodlhým diskutovaním, čo asi tak robiť s lístkom za stieračom, namiesto zaplatením trapnych dvoch stovák.

  Ste borci, chlapci.

  sep 23, 2016
 • Obrázok používateľa bluereddy
  bluereddy

  Janka veľmi konštruktívny komentár. Veď keď Ťa diskusia nezaujíma, tak načo tá námaha sem písať? :) ak niekto bude v budúcnosti hľadať podobnú info, tak sa mu hodí. Nie je to otázka 2 stovák (resp. pravdedpodobne dohovoru), ale rmožností MP sa vôbec dostať k majiteľovi podľa SK ŠPZ.

  sep 23, 2016
 • Obrázok používateľa aron
  aron

  8 príspevkov = siahodlhé diskutovanie. Jednoduchou matematickou logikou z toho vychádza že 6 príspevkov = dlhé diskutovanie, 4 príspevky je trochu moc, takže už v druhom príspevku by malo byť popísané konečné riešenie. Tomu hovorím super efektivita, tak by to malo fungovať v každej diskusii :-)

   

  2 stovky keď to rozdelíme na piremerný príjem bežných občanov vlastniacich auto a bývajúcich (prípadne trochu presnejšie https://www.czso.cz/csu/czso/10n1-05-_2005-prijmy-_vydaje_a_spotreba_obyvatelstva___metodika) tak z toho vychádza, že zmienené 2 stovky môžu predstavovať náklady na stravu na 2,5 - 3 dni; Pre priemerného človeka samozrejme. Pre toho kto je vysoko nad priemerom môže táto suma predstavovať čokoľvek iné. Napr. aj dôvod na posmievanie sa priemerným, že prečo niekto rieši takúto banálnu sumu. Veď nech 3 dni nežere a nech to zaplatí + nech zaplatí ešte čas medzi 9:00 - 15:00, kedy sú úradné hodiny a kedy zároveň musí bežný človek byť v práci. A je ešte dosť diskutabilné či vôbec výzva na objasnenie alebo zaplatenie bola uložená oprávnene.

   

  Naozaj hlboko detailne a zodpovedne premyslené vyjadrenie.

   

  Ešte raz, sumárne. Ak niekoho zaujímajú podrobnosti, je k dispozícii kontakt na vyberača týchto poplatkov pre Prahu 1. Ak niekoho zaujímajú štatistiky, je k dispozícii určité množstvo osobných skúseností. A pokiaľ niekoho zaujíma ako si byť na 100% istý a vôbec sa tým ani nezaoberať, je tu niekoľko firiem preberajúcich na seba riešenie takýchto problémov.

  sep 23, 2016
 • Obrázok používateľa ondreywc40
  ondreywc40

  to že si nevedia zistiť kto si, by som si nebol istý... ja keď som volal políciu a nadiktoval ŠPZ, tak vedeli kto som, skadial som, aké je to auto... česká polícia / SVK ŠPZ-ky

  sep 26, 2016
 • Obrázok používateľa aron
  aron

  Vedia. Ale v tomto prípade to nehrá rolu. Vymáhanie je rovnaké pre auta registrované v ČR aj v SR, bez ohľadu na krajinu ktorá vydala VP. Teda popísaný prípad platí aj pre České ŠPZ, či Český VP. Overené na oboch prípadoch. Mal som Slovenské ŠPZ, teraz mám České, postup je stále takýto.

  sep 26, 2016
 • Obrázok používateľa milo-SKo
  milo-SKo

  Mestská polícia nemá prístup do medzinárodného registra, len štátna. Lístok môžeš zahodiť a neriešiť.

  Ja som tak dostal "lístok" v apríli a doteraz sa nikto neozval, tiež za parkovanie na chodníku, keď čistili ulice.

  okt 05, 2016
 • Obrázok používateľa dany651
  dany651

  Hadžem to do kanala,niekedy demonstrativne podpalim..Dostal som už asi 20 papierikov za stierač.Neriešit.

  okt 16, 2016