Nouvelle Prague 7/8-11-2014 - report

Nouvelle Prague znovu ukázal že vie

 

Keď niekto povie: „Poďme na festival.“, väčsina ľudí si predstaví leto, krásny deň, pivo, drinky, dobrú hudbu a nefalšovaný relax. Leto je na festivaly bohaté, no s príchodom jesene sa už akcie tohoto typu neorganizujú. Máme ale pár výnimiek, jednou z nich je Nouvelle Prague.

 

Nouvelle Prague zastupuje v našich končinách nový formát festivalov – showcase. Showcase festivaly spájajú dokopy odbornú hudobnú verejnosť spoločne s obyčajnými ľuďmi, ktorí majú radi hudbu. Dva dni plné kvalitnej muziky a hudobných konferencií, to je Nouvelle Prague.

 

Piatok a sobota 7. – 8.11 strávené v areáli smíchovského pivovaru Staropramen boli zážitkom. Oba dni začali hudobnými konferenciami, kde sa vybraní delegáti venovali aktuálnym témam hudobného priemyslu. Konferencie boli neverejné. Zúčastnili sa ich len novinári a pozvané osobnosti. V popoludnajších hodinách sa začala verejná, hudobná časť festivalu. Bohužiaľ sa nemôžem povenovať hudobným konferenciám, ktorých som sa nemohol zúčastniť. Môj report patrí hlavne organizátorom a kapelám, ktoré vo väčšine príjemne prekvapili.

 

Piatok sa vďaka kuchárikovi Kittchen začal veľmi zaujímavo. Rysoval sa večer v slušnom tempe, ktoré udrží ľudí v energickej nálade. Nebolo tomu nakoniec úplne tak. Slow Down Molasses zasadili do publika troška melancholickej atmosféry, na ktorú nemal každý náladu a tak sa pár ľudí radšej pobralo vystáť si rad na pivo. Potešujím faktom je, že sa rad na pivo tvoril len v piatok, pretože vo výčape bola len jedna pípa. V sobotu už pribudla aj druhá a razom to šlo lepšie. V areáli ste si mohli pochutnať taktiež na burgri alebo veľkom americkom hot-dogu, dať si Jack-a (Jack Daniels whiskey) alebo len tak, pivko, minelárku. The Feud mali na svoje predstavenie polhodinku. Špeciálny hosť festivalu ukázal energické vystúpenie. K úplnému zážitku chýbalo už len poskakovanie ľudí a lepšia spolupráca s kapelou. Kanadskí The Visit nadviazali atmosférou na Slow Down Molasses aj ked sa jednalo o úplne iné kapely. Studený jesenný piatkový večer si ale žiadal energiu, ktorá by rozohriala premrznuté telá návštevníkov, ktorí sa vracali z čakačky na pivo. Domáci Nylon Jail mierne vyzdvihli festivalovú náladu, avšak falošný spev v prvých skladbách pokazil dojem z celého koncertu. To, čo prišlo po Nylon Jail, to bolo jedno veľké BOOM! Izraelskí Skyroads sa určite stali prekvapením večera a to zaslúžene. Neskutočný hlas krásnej Ami, sympatická komunikácia s publikom a hudba. Tá hudba! Myslím, že polhodina bola hrozne málo a určite tento názor nezastávam sám. Headlineri celého festivalu, kapela Balthazar nadviazala na skvelé vystúpenie Skyroads a zakončila piatkový hudobný program skvelým koncertom, z ktorého boli nadšení aj organizátori Grape festivalu. Uvidíme, či natoľko, aby sa objavili v line-up-e roku 2015.

 

Po hudobnom programe nasledovala afterpárty s udeľovaním cien Nouvelle Prague. V jednotlivých kategóriách boli výsledky takéto:

 

VENUE ROKU 2014

Cross club (Praha)

Dolní oblast Vítkovice (Ostrava)

Forum Karlín (Praha)

Lucerna Music Bar (Praha)

Roxy (Praha)

 

POČIN ROKU 2014

Budějovický majáles

Crossroads - Colours of Ostrava

Festival Kefír

Music Infinity

Nouvelle Prague

 

OSOBNOST ROKU 2014

David Urban (D Smack U Promotion)

Josef Sedloň (Music infinity / Radio 1)

Michal Brenner (MeetFactory)

Robert Vlček (Conspiracy)

Zlata Holušová (Colours of Ostrava)

 

Krásna jasná sobota sa začala obdobne. Hudobné konferencie začali už dopoludnia a hudobný program sa začal večer, tak ako v piatok. Koncertný večer však začal svižnejšie pražskou kapelou Vložte kočku, ktorá zahrala viac inštrumentálnych skladieb. Bol to skvelý začiatok sobotného večera. U nás veľmi nerozšírený psychadelic pop ukázali The Plastics. Celkom zaujímavý koncert ale publikum veľmi neocenilo. Na to, či na tento štýl hudby musíme dospieť odpovie čas. A možno ide len o vkus. Austráliu v sobotu zastupovali kapely Ball Park Music a Calling All Cars. Ball Park Music som nestihol celých ale potlesk publika v závere ich vystúpenia hovoril jednoznačne. Boli výborní. Calling All Cars nadšenie pod pódiom vyzdvihli ešte vyššie. Zrní, ktorí na Nouvelle Prague krstili album Následuj kojota boli „čerešničkou na torte“, alebo, „třešničkou na dortu“. Priznám sa, že precítenie hudby chalanov zo Zrní som videl v živote toľko krát, že by som to spočítal na jednej ruke. Aj preto to bol nezabudnuteľný koncert.

 

Druhý ročník Nouvelle Prague prekvapil. Priniesol zaujímavé mená a postaral sa o pekný víkend pre každého kto dorazil. Hudba nie je o tom zapnúť si rádio. Hudba je o objavovaní a užívaní si jej. Tento festival tomuto prispieva a už teraz sa neviem dočkať, čo nám prinesie na budúci rok! 

Zaraď článok do kategórie: 

Komentáre (3)

 • Obrázok používateľa damjan
  BPM
  damjan

  lutuj! :) Ball Park Music boli fakt super. nie uplne taky pop-rock co mam rad, ale enormne ich to bavilo a bavil som sa aj ja :)

  a Lucerna Music Bar = venue roku - to je snad zly vtip :) tomu podniku sa vyhybam ako vladzem. chodim tam len na koncerty ktore MUSIM vidiet. hrozny zvuk.

  nov 19, 2014
 • Obrázok používateľa Libor
  Videl som tam iba par kapiel,
  Libor

  Videl som tam iba par kapiel, pre mna bolo vrcholom Zrni, klobuk dole, oplatilo sa ist :)

  nov 20, 2014
 • Obrázok používateľa mrakeno
  ...
  mrakeno

  tak. co sa tyka cien, bol som velmi prekvapeny a neviem za co si to lucerna zasluzila. no bohuzial... nevadi. kritici to tak zvolili, budis.

  a koncerty, z vacsiny som bol milo prekvapeny a uz sa neviem dockat dalsieho rocnika :)

  nov 25, 2014