Konvenčné a nekonvenčné účinky našich výpovedí

FF UCM

 

Konvenčné a nekonvenčné účinky našich výpovedí (Účinky, ktoré možno predvídať na základe konvencií a účinky, ktoré na základe konvencií nemožno predvídať.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stando

Filozofia

Logika a metodológia V.

V.ročník

2006/2007

 

 

 

Situácia 1:

Mám 17 rokov, volajú ma Šuvixx a sedím si len tak v krčme s nejakými strhanými otrapami ľudí, od ktorých sa líšim len množstvom horkastého moku v pollitráku, a ktorých by som podľa konvenčných konvencií mohol s kľudom vyhynuvšieho anglického aristokrata nazvať kamarátmi.

Okrem ničotných rečí ohľadne ničotných relácií v tej naničovatej televízii sa už dlhšie minúty nespomenulo nič, a tak, s treťopivovou mysľou nadhodím do tohto rôznymi druhmi cigariet zasmradeného stesnaného priestoru: „..tak sa asi zabijem, ešte dnes, a to presne popolnoci, neviete mi poradiť nejaký dobrý spôsob pre lúzerov..?.. a aby to moc nebolelo a tak, šak viete..“

 

Zámer 1:

Nechcel som nič iné, než preriediť trochu ten cigaretový a iný puch a prevetrať tie naše zatuchnuté opivnené tupé mysle. Nadhodiť nejakú zmysluplnejšiu, zábavnejšiu, a v neposlednom rade, inú tému od tých predchádzajúcich, ťažkopádne antikomerčnokonzumne nihilistických.

 

Predvídateľné a nepredvídateľné účinky 1:

To, že takmer okamžite niečo z úst mojich prísediacich zaznie, som očakával. I to som očakával, že to budú hrozné tlachy typu: „..á, to neurobíš..“, „..bé, na to nemáš..“, „..chré, aj ja chcem..“ a im podobné.. – jednoducho rečičky konvenčné našej spoločnej paradigme.

Neočakával som však jedno, a teda som ani nepostrehol, ako jeden z prísediacich pod stolom vyťukáva do mobilu krátku textovú správu (sms). Dozvedel som sa to až na druhý deň podvečer, keď som sa trošku prebral k životu. Tú sms totiž prísediaci, s ktorým si už nikdy nikam nesadnem, poslal mojej sestre a tá o jej obsahu, ktorý sa zmieňoval o mojom „zámere“ sa zasamovraždiť, informovala mojich rodičov. A teda, keď som z putiky pricválal domov, čakalo ma okrem privítania celej famílie vo všakovakých pyžamách farieb od výmyslu sveta, i oficiálna predpolnočná delegácia našej súkromnej psychiatrickej liečebne, kam ma okamžite previezli, prinútili ma užiť niečo na ukľudnenie, zviazali a hodili na posteľ. Na druhý deň ma síce po päťhodinovom liečebnom rozhovore s najšpičkovejším tamojším odborníkom-doktorom-psychoexpertom prišli rodičia vyzdvihnúť, ale musel som ďalšie štyri roky, deň čo deň, vždy presne od pol štvrtej a.m. do pol siedmej a.m. vysvetlovať, že to bol len žart – ..žart z nudy..!!.., prúpovidka, s ktorou sa ešte dnes, po šesťnástich rokoch od tej čudnej udalosti, zvyknem prebúdzať niekoľko krát za noc.. Tak tento účinok, účinkom konvenčným, resp predpokladateľným, určite nebol, to mi dajú isto skoro všetci za pravdu.

 

Záver 1:

Áno, autor vyhlasuje: sú rôzne teórie; od tých najjednoduchších, v ktorých jednoduchosti je ich sila, až po najkomplikovanejšie, v ktorých komplikovanosti je ich sila – všetky tieto teórie sú vedecké, teda akademické, teda pochádzajú od vzdelaných a vzdelanejších jednotlivcov či celých vzdelaných a vzdelanejších grúp vyššie charakterizovaných indivíduí – dá sa o nich, ich vzdelaní a ich príspevku svetovému vedeniu dočítať, dopočuť a pod.. jednoducho, nie je veľký problém sa k nim dostať, skôr naopak – nanucujú sa nám; potom sú tu povzácnejšie prehlásenia a i súvislejšie reči múdrych ľudí, ktorých však múdrosti, i keď voľne sú  všade okolo, ťažko sa zvyknú absorbovať, a teda i vnímať – prednedávnom som k jednej múdrosti podotkýnajúcej sa prítomnej témy prišiel ako slepý.. k riešeniu tajničky z nemenovaného (nebrajlovského) tajničkárskeho polročníka: „..nenačúvaj týmto vzdelancom, veď to nikam nevedie, počúvni svoj smäd. ..a objednaj niečo aj mne..“ Pri pijatike mi bolo vyjavené – sú teórie a sú pravdy. Či bol toto zámer náhody, ktorá ma zaviedla do putiky s mudrcom, a či táto náhoda predvídala všetky účinky, či len niektoré, o tom som nie kompetentný prehovoriť..

 

 

 

 

 

 

Situácia 2:

„..dobrý večer, vaša téma ma natoľko zaujala, že som sa rozhodol po prvý krát vo svojom živote prejaviť svoj názor a.. a úprimne, za to sa môžem z celého srdca poďakovať len a len vám, pani Lucia. Ako redaktorka Nočnej pyramídy robíte túto reláciu tak príťažlivou, že len ťažko sa dá odolať.. a nevypovedať.. nereagovať na podnety, ktoré človeku, i tomu najjemnejšiemu alebo najutiahnutejšiemu poslucháčovi, vo chvíľach jej vysielacieho času  neodbijne prichádzajú na um vo forme tak intenzívnych myšlienok.. – pani Lucka, .. ..pani Lucka, vy, s vašim teplým tónom hlasu, s obdivuhodnou ostrosťou logického úsudku a absolútnosťou profesionality prístupu ku naozaj všeljakým poslucháčom.. Čím by bola bez vás Nočná Pyramída, pani Lucka? Iba tou známou, tak trochu sniešnou hovadinou... ..Lucka, ..“

-Bííp-bííp-bííp-

Tu, asi po necelých dvoch minútach nedokončeného úvodu príspevku do relácie Nočná Pyramída, som bol zrušený – z rádia som len začul, že poslucháč zavesil.. a už nikdy mi to nezdvihli.

 

Zámer 2:

Chcel som pani Lucke vyjaviť svoju lásku. Rozhodol som sa tak spraviť z podstatnej časti na podnet môjho osobného psychiatra, ktorý, po tom, čo som mu povedal, že tajne milujem, nedvojznačne povedal - “..človeče s vami to ide dole vodou takým príšerným spôsobom, že to je až neuveriteľné a nehce sa mi o tom už rozprávať ani za vaše pekné peniaze.. musíte spraviť to najjednoduchšie, časom overené, že je správne – svoju lásku vyjaviť a celej svojej osobe, a v neposlednom rade i mne, uľaviť.. uvidíte, pomôže to.. som si istý tak, ako málo čím.. totok vždy pomáha.. verte mi..“

 

Predvídateľné a nepredvídateľné účinky 2:

Pred vyššie opísanou situáciou som si sám o sebe myslel, že dokážem aspoň trošku uvažovať.. o predvídateľných a nepredvídateľných účinkoch svojich výpovedí.. predvídať, čo sa stane, resp nestane.. no nestalo sa, čo som predvídal a stalo sa, čo som tak nepredvídal, že som si celý účinok a dosah svojej výpovede uvedomil až niekoľko dní po tom, čo som sa prebral z kómy, do ktorej som bol podľa lekárskej správy upadnuvší z dôvodu psychického šoku. Odvtedy už nepredvídam, ani sa tým nezaoberám a ak mi také niečo s tým súvisiace príde na myseľ, hneď ako spomínané spozorujem, idem na vyšetrenie viacerým známym odborníkom z oblasti.

 

Záver 2:

Asi som niekde spravil chybu. Možno som bol nekonvenčný. Možno sa nekonvenčne zachovala pani Lucka, resp štáb Nočnej Pyramídy. Možno som sa mal zachovať konvenčnejšie. Možno sa tak mala zachovať pani Lucka, resp štáp Nočnej Pyramídy. Možno som z tej tajnej lásky tak hlboko inde, že neviem dostatočne presne odhadnúť hranice konvencie a nekonvencie, to mi povedal celkom nedvojznačne i môj osobný psychiater - “..človeče, vy ste, podľa všetkých mi známych konvenčných psychoanalýz.. bytostný debil.. prídťe o týždeň..“

Možno som mu nemal veriť, možno som mal spraviť najskôr to, od čoho ma s úškľabom po svojej svetobornej rade odtajnenia tajnej lásky nedvojznačne odhovoril: „.. čo to chcete preboha spraviť predtým, než svoju lásku odtajníte..? -..chcete ísť študovať..? verte mi, spravte čo vám radím, viem čo vám radím, verte mi..“ možno som mu veriť nemal, a mal som ísť tú konvenciológiu do toho Bulharska študovať..

Zaraď článok do kategórie: