Nouvelle Prague 2015 - report

Nouvelle Prague po tretie. Babie leto, veľa piva a skvelej muziky.

Jeseň nám každý rok prináša pestré farby, chladné počasie, no vďaka nej zažívame aj teplo domácej pohody, a ak sa pošťastí, užívame si posledné príjemné slnečné dni. Nouvelle Prague je na tom rovnako. Prináša pestrú hudbu, jemné umocnenie už tak melancholickej jesennej atmosféry, ale aj zvukové vlny plné energie, ktoré niekedy neviete dostať von z hlavy. Čo ukázal Nouvelle Prague tento rok?

Vraví sa: “do tretice všetko dobré”. V tomto prípade sa to splnilo. O tretí ročník Nouvelle Prague bol veľký záujem, nakoľko sa ešte pred začatím festivalu vypredali všetky delegátske pasy. Na konferencie prišli osobnosti z hudobnej brandže ako sú napríklad: Barry Dickins, Serge Grimaux, Geoff Meall, Ivan Milivojev a Dany Hassenstein. Všetci panelisti sa prišli podeliť o svoje skúsenosti a diskutovať o rôznych aktuálnych témach. Musím uznať, že som sa hudobných konferencií zúčastnil prvý krát a ľutujem, že sa mi na ne nepodarilo dostať aj v predchádzajúcich dvoch rokoch. Počúvať ľudí s reálnymi skúsenosťami a mať možnosť sa s nimi pozhovárať o tom čo vás zaujíma kedykoľvek počas festivalu je úžasná vec, a kto by to nevyužil je hlu…

IMG_20151106_173905.jpg

Nezúčastnil som sa všetkých konferencií, ale najviac ma zaujal panel o brandingu na eventoch/festivaloch. O čo vlastne ide ak sa spojí značka s eventom. Ide len o peniaze? O prestíž? Zviditeľniť sa? Ako vyberať partnerov a vedieť ako správne zhodnotiť váš vzťah? Aj na takéto otázky sme dostali odpoveďe od ľudí, ktorí o tom vedia svoje. Vezmite si taký Red Bull. Aké má renomé vo svete, ako si táto značka vybudovala svoju tvár. Bavilo by vás počúvať ich brand managera? Verte tomu, že bavilo.

Po skončení hudobných konferencií sa o 17:00 začala druhá (koncertná) časť festivalu. Prvá kapela Wild Tides alebo neriadená strela z Prahy to rozbalila veľkým spôsobom. Punkových gitár bol plný stan, ale divácke obsadenie bolo slabé. Pripisujem to času, kedy koncert začal. Začať hrať o piatej je naozaj skoro, hlavne ak je to v piatok a veľa ľudí o takomto čase končí v práci. Postupom času sa vyhrievaný stan začal zapĺňať a na Ghost of You pritiahli viac ľudí a človek sa musel postaviť správne aby dokázal vidieť na pódium (teda ak nešiel úplne dopredu). Mňa osobne chlapci vo vyťahaných svetroch a košeliach neohúrili. Americkí The Prettiots predviedli slušné vystúpenie, ale bolo to aj tak málo na to, aby ľudí “zahriali” a nakopli. To druhé dokázali až Beasts. Ich koncert mal šťavu a počuť My Girl Is A Serpent naživo bolo naozaj super.

IMG_20151106_200245.jpg

No po nich prišli Northeast Party House. Ja viem, že tak, ako sa neporovnáva ktorá mamka ako varí, tak by sa nemali porovnávať ani kapely. No ja musím napísať, že som si po prvom songu myslel, že na pódiu sú Bloc Party. Ako look-om, tak zvukom. Veľmi podobní, skvelo zohraní a príjemní na počúvanie. V lete ich určite uvidíme na niektorom zo slovenských, alebo českých festivalov. Som o tom presvedčený. Párty domček na pódiu vystriedali The Amazons, ktorí mi až tak nesadli. Neviem či to bolo dlhými vlasmi každého z členov kapely, ale nepobavili tak ako Party House. To slovo “PARTY” fakt k tej kapele patrí ako šerbel na riť, alebo riť na šerbel?

… a potom prišli Kadebostany…

IMG_20151106_213816_BURST009.jpg

IMG_20151106_213331.jpg

IMG_20151106_214257_004.jpg

IMG_20151106_215549_BURST007.jpg

Pre mnoho ľudí vytúžená kapela a headliner celého festivalu, ktorému tento titul organizátori dali oprávnene. Hudobná smršť plná energie, elektrizujúcich tónov a atmosféry, z ktorej má človek zimomriavky. Chcem to zažiť zas a zas. Castle In a Snow ako posledný song. Čo viac si môže človek priať? Už si dať len dobrý drink a ísť spokojne domov. Vlastne nie. Domov nie, ale na afterparty s odovzdávaním cien pre tých najlepších v kategóriách Venue roku, Počin roku a Osobnosť roku.

Výsledky:

V kategórii Venue roku: Forum Karlín

V kategórii Počin roku: Nouvelle Prague

V kategórii Osobnosť roku: David Urban (D Smack U Promotion)

Po vyhlásení víťazov nasledovala párty až do neskorého rána.

Sobota. Tak ako aj v piatok, do 17:00 prebiehali hudobné konferencie, po ktorých začala koncertná časť. Sobotu otvorili Sundays on Clarendon Road. Veľmi príjemná kapela, ktorá prekvapila. Posledný song Land of Limbo - naživo veľmi solídna pecka. Jednú vec som ale asi nepochopil. Baba sediaca za notebookom v tej istej polohe bez pohnutia. Neviem či púšťala sample, alebo pozerala film... Chalani ale zahrali fajn a už si listujem ich soundcloud.

IMG_20151107_171948.jpg

James Harries so sebou priniesol aj malý hudobný súbor a “požičal” si aj (bubeníka) Honzu Janečka z kapely LUNO. Folkové pesničky dostali šmrnc a tak príjemné vystúpenie s pozitívnou náladou som už dlho nezažil. Úprimné, srdečné, úžasné. Beau. Mladé baby z New Yorku. Zahrali akustický set a snažili sa priblížiť k publiku, avšak márne. Ich hudba v kombinácii s atmosférou jesennej Prahy… Viem si predstaviť ich akustický koncert niekde v Stromovke. Modrá obloha, pomaly zapadajúce slnko a všade plno opadaného lístia. Yes!

IMG_20151107_174655.jpg

IMG_20151107_182256.jpg

Studmuffin. Túto kapelu si budem pamatať ešte veľmi dlho. To, čo chalani predviedli bolo jedno veľké WOW. Predstavte si Beatles z Indie. Alebo, niečo veľmi podobné Beatles, až na to, že pôvodom je to z Indie. Skvelé alternatívne skladby, príjemný sound a energický prejav všetkých členov kapely prekvapil. Miestami rozpačité pohyby a neisté poskakovanie pridalo na tom pozitívnom pocite z celého koncertu. Mne sa veľmi páčili a verím, že nabudúce už tréma odpadne a predvedú toho viac.

IMG_20151107_190016.jpg

IMG_20151107_190213.jpg

IMG_20151107_190717.jpg

Meat Wave bohužial nedorazili. Pokračovala Dusilka s Baromantikou, ktorí všetkých pod pódiom ukľudnili a v stane zavládla melancholická atmosféra. Niekto ju asi nedokázal uniesť a tak sa šlo "pár" ľudí radšej prejsť von a dať si niečo na pitie. Ja mám podobnú hudbu rád, ale len niekedy. Nie je to hudba pre masy, ale každy si v tom môže nájsť to svoje.

IMG_20151107_202113.jpg

Posledná kapela Mydy Rabycad ma dokázala roztancovať. Výborné electroswingové vecičky by som si vedel predstaviť aj na pódiu ako predskokana Parov Stelar alebo Caravan Palace. Myslím, že hudobne silný ročník ľudí veľmi potešil.

IMG_20151107_211553.jpg

Po koncertoch nasledovala afterpárty, na ktorej exkluzívne zahrala kapela Bez Ladu a Skladu. Lepšie zakončenie už tak úžasného festivalu si neviem predstaviť. (Možno ak tak Kadebostany akusticky).

IMG_20151107_223307.jpg

Čo sa týka organizácie a areálu festivalu. Organizačne bez chybičky, kapely hrali na čas. Rady na pivo, ktoré minulý rok boli naozaj dlhé sa tento rok neobjavili. Pivo fajn, zamrzelo len to, že na lístku napísaný granát nemali oba dni (a to sme boli v pivovare). Neviem kde nastal error, ale veľká škoda. Naopak sa zhoršila ponuka jedál, minulý rok 2 stánky, tento rok len jeden s tromi druhmi burgerov a jedným hotdogom. Ďalšia škoda. V piatok som sa musel pobrať vedľa do Potrafenej husy, aby som si pochutnal a poriadne sa najedol.

Každý rok sa Nouvelle Prague zlepšuje, ako službami, tak hudobným výberom. Myslím, že NP 2016 sa už do areálu Staropramen nevojde a bude sa musieť presunúť inam. Kam, to už povedať neviem. Ale ak sa tak stane, bude to znamenať krok k lepšiemu. Veľmi rád som sa zúčastnil tejto skvelej akcie a neviem sa dočkať, čo nám Nouvelle Prague ponúkne budúci rok. Dúfam len, že sa rastúci potenciál tohoto skvelého podujatia podarí budúci rok využiť úplne naplno.

Za somvprahe.sk

mrakeno

 

 

Zaraď článok do kategórie: