Reakcia na stránky www.stopfeminismu.cz - V. časť

Na záver by som rada urobila malé zhrnutie predchádzajúceho zamyslenia a vlastného dojmu zo stránok www.stopfeminismu.cz. Niekomu sa môžu javiť ako „príjemné“, pretože neobsahujú žiadnu konštruktívnu kritiku súčasnej spoločnosti, v ktorej ženy stále nie sú zrovnoprávnené s mužmi, ba čo viac, stále sú, predovšetkým médiami, zobrazované v stereotypných roliach im spoločensky priraďovaných. (Na ukážku uvediem aspoň niektoré oblasti, v ktorých štatistické i akademické bádania – viď články dostupné v Gender studies, bakalárske a diplomové práce absolventov a absolventiek genderových štúdií na Masarykovej univerzite v Brne a Karlovej univerzite v Prahe, práce akademičiek a akademikov z katedry genderových štúdií na tých istých univerzitách, ale i výsledky výskumov Sociologického ústavu Akamédie vied ČR a mnohé ďalšie – potvrdzujú diskrimináciu jedného z pohlaví, väčšinou žien: platové podmienky, rodičovská „dovolenka“, možnosť kariérneho postupu, zastúpenie žien vo vede a politike, nekorektný jazyk používajúci prevažne mužské tvary aj pre ženy, patronymia a patrilinearita, tj. preberanie partnerovho priezviska pri uzavretí manželstva ženou i jednostranné pomenovanie detí priezviskom otca). Dominka Hužvárová tak nahráva na smeč antifeministicky naladenej časti obyvateľstva, z ktorého získava manipulatívnym spôsobom podporu pre svoje vlastné zámery.

Stránky www.stopfeminismu.cz tak vnímam nielen zo svojej pozície genderistky ako manipulujúce a zavádzajúce. Okrem toho, že podávajú nepravdivé a polopravdivé informácie, ich tiež vnímam ako neetické, pretože ich autorka predkladá názory, ktoré sú v rozpore s jej skutočným žitím. Vo svojich článkoch neargumentuje čisto (zahmlieva a necituje), ani čestne (predkladá výroky antifeministov a antifeministiek o feminizme za výroky feministické) a vo svojej nepripravenosti, s akou sa vrhá do argumentácie, na ktorú nie je vedomostne vybavená, ponižuje odbor genderových štúdií ako zbytočnosť, ktorá akurát čerpá peniaze zo štátneho rozpočtu a európskych fondov (a to bez toho, aby priložila relevantné výskumy, ktoré by niečo také aspoň sčasti potvrdzovali).

Nevedomosť v danej oblasti, zjavná z jej článkov, má podľa mňa súvis i s jej obavou z reálnej konfrontácie s feministkou, viď osobné priznanie Hužvárovej na podpornej stránke stopfeminismu na Facebooku (http://www.facebook.com/pages/Stop-Feminismu/104480189792): „Fanoušci, žádám vás o radu :-). Dostala jsem nabídku jednoho vlivného tištěného média, abych za přítomnosti redaktorky vedla dialog na různá témata se známou a zkušenou feministkou a o daném pak vyjde článek. Mám z toho trochu strach.“ Domnievam sa, že pokiaľ Dominika Hužvárová zastáva istý názor a zastáva ho verejne, mala by sa na tomto poli snažiť získať uznanie predovšetkým znalosťami a podloženou argumentáciou, ktorá je na úrovni, a vybudovať si image, ktorý nebude ťažiť len zo samotného jej antifeminizmu, (normatívnej) krásy, či pozície.

(koniec)

Komentáre (183)

 • Obrázok používateľa Marc
  Uff...
  Marc

  ... ja ze co v tej V.ke este chces... Vidim, ze si tu Domču riadne prelustrovala ;-] Hm - som si ista, ze po pripadnom precitani Tvojho 5-dielneho prispevku na SvP by mala z pripadneho interview nocnu moru

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa sined
  Mam jednu technicku ? .
  sined

  Zaujimalo by ma ake ukazovatele sa pouzivaju pre potvrdenie diskriminacie pohlavi pri zastúpenie žien vo vede a politike, nekorektný jazyk používajúci prevažne mužské tvary aj pre ženy, patronymia a patrilinearita, tj. preberanie partnerovho priezviska pri uzavretí manželstva ženou i jednostranné pomenovanie detí priezviskom otca.

  Konkretnejsie:

  A)  ide o ciselnu statistiku - teda jednoduche parlament ma 100 kresiel 85 je muzov 14 zien a u jedneho sa nevie, alebo sa zohladnuje pomerne zastupenie clenskej zakladne politickych stran, s prihliadnutim na odbornu kvalifikaciu. resp. pomer M/Z studujucich odbor a ich nasledna karierna uspesnost v jednotlivych stadiach akademickeho ci vyskumneho rebricka?

  B) nekorektny jazyk este nastudujem a skonkretizujem otazku

  C) patronymia a patrilinearita -> existuje tu prekazka v legislative alebo ide o problem vychadzajuci skor zo zaziteho zvyku

  D) prechylovanie - ako je to z pohladom feminizmu na prechylovanie?

   

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  K bodom
  Komix

  Moje odpovede:

  (A) Sleduje sa oboje. Závisí od konkrétneho výskumu na čo sa zamerieva. V ČR existuje organizácia priamo sa venujúca problematike vedkýň - skús posurfovať tu: http://www.zenyaveda.cz/html/ . K politike posielam dva konkrétne odkazy, ktoré by ti mohli odpovedať na otázky, ktoré máš: http://www.feminismus.cz/politika/ a http://www.google.com/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=5&ved=0CB0QFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.cvvm.cas.cz%2Fupl%2Fnase_spolecnost%2F100011s_rakusanova_zeny.pdf&rct=j&q=%C5%BEeny+v+politice&ei=VqGGS8WoM42Kn...

  (C) Problém vychádza predovšetkým zo zažitého zvyku, ktorého praktizovaniu napomáha stereotyp o "legitímnosti" detí pomenovaných po otcovi (deti pomenované po matke má spoločnosť stále tendenciu vnímať ako deti "bez otca", aj keď existujú prvé lastovičky). Zároveň tomuto zvyku ale napomáha legislatíva, ktorá sa na prvý pohľad tvári, že pristtupuje k tejto otázke rovnocenne, no po hlbšom skúmaní sa vynárajú isté "neviditeľné" a na prvý pohľad "malicherné" stereotypy, ktoré nijako nenapomáhajú zmene v tejto oblasti. Táto problematika je priamo moje pole záujmu, tak pokiaľ budeš chcieť niečo konkrétne, môžem sa pokúsiť zodpovedať. Upozorňujem ale, že táto oblasť je v našom prostredí veľmi opomíňaná a neexistujú žiadne štatistiky, ktoré by udávali akékoľvek údaje.

  (D) O prechaľovaní som nehovorila, hovorila som o preberaní priezviska po mužovi ženou pri uzavretí manželstva. Čo sa týka prechyľovania, o tom sa hovorí trochu viac, ako o preberaní priezviska. Vo všeobecnosti feminizmus nezastáva prechyľovanie, ale na túto tému sa zas nediskutuje natoľko, aby sa dalo vyvodiť jednoznačné stanovisko - pravdepodobne ani neexistuje. (Pohybovaním sa v týchto kruhoch ale odhadujem, že viac feministiek je proti prechyľovaniu, ako proti preberaniu priezviska po partnerovi, čo sa mi javí ako veľký paradox.) Niektoré femnistky (možno i feministi) sa proti prechyľovaniu stavajú priamo pricipiálne, iné (iní) sa stavajú hlavne alebo prevažne proti prechyľovanie priezvisk cudziniek, ale nie našich žien a pod.

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa sined
  prechylovanie
  sined

  viem ze si prechylovanie neuvadzala, napadlo ma to v suvislosti s menami. aby som sa k tomu kus vratil. mna by zaujimalo ako sa feminizmus pozera na prechylovanie. ak teda pominieme fakt ze zena dostala meno po otcovi alebo manzelovi. prechylovanie ako akt zdoraznenia pohlavia nositela je pozitivum ci negativum?

  feb 26, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Prechyľovanie priezvisk žien
  Komix

  Neviem, či som úplne pochopila, čo máš na mysli, ale tuším to, tak snáď sa trafím. :) Myslím, že ti ide o to, čomu sa hovorí generické maskulínum (používanie mužských tvarov napr. profesií aj pre ženy - napr. lekár, učiteľ, aj keď je to lekárka, učiteľka), ale v kontexte prechyľovania priezvisk žien. Generické maskulínum je feminizmom tak, ako ho poznám ja, pomerne striktne odsudzované (ale závisí od užívateľky/užívateľa, ako, napokon, všetko). Prechyľovanie priezvisk však nie je to isté, čo generické maskulínum. Pri prechyľovaní priezvisk totiž nejde len o tvorenie "ženského" tvaru mena, ale o akt "privlastňovania". Názorne: slovo učiteľka neimplikuje závislosť na učiteľovi, ale Nováková implikuje (koncovkou -ová) privlastnenie Novákovi (Novákova ceruzka, Novákova žena, takže pani Nováková - dĺžen je jediné, v čom sa líši priezvisko ženy od privlastňovacieho tvaru a vznik priezvisk naznačuje, že pôvodne to bolo skutočne tak, že žena bola "privlastnená" mužovi a od neho priezviskom odvodená). V tom je problém.

  feb 26, 2010
 • Obrázok používateľa sined
  genericke maskulinum ak
  sined

  genericke maskulinum ak hovorime o lekar- lekarka, ucitelka ako uvadzas mi pride mierne mimo, ale mozno v kontexte z cudzim jazykom.

  mne islo cisto o prechylovanie priezviska. kde chapem ze pokial sa chape ako privlastnovanie tak je odmietane. je otazka ci je mozne zachovat prechilovanie bez pravlastnovanie, napr. pani Nová, Zelená atd. obavam sa totiz ze by sa to mohlo vnimat ako to genericke maskulinum ktore si spominala. co mi uz ale prijde naozaj prilis prehnane.

  feb 26, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Prechyľovanie
  Komix

  Prechyľovanie priezvisk, ktoré majú tvar prídavného mena vnímam ako rovnoprávne - Nová-Nový, Zelená-Zelený, atď. Je to podľa mňa absolútne fér. Dôvod je ten, že tieto prídavné mená nemajú základný tvar (Nov :), Zelen :) ), ktorý by sa zhodoval s mužským tvarom mena a ďalej z toho mena by bolo odvodzované ženské meno. To ale priezviská v tvare podstatného mena majú - základný tvar (ktorý sa chápe ako neutrálny) je Novák a ten sa zhoduje s tvarom mužským (tým teda to neutrálne = to mužské), pričom ženské je už len "privlastnené" (a už nie je neutrálne, ale tzv. príznakové)...

  Nevidím nič "príliš" na slove lekárka, učiteľka... Predsa nehovoríš v jazyku "bol som navštíviť učiteľa Novákovú", nie? Tak nechápem, prečo by sa tento tvar nemal normálne pre ženy používať.

  feb 26, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  V Maďarsku
  Komix

  V Maďarsku je systém priezviska pri uzavretí manželstva ešte komplikovanejší, než u nás, ale zas nie je až tak výnimočný - podobný systém fungoval/funguje napr. aj v USA.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Nox
  Komix,
  Nox

   len taka informacna otazka...ake riesenie maju feministky v pripade tych mien v manzelstve? 

  Existuje moznost pouzivat obe mena. A pri detoch...co by bolo obojstranne nediskriminujucim riesenim? Dat im dve mena tiez? 

  feb 26, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  K zákonu o priezvisku
  Komix

  Zákon - slovenský i český rovnako - umožňuje tieto možnosti ohľadom priezviska pri uzavretí manželstva (uvádzam v poradí, v akom sú v zákone) + demonštrujem na páre Novák a Kováčová:

  1) priezvisko jednej osoby z páru a stane ich spoločným priezviskom (výsledok bude Kováč a Kováčová alebo Novák a Nováková)

  2) partner a partnerka si ponechajú svoje doterajšie priezviská (výsledok bude Novák a Kováčová)

  3) zvolia si ako spoločne jedno z ich priezvisk, pričom jedna osoba z páru si ako druhé priezvisko v poradí ponechá svoje doterajšie priezvisko (výsledok bude Kováč Novák a Kováčová alebo Novák a Nováková Kováčová)

  To, čo bežne poznáme z praxe ako "samozrejmosť" je, že sa volí možnosť 1) s voľbou mužovho priezviska ako spoločného. Druhá možnosť, ktorá sa začala v poslednej dobe objavovať je možnosť 3), ale znova s voľbou mužovho priezviska ako spoločného. Výsledný pokrok je teda z môjho pohľadu minimálny.

  Odpoveď na otázku, aké riešenie majú feministky a feministi by som rada vedela tiež :), ale keďže vo feministických kruhoch je táto téma tiež prebádaná málo, môžem hovoriť len o tom, čo som za 6 rokov skúmania vybádala - a to je, že sa názory na toto veľmi líšia. Zistilo sa len, že táto vec je strašne silno zakorenená, málo sa spochybňuje, a napriek tomu, že sa o nej hovorí ako o "malichernej" - s tým, že tu máme predsa závažnejšie problémy, než nejaké meno - sa pri jednom malom výskume ukázalo (čo bolo pre samotnú skúmajúcu prekvapivé), že spomedzi všetkých závažných genderových otázok (napr. podiel starostlivosti o dieťa , platové vyrovnanie,deľba práce v domácnosti a ďalších) bola otázka priezviska najkontroverznejšou a najviac sa v nej muži a ženy v odpovediach od seba líšili.

  Odpoveď na otázku, aké riešenie v tejto otázke ponúkajú feministky je v našich končinách neznáma. V USA boli napr. návrhy pomenovať dievčatá po mame a chlapcov po otcovi, o čom ale naša legilatíva mlčí - samozrejme, hovoríme o manželstve, lebo mimo neho si môžeš každé dieťa pomenovať po kom chceš (buď po otcovi alebo po mame). Môj osobný návrh je, aby sa nerobilo žiadne uzatváranie na nutnosť jednej možnosti pomenovania bez možnosti ďalšej voľby, ale som za to, aby sa šírilo povedomie o tejto veci a ľudia už informovaní to robili s vedomím, aký genderový stereotyp v sebe táto otázka nesie - a potom sa rozhodli. Sama by som uzákonila týchto 5 možností:

  1) dievčatá po mame, chlapci po otcovi,

  2) chlapci po mame, dievčatá po otcovi,

  3) prvé dieťa po mame, druhé po otcovi, tretie po mame, atď.,

  4) prvé dieťa po otcovi, druhé po mame, tretie po otcovi, atď.

  5) úplne iné priezvisko pre dieťa, než majú rodičia.

  V prípade, že jeden z rodičov by mal dehonestujúce priezvisko by, samozrejme, bola možnosť nepreniesť toto priezvisko na dieťa (podobne, ako je dnes možnosť zmeniť si dehonestujúce priezvisko).Myslím si, že len takým spôsobom je možné narušiť jednoliatu patrilinearitu, ktorá tu vládne. Na otázku jedného spoločného "rodinného priezviska" by bola siahodlhá odpoveď, tak zatiaľ ju vynechávam, len dodám, že si myslím, že priezvisko neurčuje rodinu (mojich starých rodičov, ktorí mali iné priezvisko, ako ja, som pokladala za súčasť našej rodiny - na rozdiel od starých rodičov, ktorí mali so mnou priezvisko spoločné).

  Naša legislatíva neumožňuje pomenovať deti dvojitým priezviskom, čo je podľa môjho bádania vec, o ktorej ľudia často ani nevedia. Niektoré ženy si berú dvojité priezvisko s tým, že ho potom budú môcť dať aj deťom a bude to fér. Túto možnosť im ale zákon neumožní a čo je horšie, v prípade, že má žena dvojité priezvisko musia byť deti pomenované automaticky priezviskom "spoločným", tj. len priezviskom otca. Ak teda chcela rovnoprávnosť, zákon jej ju zatrhol, ba nedal jej s partnerom ani možnosť vybrať si, ktoré z priezvisk dieťa ponesie. Len v prípade, že si v páre nechajú on i ona svoje priezviská, majú možnosť vybrať si, ktorým pomenujú dieťa. Túto voľbu vnímam ja osobne ako najférovejšiu.

  feb 26, 2010
 • anon
  mala by si
  igorik (bez overenia)

  mala by si si spravit takyto zoznam otazok a odpoved, a pridat si ho do skupiny, dost by ti to pomohlo. Plus nan odkazovat v uvodnom pokeci k skupine.

  Samemu by sa mi pacilo to vidiet prehladne pokope.

  feb 26, 2010
 • Obrázok používateľa Nox
  mne osobne
  Nox

   sa pozdava moznost, aj napriek manzelstvu si ponechat vlastne mena...nevidim logiku v tom, preco by sa zena mala zrazu volat inak...alebo aj muz, to je jedno.

   

  feb 26, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Ja tiež
  Komix

  Ja osobne s tebou súhlasím na 200%, Sonička. Sama by som to nebola napísala lepšie. :)

  feb 27, 2010
 • Obrázok používateľa miso
   Mna by zaujimalo, kde teda
  miso

   Mna by zaujimalo, kde teda je ten problem? Zena to predsa robi dobrovolne (pretoze ma moznost si priezvisko ponechat, dokonca som uz pocul o pripade, ze si manzelia zvolili spolocne uplne nove priezvisko ;-)), tak je podla feministiek co? Diskriminovana? Zmanipulovana? Alebo feministky chcu, aby to vsetky zeny robili, ako ony (myslim feministky) chcu?

   

  feb 27, 2010
 • Obrázok používateľa Nox
  ta moznost
  Nox

  je zrejme len v poslednom obdobi, ale inak ovela dlhsie trvaju iste konvencie, tradicie, zvyky, ocakavania...ze to sa proste patri/musi a basta...

  Ja poznam pripady roznych davnych stereotypov este aj v sucasnej dobe...az som zasla, ked som pocula, ako sa podaktori ludia v manzelstve spravaju...Takze je to cele aj o vychove a uznavam, ze maju to samy zeny v rukach, lebo ony uz v tejto dobe mozu viac vplyvat na vychovu...

  feb 27, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Možnosť ponechania si mien
  Komix

  Soni, tá možnosť tu bola ako v jednej z prvých krajín na svete. Bolo to zásluhou Tomáša Garriguea Masaryka, prezidenta, ktorý bol feministom - také privilégium len tak nejaká krajina na svete nemala. Problém je ten, že potom nastalo dlhé obdobie komunizmu, kedy sa o týchto veciach nehovorilo, celá tzv. druhá vlna feminizmu sem cez železnú oponu neprenikala, takže aj keď zákon ostal zachovaný, nikto o ňom prakticky nevedel - nikde sa o tom nehovorilo... A ani dnes sa o ňom radšej príliš nehovorí.

  feb 28, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Mysela som, ze ked pred
  kolienko

  Mysela som, ze ked pred svatbou snubenecky par vypisuje formulare, tak kolonka ... ake sa ROZHODLI mat priezvisko, a ako sa ROZHODLI, ze sa budu volat deti ... je jasna. To iste sa zopakuje pri obrade. 

  Mar 01, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Kolónka áno, ale či aj odpoveď...
  Komix

  Kolónka je jasná. Len odpoveď nie je vždy taká jasná, ako by mohla byť, keby sa nad tým niekto nezamýšľal maximálne tak pár týždňov pred svadbou (kedy už ani nemá odvahu niečo meniť), ale bol by na všetky, nielen na jednu vybranú a spoločensky preferovanú možnosť, pripravovaný od detstva.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Nerozumiem vete ...  (kedy už
  kolienko

  Nerozumiem vete ...  (kedy už ani nemá odvahu niečo meniť) ... to je nejak dokazane, ze tesne pred svatbou stratia ludia odvahu cokolvek menit, hlavne ak ide o tak zasadnu vec, akou je rozhodnut sa, ake meno prijmem a ake budu nosit ich spolocne deti?

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Odvaha
  Komix

  Áno, pri svojom výskume so zistila, že nie sú raritou ženy, ktoré nenašli odvahu pár týždňov pred svadbou vyjadriť názor, ktorý by bol v rozpore s tým, čo očakával partner, rodičia i okolie. Proste kvôli tomu nechceli robiť rozbroje.

  Iné to vyjadrili, ale povedali mi, že v živote nevideli od svojho inak dosť tolerantného partnera takú reakciu - aby nebol vôbec ochotný pristúpiť na ich voľbu o sebe samých (a to si chcela väčšina vedľa prijatia mena po ňom ponechať aj svoje, takže nešlo o nejaké "odmietnutie jeho mena"). Niektoré vraveli: "Deti nech sú po ňom, ale ja som originál a chcem ním ostať." Jedna vravela svojmu priateľovi: "Nechápem, čo ti na tom vadí, veď to bude viac nepohodlia akurát pre mňa, ak budem všade písať dvojité meno...," ale nechcel o tom ani počuť.

  Ďalšie sa s partnerom tak pohádali, že to vyzeralo, že kvôli tomu zrušia celú svadbu - a to nie, že by tlačili na muža, aby si vzal ich meno, len si chceli ponechať svoje (a znova: veľká väčšina z nich chcela okrem svojho aj jeho, takže dvojité). Inak, zistila som zaujímavý jav: ženy, ktoré si chceli nechať svoje priezvisko nakoniec skončili často na nátlak pri dvojitom a ženy, ktoré chceli dvojité skončili často na nátlak len pri priezvisku po partnerovi. Neprekvapilo ma to, lebo spoločnosť tomu odpovedá, ale prekvapilo ma, že som na to nedošla skôr.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  Tak ze problem by nemal byt
  aron

  Tak ze problem by nemal byt ani tak v neinformovanosti, ale asi niekde inde.

  Konecne mam ale vzacnu moznost s Tebou suhlasit. To co pises je utok na "muzsku jesitnost" a hovorim to z vlastnej skusenosti, este krajnejsej nez tu popisujete. Zas na druhej strane nie je to ziadna tragedia. Proste sa pred svatbou partneri nedohodnu, pretoze mlady je k mladej netolerantny, aky problem vykaslat sa nanho a najst si nejakeho tolerantnejsieho ? ;-)

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Presne, problem bude asi
  kolienko

  Presne, problem bude asi niekde inde. Uprimne povedane, neviem si predstavit, ze zrela, rozumna zena, ktora ma za sebou svoju nejaku pracovnu a osobnu historiu, a vyberie si k sebe rovneho partnera, tak ze si nedokaze vyargumentovat tuto poziadavku. V suvislosti s tym mam otazku...Aka vzorka respondentov to bola? Myslim tym, kde boli tieto vyssie uvedene priklady. Urcite, ak si robila vyskum, to mas rozdelene aj podla nejakych kategorii. Ci uz vekovy, alebo vzdelanostnych alebo inych. Bolo by dobre pri argumentacii uviest aj toto. 

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  Mazanie diskusie
  aron

  Naozaj smutne ze este aj diskusia je manipulovana. Zda sa ze tu niekto ma tendenciu miast otatnych citatelov. Stihol som screenshotnut len Tvoju vyhradu, ale v tej povodnej diskusii tiez nebolo nic co by sa priecilo s dobrymi mravmi.

  [ibimage==447062==Velky_obrazok_do_clanku==none==self==null]

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa J
  Mazanie
  J

  Znovu sa ospravedlnujem za drze zmazanie svojho prispevku.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  Administratorske prava
  aron

  znovu opakujem, ze svoj prispevok (a automaticky vsetky dalsie pod nim) nie je mozne zmazat bez vyuzitia administratorskych prav.
  A vobec prco nedostane kazdy uzivatel automaticky pri zaregistrovani administratorske prava, aby mal moznost zmazavat svoje prispevky ?
  Snazite sa tu prezentovat rovnost, ale vo finale prezentujete nadradenost (kazda sposobom "soběvlastným". Sice pisem pod Janinym prispevkom, ale jej je este najmenej skodlivy).

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  a aby nebolo ze Ti prave
  aron

  a aby nebolo ze Ti prave nahravam tym ofotenym prispevkom :-) Vlastne s Tebou nesuhlasim, ale mam obavu ci to uz nie je dost mimo temu. Proste su aj ine faktory ktore vyraznejsie nez u muzov ovplyvnuju zenske reakcie. Ano aj inteligentne, vzdelane (to sa tyka vedomej urovne). A nevyargumentuju, lenze to je uz vec niecoho, co nemozu ovplyvnit (poznas aj podvedomie, ktoreTa vzdelanie ani inteligencia nenauci ovplyvnovat), a nevyargumentuju koli tomu, ze by na to nemali mentalne schopnosti, alebo silnejsie slova....

  Naozaj velmi vzacne ale musim suhlasit s Komix (aj ked nechapem preco na toto trebalo robit vyskum, ale sama sa nakoniec divi ze na to neprisla skor). Nehodnotim, nehanim, nechvalim, podla mna je to uplne prirodzena reakcia.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Vies, ono je velmi pekne,
  kolienko

  Vies, ono je velmi pekne, zachovat sa spravodlivo, aj ked s tym druhym clovekom nesuhlasis  Ma to uroven  

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Výskum
  Komix

  kolienko, ja ti kľudne odpoviem aj na zmazaný príspevok, nemám s tým problém.

  K vyargumentovaniu požiadavky na meno - viď môj príspevok pre arona, kde píšem, že už vyargumentúvať si toto s mojím partnerom pokladám za nerovnosť (on so mnou tiež vyargumentúva právo na svoje meno?).

  K výskumu: môj výskum nebol kvantitatívny, ale kvalitatívny. Pracovala som formou rozboru výrokov a používala som metódu kritickej diskurzívnej analýzy. Nerozoberala som "ženy" ako také, ale diskusné fóra, na ktorých ženy viedli debaty výhradne o problematike priezviska pri uzavretí manželstva. Chodievali tam ženy, ktoré mali tesne pred svadbou alebo sa na ňu pripravovali, alebo boli krátko po nej. Príspevkov, ktoré som prečítavala bolo niekoľko tisíc, diskusných fór niekoľko desiatok. Pre ten úplne najhlbší rozbor som vybrala úryvky z dvoch diskusných fór.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Nebojím sa, že mi práve ty nahrávaš ;)
  Komix

  Jana to podľa mňa myslela tak, ako to píšem aj v komentári ďalej - nemám čo o sebe samej (tj. svojom vlastnom priezvisku) argumentovať s niekým iným. Takže nechápe, prečo by si vôbec žena mala pred svojím vlastným partnerom vyargumentúvať právo na seba samotnú (tj. na jej priezvisko vyjadruje ju) – veď už to je zvrhlé, ak musíme niekomu vysvetľovať, že chceme byť, kým sme, a nie ešte hľadať agrumenty, ktorými by sme ho presvedčili, aby nás v tom "toleroval". Čím je tento muž, že si pred ním máme obhájiť právo na seba – azda nejakým tribunálom? To fakt nie je „prirodzená reakcia“, aby si niekto robil na moje ja také nároky.

  Neboj sa, aron, ani vo sne by ma nenapadlo, že by si mi práve ty čímkoľvek nahrával. :) Myslím, že keby to šlo, zmietol by si ma z povrchu skupinky Gender a feminizmus a celé by si to tu zatvoril, ale zatiaľ ešte žijem, bacha. :)) Áno, potrebovala som na túto tému robiť výskum, pretože isté veci si nedomýšľam - a aj keď vidím z bežnej reality, ako to v skutočnosti vyzerá, tieto markantné posuny smerom k norme, o ktorých hovorím, ma trochu prekvapili. (A neviem, prečo by som sa mala hanbiť za to, že som na to prišla počas výskumu.)

  Ten tlak tu je a je skutočne väčší, než si myslíme. Chcela som na to poukázať. A výskum som robila aj preto, lebo na toto výskumy neexistujú - a ak sa nemá čím argumentovať, všetci/všetky povedia, že je to tu o.k., keď na to nikto nepoukazuje, nie? (Ale chápem, že ak by som neurobila výskum, povedal by si, že to nie je problematická téma, lebo keby bola, niekto by sa jej už venoval alebo by si si vymyslel niečo podobné; ak som ho ale urobila, tak je to zbytočné, lebo som to mala vedieť už dávno. - viem si to predstaviť, ale ver, že voči tvojmu štýlu argumentácie som už obrnená :))

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  "pretože isté veci si
  aron

  "pretože isté veci si nedomýšľam" <-> "Myslím, že keby to šlo, zmietol by si ma z povrchu skupinky Gender a feminizmus a celé by si to tu zatvoril"

  neprotirecis si tak nahodou ?

   

  este by som rad vedel ako sam seba presvedcit, ze potrebujem dolozeny vyskum k niecomu, s cim (vid vyssie) mam vlastnu skusenost

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Bol potrebný
  Komix

  Nie, neprotirečím. A ver, že mám spústu ako vlastných skúseností, tak aj skúseností ľudí, s ktorými sa stýkam, a možno práve preto bol tento výskum potrebný - isté veci by mali ísť na verejnosť a nie iba "byť šeptané" trebárs na diskusných fórach. Našťastie to bol aj výskum úspešný a veľmi dobré prijatý tými najvyššími autoritami v mojom odbore, takže skutočne sa nemám za čo hanbiť. :) A ty s tým kľudne môžeš mať problém, faakt ma to netrápi. ;)

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Iste si do svojho vyskumu
  kolienko

  Iste si do svojho vyskumu zaradila aj negativne reakcie, ktore na tych diskusnych forach na tvoju adresu padli. Lebo, ako som si to tak precitala (priznavam, ze nie vsetko) pripadalo mi to tak pol na pol.  

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Určite
  Komix

  Samozrejme, negatívne reakcie sú nutnosťou. Hlavne ak chceš poukázať na mechanizmy uchovávania patronymie a patrilinearity, tak sa bez toho nezaobídeš.

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Meno vyjadruje, kým som
  Komix

  Ženy, ktoré má primárne zaujímali boli už tie, ktoré nejako informované boli - aj keď mnohokrát mylne. Ale ani tých zas až tak veľa ich nebolo, to sa nemusíš báť. ;)

  No hej, veď aj "mužská ješitnosť" je spôsob, akým sa na ženy robí nátlak a domáhanie sa toho, aby robili veci proti svojej vôli, takže nejaké nátlaky predsa len priznávaš. Ale je to smutné, však, že sa praktizujú ešte aj v priezvisku, ktoré vlastne vyjadruje mňa samotnú, to, kým som...

  Nie, skutočne nepotrebujem od nikoho dovolenie, ani súhlas s tým, aby som si ja sama za seba mohla rozhodovať o sebe samej. Nechápem, ako sa môže niekto cítiť urazený, že chcem byť sama sebou. V takom prípade "adieu" - ja s tým fakt problém nemám. Ale myslím, že je to aj vďaka povedomiu, ktoré mi dal gender - a to mnoho žien, bohužiaľ, stále nemá.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Podvedomý
  Komix

  Aj podvedomý nátlak je nátlak. Práve, že tých je tu niekedy najviac. ;)

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  No presne, tych je najviac.
  aron

  No presne, tych je najviac. Myslel som ze to uplne vylucujete. Preto mi velmi nedavalo zmysel menit podvedomie druhych na vedomej urovni, sirenim propagandy uz vobec nie. To mi pride dost nasilne, byt zenou tiez sa tomu asi branim. Ale so sposobom sirenia povedomia uz mate urcite za tie roky lepsie skusenosti nez ja, do vasich sposobov vam kecat nechcem.

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa padam
  No....zadnej problem...Aronku...zadnej
  padam

  Jak malej !!

  Asi jakej je to problem ???

  Priklad:

  Kdyz si s nekym uz X let...tuhle temu (prijmeni) jste nemeli zatim potrebu resit.

  Ted pred svatbou na tohle tema prijde rec...a najendou rozbroj.

  ...tak si vzpomeneme na slova "slavneho psychologa" ARONA...a se na sebe vykasleme !!

  Ze jo ??!!

   

   

  ...dal bych ti za tenhle nazor jednu vychovnou za ucho....jak malymu klukovi !! 

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa miso
  Drugs are bad, Mkay?
  miso

  Drugs are bad, Mkay?

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  fyzicke nasilie za vyjadreny
  aron

  fyzicke nasilie za vyjadreny nazor, popieranie moznosti volby ... nesympatizujes Ty nahodou s tymi extremistkami ? ;-)

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Zákon nestačí
  Komix

  miso, naozaj si myslíš, že ak zmeníš zákon alebo niečo určíš formálne, neexistujú žiadne ďalšie prekážky v realizácii toho, čo by človek chcel - žiadne spoločenské sankcie, tlaky, hrozby z neprijatia okolím, či "obyčajná" denno-denne obťažujúca nutnosť celý život vysvetľovať, prečo si urobil to a to, keď sa to tak obvykle "nerobí"...? Myslíš, že skutočne každá žena má na to celý život nervy, chuť, odvahu, silu, odhodlanie a výdrž? Myslíš, že je v tvojom konkrétnom okolí dostatok prípadov rovnosti v tejto oblasti priezviska? A myslíš, že ak nie (lebo ak áno, bol by si prvý, kto by mi to tvrdil), je to náhoda?

  Mňa by trebárs zaujímalo, koľko z tých, čo si prečítalo môj komentár o možnostiach voľby priezviska tieto možnosti skutočne predtým poznalo a bolo s nimi oboznámených. Myslíš, že je tu dostatočná osveta, aby si mohol každý človek voliť to, čo by chcel? Ver, že mnoho žien ďalšie možnosti ani nenapadnú, lebo nepoznajú nič iné, aj keď pri mojom výskume sa ich mnoho priznalo, že im bolo v skutočnosti ľúto vzdať sa svojho mena - ale vzali to ako "daň za šťastie" či ako nutnosť, bez ktorej by neboli dosť dobre akceptované... Nepovedali to nikomu, lebo cítili od okolia, že by to vzbudilo hádky, iné zas mali zlé skúsenosti z toho, že keď to niekedy spomenuli, spôsobili rodinné rozkoly, boli vysmiate alebo bola spochybňovaná ich láska k partnerovi. Bolo dosť aj takých, ktoré tomuto tlaku podľahli, pretože si povedali, že ide o "maličkosť", kvôli ktorej si predsa nebudú sťažovať situáciu..., ale to neznamená, že by tým urobili v živote to, čo skutočne chcú. Niektoré zas skutočne tvrdia, že to chcú, pretože sú od mala vychovávané s tým, že raz príde "princ"... a súčasťou celej tej romance je aj strata ich mena v jeho prospech - majú teda pocit, že nenaplnením tejto "krásnej vízie" by sa vlastne nesplnilo to, čo celý život čakali. Zamysli sa niekedy nad tým, v čom sú ľudia vychovávaní a možno to viac pochopíš.

  Nech by ale príčiny boli u každej akékoľvek, o jednom viem, že platí globálne: na to, aby sa zmenila mentalita a myslenie ľudí, zákon nestačí - na to pomáha jedine osveta.

  feb 28, 2010
 • Obrázok používateľa miso
  Co su PODLA TEBA "rovnosti v
  miso

  Co su PODLA TEBA "rovnosti v tejto oblasti priezviska"? Podla mna je to moznost slobodne si vybrat priezvysko a takato moznost tu je a neviem si predstavit, zeby niekto o nej nevedel - to uz je potom ozaj problem inde. Ak si niekto zmeni priezvysko a po 5 rokoch zisti, ze nemusel(a), tak to sa obavam, ze uz je problem so svojpravnostou.

  Na svoju otazku, aky stav povazuju feministky za uspokojujuci som odpoved nedostal (akurat, co je potrebne k jeho dosiahnutiu) ;-)

  Mar 01, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  O čo ide feminizmu
  Komix

  Rovnosť v oblasti priezviska = žiadne podivovanie sa nad tým, že  žena si nezmenila priezvisko (ako nie je žiadne podivovanie sa nad tým, keď si muž nezmení priezvisko). Žiadne otázky ženám "ako sa budeš volať po svadbe" a automatické očakávanie, že inak (mužov sa na to tiež nikto nepýta).

  Aký stav pokladá feminizmus za uspokijivý? Viď odstavec, ktorý som práve napísala. Na to, aby to tak bolo je však potrebná dostatočná OSVETA  (to je absolútna informovanosť o všetkých existujúcich možnostiach + o možnostiach, ktoré by bolo vhodné zlegalizovať) a verejná debata o tom, pretože sa o tom málo hovorí. Ak sa  dosiahne tento stav, že si budú ľudia vyberať skutočne informovane a slobodne bez spoločenských očakávaní, dosiahne sa presne ten stav, o ktorý ide feminizmu.

   

  Mar 01, 2010
 • Obrázok používateľa miso
   Ok, sice nesuhlasim (naozaj
  miso

   Ok, sice nesuhlasim (naozaj si myslim, ze kazdy vie o horeuvedenych moznostiach), ale dakujem za odpoved

  Mar 01, 2010
 • Obrázok používateľa J
  Priklad
  J

  Priklad z praxe - netyka sa priezviska - na ilustraciu, v akej rovine vnimame problem.

  Pocas rodinnej oslavy, po slavnostnom obede, sa zdvihne damska cast osadenstva, aby spratala veci zo stola, zatial co muzska cast zostane pri pohariku vina klabosit pri stole. Jeden clen panskej casti (moj o rok mladsi brat) - tak ako polozil pribor, ked dojedol, tak nechava vsetko bez dotknutia na stole a odchadza pozerat tv. Skusam maly experiment a nasledujem ho (vratane nedotknutych priborov) (tv ma nezaujima, normalne by som sla von). Po chvili pozerania tv prichadza nasa matka a obracia sa (asi ta to neprekvapi, ale ) na mna: "Pod umyvat riad, vsetky dievcence umyvaju" (vsetky dievcence = moje sesternice).

  Ako 12-rocnu ma to pekne vytacalo - zatial co mojho brata nikto nevyrusi v pozerani (a samozrejme ani ostatnych panov v klaboseni), ja musim na moment prestat sledovat tv a odpovedat matke: "Nie, nejdem umyvat riad" a este dalsi moment (pre matku je to nestandardna situacia a nestaci jej moja odpoved, takze ) - na jej opakovanu ziadost este raz musim zopakovat svoju odpoved. To je teda celkom pekna nespravodlivost, nemyslis?!

  :)

  (pre lovcov zvery iba pripominam, ze za bratom neprisiel moj otec so ziadostou, aby s nim siel na lov, prip. narubat drevo - proste vobec nic)

  Dnes sa s niecim podobnym stretavam skor vynimocne, ale FYI, poznam zeny, ktore - obrazne povedane - sa zdvihnu a idu automaticky umyvat riad (ty to popisujes ako "myslim, ze vedia o tom, ze nemusia"), vnucuju to inym zenam, ale pritom maju pocit "aj tak su vsetci chlapi rovnaki".

  Vedia o tom, ze existuje alternativa  "mozem robit, co chcem" - ale v realite su viazane konvenciami a z nejakych dovodov sa nevedia spravat podla "mozem robit, co chcem" a maju nejasny pocit nespokojnosti so svojim zivotom.

  Mar 01, 2010
 • Obrázok používateľa miso
  Ja mam zas len jedneho
  miso

  Ja mam zas len jedneho surodenca - brata, takze u nas sa staval skor opacny pripad ;-)).

  To, co popisujes je IMHO typicky priklad z vidieka, kde ludia ziju v roznych stereotypoch, poznaceny krestanstvom, socializmom, xenofobiou a podobnymi neduhmi. Nechcem zlahcovat, ale zensko-muzske stereotypy su z nich najmensi problem (samozrejme z mojho nezenskeho pohladu).

  Ja to vidim takto: so svojim partnerom zite rovnocenny vztah a rovnako vychovavajte aj svoje deti. Niektore veci zmeni len generacna vymena.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Načo pasívne čakať?
  Komix

  Myslím, že aj to, čo hovoríš, je stereotyp o vidieku. Nemyslím si, že by od báb z mesta nebolo očakávané, že umyjú riad skôr, než ich bratia alebo podobné veci. Dokonca som videla dokument o vedkyniach, ktoré hovorili, že ešte aj keď šli na vedecké zasadnutie, prišli tam, posadali si za stôl a nemilo zistili, že muži-vedci (teda ich kolegovia) automaticky očakávali, že ony-ženy (čo na tom, že tam prišli ako vedkyne, nie?) urobia pre všetkých kávu.

  Myslím, že nebudem čakať na generačnú výmenu, ale budem sa v živote snažiť o to, aby som na svojom kúsku zeme a tam, kam siaham, urobila pre rovnosť ľudí maximum, ktoré je v mojich silách. Pasívne čakanie nie je práve moja doména. Ešte by mi niekto povedal, že si za to môžem sama, keď sa o nič nesnažím alebo by som sa dozvedela, že som pasívna, lebo som žena a to je pre nás "prirodzené". ;) Pasivita znamená spokojnosť s tým, čo je - a to ja rozhodne necítim. Napokon, pasívne mohli čakať už aj ženy pred 150 rokmi - ale, vďaka bohyni, rozhodli sa inak.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa miso
   Nemyslel som pasivitu, skor
  miso

   Nemyslel som pasivitu, skor moj casovy odhad ;-)

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Jasné
  Komix

  Hej, tak s tým určite súhlasím. :) Dokonca aj keď sa budeme snažiť, zmeny ešte potrvajú mnoho, mnoho generácií.  ;)

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa martuskaaa
  Ale ved vybrat si zodpovedne
  martuskaaa

  Ale ved vybrat si zodpovedne partnera, zit s nim vyrovnany a obojstranne uspokojivy vztah a rozumne vychovavat aj svoje deti, aby z nich vyrastli rovnako zodpovedni a rozumni ludia neni predsa "pasivne cakat", nie? Plus samozrejme neobskakovat kolegov v praci ked mi to nevyhovuje :) Ale to, ze vidim, ako si kolega denne nosi od zeny s 3 detmi na materskej navareny kompletny obed v krabicke, doje ho, a spinavu, ani neoplachnutu krabicku odnasa zas zene domov na umytie, predsa nebudem riesit. Ma take iste pravo zariadit si svoj zivot ako chce on a ja nemam pravo sa starat ani do neho, ani do jeho zeny, a uz vobec nie do ich vztahovych zalezitosti.. Myslim si, ze kazdy (minimalne na urcitej socialnej a vzdelanostnej urovni) je schopny byt zodpovedny sam za seba a tak by to malo aj zostat.. Ked je niekto buran nevychovany (myslim bez toho aby ublizoval), tak je to jeho volba a adekvatne k tomu sa k nemu stavia aj okolie. A ked ho nejaka aj tak chce, tak je to zas jej volba.. samozrejme plati aj naopak.

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Niekto to má tak, niekto nie
  Komix

  To je možno tvoj postoj, lebo máš iné povolanie, ako ja. Ak by to tak mal ale každý človek, potom by tu nemohla byť psychológia, gender, rôzne sociálne odbory a pod., lebo by sa do nikoho nemali čo starať.

  Proste sú veci, ktoré mi nie sú jedno, čo neznamená, že pôjdem za tvojím kolegom a poviem mu, aby si umyl krabičku od obeda. Ale v hraniciach, ktoré uznám za vhodné jednoducho chcem participovať na zlepšení podmienok pre všetkých ľudí. Niekto to zvláda na svojich deťoch a rodine, niekto ani len na nich, no a niekomu nestačí ani to, zdá sa mu to stále málo, chce ísť proste ešte ďalej a robiť v tom viac. Nechajme teda každému/každej, nech robí toľko, koľko vládze, vie a uzná za vhodné.

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa martuskaaa
  Ok Dani, chapem, ze to je
  martuskaaa

  Ok Dani, chapem, ze to je Tvoja praca a aj poslanie, takze to mas inak. Len na moju obranu, mnohe veci mi nie su jedno, ale nemam narok sa do nich starat. Ked uz pre nic ine, tak preto, ze pozadujem aby sa nik (cudzi) nestaral do mna. Nedavno som pocula krasne konstatovanie - medzi ignoraciou a toleranciou odlisnosti je obrovsky rozdiel, aj ked casto vyzeraju na prvy pohlad velmi podobne...

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Opakovanie
  Komix

  miso, myslím si (a z môjho výskumu to tiež pekne vidno), že naozaj málo mužov (a ľudí celkovo) vie o možnosti dvojitého priezviska pre muža alebo o tom, že deti nesmú dostávať dve priezviská, aj keď dospelí ľudia ich mať môžu. Málo sa vie aj o tom, že medzi dvoma priezviskami sa dnes nepíše pomlčka. Veľmi málo sa vie o tom, že len jedna osoba v páre môže mať dvojité priezvisko, ale nikdy nie on i ona súčasne. A tiež sa vie málo o tom, že v dvojitom priezvisku musí ísť ako prvé v poradí priezvisko "spoločné" - a keďže možnosť dvojitého priezviska využívajú z dôvodu spoločenského stereotypu hlavne ženy, v praxi to znamená, že prvé priezvisko musia mať to, ktoré prevzali po mužovi a až potom vlastné (takže ženy, ktoré si chceli akurát k svojmu priezvisku pripojiť ďalšie musia svoje odsunúť na koniec, čo v našich podmienkach znamená, že ich ľudia aj tak začnú volať prvým priezviskom v poradi, tj. priezviskom po mužovi, a na ich vlastné, ktoré bolo pre ne kľúčové, sa pomaly zabúda). Ver, že veľa ľudí to nevie a sú nakoniec prekvapení, ako to dopadlo, aj keď to pôvodne chceli trochu inak. A napokon, keby už aj posledný drevorubač v lese vedel o všetkých týchto a iných nástrahách nášho menného systému, nemyslím si, že by osveta bola nejaká škodlivá vec, ktorú by bolo škoda šíriť. Podľa mňa stále platí, že opakovanie je matkou (či otcom?) múdrosti. ;)

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Podla mna to prinasa len
  kolienko

  Podla mna to prinasa len problemy. Vidim to u kamosky, ktora ma ine meno nez jej dcera. Neustale to niekde vysvetlovat, preukazovat  

  Mar 01, 2010
 • Obrázok používateľa kacka
  no a presne o to ide -
  kacka

  aby s tym neboli problemy. aby bolo normalne, ze sa "niekto" vola inak ako "niekto". dnes to problem sice je, ale my, feministicke bohyne, to chceme zmenit! :-)

  Mar 01, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Dobre, bude to normalne, ale
  kolienko

  Dobre, bude to normalne, ale v com to bude lepsie nez stavajuci stav?  

  Mar 01, 2010
 • Obrázok používateľa Marc
  Nevzdas sa...
  Marc

  ... casti svojej pedsvadobnej identity,

  ... mnohi/e stari/e znami/e Ta bez problemov identifikuju i nadalej

  ... a štatu i nam zenam to usetri cas i peniaze, kedze zmena dokladov nieco stoji...

  Napada niekoho este nieco?? Myslim, ze je toho uz aj tak "přespříliš" ;-]

  Mar 01, 2010
 • Obrázok používateľa miso
   Moja otazka stale plati.
  miso

   Moja otazka stale plati. Niekto horeuvedenym priklada vacsiu vahu, niekto ich vyvazi niecim inym. Je to o slobodnom rozhodnuti. Stale nevidim, kde je (co sa zmeny priezviska tyka) problem.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Presne. Je to o slobodnom
  kolienko

  Presne. Je to o slobodnom rozhodnuti. O tom, komu to prinesie viac plusov, neikomu sa moze zdat, ze to prinasa so sebou prenho viac minusov.  Mimochodom jedna teoreticka otazka. Ak som napr. Novakova za slobodna, a moj nastavjuci je nejaky Sloboda, tak si v ramci zachovania slobody a rovnosti necham svoje meno. Ved predsa nebudem nejaka Slobodova, lebo by to evokovalo, ze patrim Slobodovi. Ale ak zostanem Novakova, uz to nezvadza k tomu, ze patrim Novakovi?  

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Meno po mame
  Komix

  kolienko, pletieš dokopy dve veci - prechyľovanie i preberanie priezviska po mužoch. Ja sa vyjadrím k preberaniu priezviska v mužskej línii.

  Áno, ide o častý argument aj feministicky orientovaných žien, ktoré si vzali priezvisko po svojom partnerovi a argumentujú presne tým, či to nie je jedno, veď aj tak majú meno po nejakom chlapovi - svojom otcovi. Nie, nie je. Kým sa ponechávanie si svojho priezviska ženami nestane bežnou praktikou, ženy nebudú môcť pomenúvať svojím priezviskom ani svoje deti - veď keď to meno samy nemajú, ako by ho mohli dať dieťaťu? Takto ale vzniká bludný kruh - žena stráca svoje priezvisko, dieťa dostáva automaticky priezvisko po otcovi a tak dookola. Jedného dňa príde niekto ako kolienko a prakticky ("v preklade") povie, že aj tak máme mená po otcoch, tak je to jedno, či manželka bude mať meno bude po manželovi alebo po otcovi. Kým ale z toho bludného kruhu nevystúpime, nebudeme môcť nikdy povedať: "Nie, nepatrím Novákovi, patrím sama sebe a meno mám po mame." ;)

  Medzi nami, akt pomenovania sa v našom ponímaní vždy spája s istou hierarchiou, pretože v rodine "vyššie stojaci" človek (rodič) pomenúva generačne mladšieho človeka (svoje dieťa), prípadne hierarchicky vyššie postavená/ý predstavená/ý kláštora, pomenúva novica či novicku novým menom alebo je to známe aj z Biblie, keď Boh dáva iné meno Abrahámovi, a pod. Prečo by ale (budúca) manželka mala dostávať meno po svojom (budúcom) manželovi? Čím je on dôležitejší, vyššie postavený, nadriadený, atď., keď sa tvrdí, že títo ľudia vstupujú do vzťahu ako dve rovnocenné bytosti? Ak to tak je, nech to vyjadruje aj meno. A nech sa nehovorí "dvaja sa stali jedným", keď v skutočnosti sa stali "ním" - a jej meno sa statilo do neznáma.  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Pyrate
  prave v tych zazitych
  Pyrate

  prave v tych zazitych stereotypoch ktore si sam zmienil vo vyssom komentari, myslim ze ide o to, aby ludia pri zisteni, ze zena nebude preberat meno buduceho manzela, nekrutili hlavami, nepohorsovali sa, a nevyvyjali na dotycnu natlak typu ja, moja stara mama, a ujo mojej sestry prebrali jeho meno, tak ako to ze ty nie...

  znie to pre mnohych z nas mozno absurdne, ved mame slobodu a vlastny rozum..., nie kazdy ale zije v pomerne liberalnom velkomeste, bez vacsieho mnozstva roznych 'kotviciek' ci 'veselej' rodiny, prostredie, vzdelanie, a intenzita dodrziavania 'tradicii' dokazu divy

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Ďalšie dôvody
  Komix

  Myslím, že je spústa ďalších dôvodov, prečo si meno nechať, napadá ma napr.:

  - meno je ako "obchodná značka", ktorú si treba vybudovať a ak pod ňou človek niečo dokázal, nemusí to nijak prerušovať, či začínať "odznova" alebo všetkým vysvetľovať, že autorkou tejto práce som skutočne ja, len sa volám inak. (Je zaujímavé, že práve slávne ženy sú snáď jediné, ktorým spoločnosť schvaľuje ponechanie si priezviska -  prečo by však toto právo nemala mať každá Petra z Hornej-Dolnej, ale mala by to byť výsada nejakých privilegovaných ľudí?),

  - ženy bývajú obviňované z toho, že "riešia neustále vzťahy" a to aj v práci, avšak keď si žena zmení meno, každému klientovi a každej klientke, ktorá/ktorý jej volá musí vysvetliť, že síce volá správne, je to stále ona, len zo sl. Pokornej sa stala p. Hanzlíková. Tým je nútená podávať v práci osobné informácie o sebe, zatiaľ čo muž príde po svadbe do práce a nikomu nemusí nič vysvetľovať,

  - žena je chápaná ako samostatná bytosť, nie nevyhnutne definovaná mužom, s ktorým žije. (Muž tiež bežne nebýva definovaný ženou, s ktorou žije.),

  - ak mám svoje meno, mám rovnakú šancu ako muž dať ho svojmu dieťaťu. Chcem, aby moje dieťa vedelo, že žena a muž sú rovnocenní rodičia, z ktorých mu každý mohol dať svoje meno - a neurčovala to za nás nejaká trapná tradícia, ale vybrali sme mu to tak sami/samy. A ak sa jeho/jej súrodenec bude volať inak, táto rovnosť sa len podporí,

  -ak má každý z rodičov svoje priezvisko, dieťa krásne vidí, ktorí starí rodičia (rodič) sú od mamy a ktorí od otca. Ľahko chápe, že sa volajú tak, ako ten-ktorý rodič.(Dieťaťu tak nevštepujem automaticky patronymický systém.),

  - ak sa žena rozvedie, nemusí sa vracať k svojmu priezvisku, pretože ho stále má, nemusí si zvykať na novú identitu, vybavovať nové papiere a nemusí ju mrzieť, že deti sa nevolajú ako ona, ak to tak nebolo ani dovtedy (tj. ak sa volali po otcovi). (Väčšina žien si po rozvode nemení meno naspäť na svoje rodné práve preto, že zmenou mena by upozornili na rozvod, ktorým sa málokto rád pochváli, svoje širšie okolie. Ženy, ktoré si vzali priezvisko po mužovi tak často nesú aj po rozvode meno muža, ku ktorému majú dokonca negatívny vzťah, a čakajú, kedy sa znova vydajú, aby sa tohto mena zbavili zas v prospech mena ďalšieho manžela.)

  - pokiaľ žena pomenuje svoje deti po sebe a deti ostávajú po rozvode s ňou (čo sa stáva často), volajú sa všetci/všetky rovnako - tj. žena si nemusí nemusí nechávať po rozvode meno po mužovi, s ktorým už nechce nič mať, len kvôli deťom. Takisto deti nemusia nosiť meno po otcovi, s ktorým nežijú, ktorý ich nevychováva,ba s ktorým sa niekedy ani nestýkajú.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa voda
  Na ktoru otazku si to stale nedostal odpoved?
  voda

  Pretoze zatial si ich mal v tejto diskusii niekolko, vid zhrnutie dole takze nemusi byt zrejme na ktoru sa odkazujes:

  Tu si ich uviedol asi tri

  1. Je to diskriminacia ak si zena zmeni prizvisko?
      (moj volny preklad - mozno kedze nie som si isty ako presne si to chcel formulovat))
  2. Zena ktora si zmenila prizvisko bola (podla feministiek) zmanipulovana?
  3. Chcu feministky aby vsetky zeny robili, ako ony (myslim feministky) chcu?

  A tu dalsie dve:

  4. Co Komix povazuje za "rovnosti v tejto oblasti priezviska"?
  5. Aky stav povazuju feministky za uspokojujuci?
    (Nie som si isty co myslis pod slovkom stav)

  Alebo tu otazku mozes kludne formulovat znova :-).

  Inak nie som si isty ci v tomto ohlade ma znysel rozdelovat zeny na fenimistky a nefeministky - myslim ze tu otazku (ktoru mas na mysli ) kludne mozes adresovat vsetkym zenam :-).

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa miso
  No, ked sa pozeram na to
  miso

  No, ked sa pozeram na to zhrnutie, tak som asi odpoved dostal (teraz mam na mysli body 4 a 5), tak vas uz nebudem dalej trapit ;-). Sice viac nesuhlasim, ako suhlasim, ale uznavam, ze zrejme nie je cielom presvedcit prave mna ;-).

   

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Nie je to len problém žien
  Komix

  Ja myslím, že tú otázku môže kľudne adresovať aj mužom. ;) Lebo, mimochodom, mnoho ľudí si myslí, že je to otázka žien a týka sa ich, tak by si ju mali vyriešiť ony. Kým však muži nepocítia na vlastnej koži, aké to je zrazu sa rozhodovať o tom, ako sa budem ďalej volať, nepochopia to. Poznám pár chalanov, ktorí hovorili, že je to triviálna vec, proste nejaké meno..., to je vraj nafúknutý problém. "Fajn," povedala som im, "tak si predstav, že od zajtra sa budeš volať úplne inak. Od zajtra obeda si pán" (spýtala som sa na meno priateľky) "Červený, dobre?" Ver, že pre väčšinu to prestal byť "triviálny" problém.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  Jemine, priezvisko,
  aron

  Jemine, priezvisko, nepriezvisko - to je naozaj najdolezitejsi problem ktory treba riesit pred svatbou.

  A co, ajtak v realite sice muz po svatbe rozhodne o spolocnom priezvisku pre vsetkych clenov rodiny, ale zena po svatbe uz rozhoduje o vsetkom ostatnom :-)

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Citujem zo svojho vlastného
  Komix

  Citujem zo svojho vlastného komentára vyššie:

  Poznám pár chalanov, ktorí hovorili, že je to triviálna vec, proste nejaké meno..., to je vraj nafúknutý problém. "Fajn," povedala som im, "tak si predstav, že od zajtra sa budeš volať úplne inak. Od zajtra obeda si pán" (spýtala som sa na meno priateľky) "Červený, dobre?" Ver, že pre väčšinu to prestal byť "triviálny" problém.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa miso
  Lenze on sa NEMUSI od zajtra
  miso

  Lenze on sa NEMUSI od zajtra volat inak, spravny priklad by mal byt, ze od zajtra si MOZE zmenit priezvisko, inac je to dost zavadzajuce ...

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Nie "môžu", ale "majú"
  Komix

  Nie, miso, mýliš sa. Ženám nikto nehovorí, že si "môžu zmeniť priezvisko". Ženám sa od mala vtĺka, že až sa vydajú budú sa volať inak.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  ved nikto nehovori ze sa
  aron

  ved nikto nehovori ze sa musia vydavat :-) zvlast ked tam je tak vazna prekazka ako zmena priezviska

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  A čo tak oboje?
  Komix

  A čo tak vydať sa i mať vlastné meno? Nemá mi kto klásť podmienky ohľadom mena, ktoré je moje a len a len moje. Ale máš pravdu, za takú trúbu, ktorá toto nepochopí je večná škoda sa vydávať.

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa sven
  tak to sa nemusis rovno ani
  sven

  tak to sa nemusis rovno ani vydavat :) preco by si mala nejakym sposobom davat najavo sudrznost k partnerovi ? ved mozes byt len a len svoja :)

  rovnako ako je svadba tradicny spolocensky obrad, to ze si zena zmeni priezvisko po manzelovi je v nasej kulture sucastou (aj ked nie povinnou, ale ocakavanou) tohto obradu.. podobne ako sa ocakava, ze nevesta bude mat biele saty, ako to ze budes mat na vianoce v obyvacke ozdobeny stromcek, atd..

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  ??
  Komix

  A akým spôsobom dáva taký partner najavo súdržnosť mne? Že si láskavo smiem zobrať jeho (niekedy kľudne aj škaredšie, nepraktickejšie alebo tuctové) meno? Že mi to "jeho výsosť" dovolí? O tom je podľa teba vzťah, do ktorého vstupujú tieto osoby ako (údajne) dvaja rovnocenní ľudia?

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa miso
  >> A akým spôsobom dáva taký
  miso

  >> A akým spôsobom dáva taký partner najavo súdržnosť mne?

  To sa nepytaj diskutujucich, ale samu seba ;-). 

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Seba?
  Komix

  Seba? Ja takého partnera, ktorý by odo mňa očakával zmenu priezviska alebo mi tvrdil, že u nás je to tradícia, ktorú by som mala dodržať alebo mi akýkoľvek iným spôsobom naznačoval, čo mám robiť so svojím priezviskom, nemám. Ani by som už nikdy v živote nemala. 

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa miso
  Otazku si pisala vo vztahu k
  miso

  Otazku si pisala vo vztahu k sebe. Preto sa pytam teba ;-)

  Ina zena by mohla odpovedat, ze si rada zmeni priezvisko a nevadi jej to a od partnera dostava omnoho viac (ved aj preto si ho berie)

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa sven
  budem uprimny.. vidim v tom
  sven

  budem uprimny.. vidim v tom silny komplex menejcennosti, ked si v ramci dokazovania seberovnosti upravujes tradicie zakorenene v tejto kulture.. ale tuto tradiciu zjavne neuznavas.. skusim sa opytat inac - preco sa chces vydavat (za predpokladu ze sa teda chces vydavat co s urcitostou neviem) ? ved ta k tomu nikto nenuti, mozes vo vztahu fungovat rovnako aj bez toho a mat svoje povodne priezvisko..

  predpokladam ze dojdes k odpovedi ze je to tradiciou tejto kultury, a chces tym nejak sformalizovat svoj vztah s partnerom.... a potom pride ALE, a to ze si chces nechat povodne priezvisko.. takze cast tradicie uznavas a cast nie alebo ako to teda vlastne je ?

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Ani ja nemám problém byť úprimná
  Komix

  Ja tiež budem úprimná. :) Vidím komplex menejcennosti v niekom, kto si nárokuje, aby jeho partnerka participovala na jeho privlégiách a vzdávala sa pritom svojich vlastných práv. Hm, tak vidím, že v tvojom ponímaní by som si fakt dovolila veľa - aplikovať na seba právne existujúci zákon! ;) Lenže ver, že tradície, ktoré diskriminujú ľudí pre mňa absolútne nie sú smerodatné - a nemali by byť pre žiadneho triezvo uvažujúceho človeka.

  Vydávať sa nechcem, lebo ja nepotrebujem nič formalizovať, takže čo sa mňa týka skutočne si budem žiť vo vzťahu bez ohľadu na čokoľvek. Nie som však typ človeka, ktorý myslí len na seba - zaujímajú ma práva aj iných ľudí, ktorí to majú inak, než ja, ale tiež chcú rovnosť. Poznám napr. veriacich ľudí, pre ktorých má sviatostné manželstvo zvláštny význam, čo ale neznamená, že by mali mať povinnosť spolu s tým praktizovať aj nerovnosť pohlaví.

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa sven
  keby si vo vsetkom nehladala
  sven

  keby si vo vsetkom nehladala diskriminaciu :) je mi ta luto, cely zivot zit v tom ze ta vsetci chcu len utlacat..

  kazdopadne je to tvoja volba.. nikto ti nenariaduje ze sa mas vydavat a zmenit si pri tom priezvisko podobne ako ti nikto nenariaduje ze mas oslavovat vianoce v kruhu rodiny a pri stromceku (co je podobne pre niektorych ludi gyc a diskriminacia inych nabozenstiev).. ale prajem ti velmi tolerantneho partnera ktory kasle na tradicie a uprednosti tvoje nazory, ja radsej budem dufat ze este stale existuje vela holiek s normalnymi zivotnymi hodnotami ktore pod pojmom tradicna rodina nevidia diskriminaciu :)

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Fakt tradícia?
  Komix

  Ja ju tam nehľadám. Ja ju tam na rozdiel od teba vidím. :)

  Samozrejme, že je to moja voľba - kto iný by mal rozhodovať o mojom žití, ak nie ja?

  Rodina nie je len to, čo si ty predstavuješ.

  Si si istý, že stromček je náboženský symbol? Čo má teda spoločné s narodením Krista, ak sa už oháňaš náboženstvom? Vieš, že Čechách ho prvýkrát použili až v roku 1812? A tá tradičná rodina podľa tzv. meštianskeho modelu (ktorej vzor tu stále pretrváva a o ktorej hovoríš) je ešte mladšieho data. To boli tiež svojho času novinky. ;)

  A na záver: super, že poľutuješ aj ty mňa - aspoň sa poľutujeme navzájom. ;)

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  -> odpoved na predchadzajuce 3 prispevky v threade
  aron

  Zakon musi respektovat kazdy, bez ohladu na tradicie (aj cirkev ako institucia posobiaca na uzemi pravneho statu)

  > "Rodina nie je len to, čo si ty predstavuješ." - tvrdenie proti tvrdeniu. Rodina nie je len to, čo si Ty predstavuješ.

  Tradiciu Vianocneho stromceka prvy zaviedol hlavny predstavitel a zakladatel cirkvi, postavil ho v kostole, je teda cirkevnym symbolom (zial sposobil tym materializovanie tohoto sviatku) - Martin Luther.

  Komix ma partnera akeho jej mozu ostatne len zufalo zavidiet, uzasne tolerantneho, uctiveho, chapaveho, laskaveho - sa jej potom hovori ...

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Áno, preto mi ide o rovnosť
  Komix

  No veď! Cirkev rešpektuje zákon, podľa ktorého si môže každá osoba v páre nechať svoje priezvisko a pritom vstúpiť do manželstva, tak neviem, prečo má sven problém s tým, že by som sa (teoreticky) vydala i nechala si meno. Prečo tlačí do toho, aby sa taká žena potom radšej nevydávala?

  Ty nevieš, ako si rodinu predstavujem ja. To, že nemajú všetci rovnaké meno ešte neznamená, že to nie je rodina. (sven ma "obvinil" z toho, že nebudem sedieť s rodinou okolo vianočného stromčeka - to nejak súvisí s tým, o čom je tu reč, že chcem mať svoje priezvisko??)

  Stromček má pohanský pôvod, aj keď sa začal používať v kresťanstve práve v rámci evajelizácie (chceli niečím zaujať pohanských ľudí, tak im "vyšli na pol cesty", aby im priblížili kresťanstvo). To ale vôbec nie je dôležité (dúfam, že sa nezačneš hádať o vzniku tradície stromčeka), pretože to, prečo som to uviedla malo celkom inú pointu. A totiž: všetko, čo sa dnes pokladá za tradičné bolo niekedy novinkou. Tj. trochu invencie a menej skostnatelosti do života nikdy nezaškodí, aron. Neviem, ako ty, ale ja by som nechcela, aby svet myšlienkovo zastal v roku 2010.

  Presne takého partnera mám, ako hovoríš, ale mne to fakt nie je jedno, ak iné takého nemajú. Preto mi tak záleží na rovnosti, lebo viem, že to je jediná cesta ku krásnemu vzťahu, mám to vyskúšané. A práve preto by som to isté chcela pre každého človeka - aby bolo takých ľudí vyznávajúcich rovnosť veľa a aby mal každý šancu stretnúť osobu, ktorá ho úplne rešpektuje. Lenže to nie je len tak samo od seba, aron - to si vyžaduje byť takou aj sama/byť takým aj sám, vieš?

   

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa sven
  ten stromcek bol skor
  sven

  ten stromcek bol skor analogiou.. poznam ludi ktori proste povazuju vianoce za gyc a neoslavuju ich.. ja nepotrebujem aby mi niekto vysvetloval povod stromceka a vianoc a vsetkeho, proste to beriem ako prijemnu udalost ktora sa deje raz v roku a dlho dopredu sa na to tesim, ked sa stretne cela rodinka a vsetkym nam je fajn.. podobne svadbu vnimam tradicne so vsektym co k tomu patri.. tak ako niektori ludia neuznavaju vianoce, ty zrejme neuznavas svadbu.. je to ok, ale osobne by som fakt taku partnerku nechcel :) nastastie si ludia hladaju partnerov podla spolocnych zivotnych hodnot a nastastie vacsina ludi ktora vyrasta v jednej kulture ma tieto hodnoty dost podobne :)

  inac nema zmysel rozpitvavat tradicie co preco kedy ako vzniklo, zrejme si dost inteligentna, dohladas si do detailov vsetky fakty atd, ale co z toho ? ludia proste beru tradicie tak ako su a beru ich ako prijemne udalosti.. pokial by neboli prijemne tak ich proste nedodrzuju :) nepotrebuju vediet co preco ako vzniklo :)

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  O tom hovorím
  Komix

  Presne tak, viď môj komentár vyššie: "/.../ to, prečo som to uviedla malo celkom inú pointu. A totiž: všetko, čo sa dnes pokladá za tradičné bolo niekedy novinkou. Tj. trochu invencie a menej skostnatelosti do života nikdy nezaškodí /.../"

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Áno, preto mi ide o rovnosť
  Komix

  No veď! Cirkev rešpektuje zákon, podľa ktorého si môže každá osoba v páre nechať svoje priezvisko a pritom vstúpiť do manželstva, tak neviem, prečo má sven problém s tým, že by som sa (teoreticky) vydala i nechala si meno. Prečo tlačí do toho, aby sa taká žena potom radšej nevydávala?

  Ty nevieš, ako si rodinu predstavujem ja. To, že nemajú všetci rovnaké meno ešte neznamená, že to nie je rodina. (sven ma "obvinil" z toho, že nebudem sedieť s rodinou okolo vianočného stromčeka - to nejak súvisí s tým, o čom je tu reč, že chcem mať svoje priezvisko??)

  Stromček má pohanský pôvod, aj keď sa začal používať v kresťanstve práve v rámci evanjelizácie (chceli niečím zaujať pohanských ľudí, tak im "vyšli na pol cesty", aby im priblížili kresťanstvo). To ale vôbec nie je dôležité (dúfam, že sa nezačneš hádať o vzniku tradície stromčeka), pretože to, prečo som to uviedla malo celkom inú pointu. A totiž: všetko, čo sa dnes pokladá za tradičné bolo niekedy novinkou. Tj. trochu invencie a menej skostnatelosti do života nikdy nezaškodí, aron. Neviem, ako ty, ale ja by som nechcela, aby svet myšlienkovo zastal v roku 2010.

  Presne takého partnera mám, ako hovoríš, ale mne to fakt nie je jedno, ak iné takého nemajú. Preto mi tak záleží na rovnosti, lebo viem, že to je jediná cesta ku krásnemu vzťahu, mám to vyskúšané. A práve preto by som to isté chcela pre každého človeka - aby bolo takých ľudí vyznávajúcich rovnosť veľa a aby mal každý šancu stretnúť osobu, ktorá ho úplne rešpektuje. Lenže to nie je len tak samo od seba, aron - to si vyžaduje byť takou aj sama/byť takým aj sám, vieš?

   

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  A presne v tom je podla mna
  aron

  A presne v tom je podla mna problem. Tebe nie je jedno ak ine nemaju takeho ako mas ty, ako pises vyssie (osobne tiez by som im prial). Lenze si neuvedomujes ze ine zeny maju na partnera aj uplne ine poziadavky, ine predstavy, preferuju nieco ine nez Ty. Kazdy ma sancu stretnut osobu, ktora vyhovuje jeho poziadavkam (nie ju uplne respektuje ako pises, to je len jedna z mnohych moznych poziadavok, u kazdeho na inom mieste v rebricku priorit, aj ked bezpochyby dolezita).

  Proste chces pre cloveka nieco co on sam mozno ani nechce, alebo tomu nepriklada tak velky vyznam ako Ty. Kazdy je iny, zeny aj muzi, niektore su "husky" ktore potrebuju niekoho kto im bude "vladnut", ine su "dominy" ktore potrebuju takeho co im bude podriadeny, ine su ine .... Extrem, ale trufas si tvrdit je to nerovny vztah ? Ked obaja su v tom vztahu dobrovolne, stastni a tak im to vyhovuje ? Mozno sa na tom aj dohodli, jeden nie je schopny tak efektivne rozhodovat, prenecha to radsej tomu druhemu a podobne obratene - ved je to vztah a ten je o vzajomnom doplnovani sa. Alebo myslis ze by spolu vobec nadviazali nejaky hlbsi vztah keby im to obom tak nevyhovovalo ? Mozno riesia pred svatbou veci, ktore maju pre nich vyssiu prioritu, mozno napr. ako bude vyzerat ich buduci domov, ako vychovavat deti, ako vymaluju spalnu, ci to bude streda ci stvrtok  , tesia sa zo spolocnej buducnosti ... A do toho im vstupis Ty s presviedcanim, ze ich hodnoty su nedobre, lebo ich vztah je nerovnocenny a pred svatbou si musia najskor ujasnit, ze zena si ponecha rodne priezvisko.

  A este jedna vec ma napada. Ty prezentujes ze sa nepotrebujes formalne vydavat. To znamena, ze potom ani nemusis vobec riesit ci si v buducnosti ponechas, alebo neponechas rodne priezvisko. Ale tym co sa chcu vydavat akurat do toho veselo kecas. Nemyslis ze by viac zavazilo keby si im sama isla prikladom ? Takto Ti opravnene mozu povedat ze Ty si to neskusila, nevies co to je, nemas sa k tomu co vyjadrovat. Vodu kazets a vino pijets.

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Aron, tentoraz . Myslim, ze
  kolienko

  Aron, tentoraz . Myslim, ze pekne napisane, pod to by som sa s kludom podpisala. 

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Rešpekt
  Komix

  aron, začínaš ma unavovať. Môžeš mať, prosím, ku mne aspoň toľko rešpektu, aby si si prečítal, čo raz napíšem, nech kvôli tebe nemusím vyzerať ako papagáj? Prečítaj si, prosím, láskavo môj príspevok pre kolienko z dnešného dňa o 12:03: "/.../ to, čo hovoríš nijako nevylučujem, naopak. Aj ja "si zakladám na tom, aby môj partner bol človek, o ktorého sa v ťažkej chvíli môžem spoľahlivo oprieť a on zas o mňa." To, že rešpektuje moje meno je pre mňa osobne už len niečo nad tým, taký bonus, ktorý je pre mňa ukazovateľom - lebo viem, že ak ma rešpektuje v tom, bude ma rešpektovať aj v iných veciach."

  Áno, každá má na partnera iné požiadavky, ale ver, že niektoré sú nevyhnutné pre každého človeka bez rozdielu. Rešpekt, ako píšem pre kolienko, nie je niečo odtrhnuté od ostatných vecí. Rešpekt musí prestupovať skrz naskrz všetkým ostatným, chápeš? Možno sa fakt pohybujem medzi divnými ľuďmi, ale ja som ešte za svoj život nestretla ženu, pre ktorú by bolo rešpektovanie jej osoby a názorov partnerom nepodstatné alebo niekde ďaleko na rebríčku hodnôt. Možno len ty nechápeš, čo je to rešpektovanie - na to sa ale pozri do slovníka cudzích slov.

  Žiaden vzťah nie je nerovný, pokiaľ sú obe strany úplne spokojné s tým, čo je. Tvoj príklad o domine a poslušnom mužovi nie je o podriadenosti a nadriadenosti. Nepleť sexuálne praktiky do každodenného žitia, lebo keby si tomu trochu rozumel, vedel by si, že takýto vzťah funguje často práve u ľudí, ktorí to v bežnom živote majú celkom inak. Okrem toho sa silno domnievam, že v každodennom vzťahu nie je ani tá najpodriadenejšia žena šťastná, ak ju muž v istých ohľadoch nerešpektuje.

  Nemysli si, že ak niekto rieši priezvisko, iné veci už vo vzťahu nerieši. Ty myslíš, že ja som sa s partnerom nikdy nebavila na iné témy, ktoré mali podobnú alebo rovnakú prioritu, akú má pre mňa priezvisko? Pochop, že ak bude pár riešiť túto otázku, neznamená to automaticky, že na všetky ostatné sa vykašle. Na druhej strane nie je pre mňa správne ani to, ak otázku priezviska odsúvajú ako nepodstatnú, pretože k tomu sa, na rozdiel od farby spálne, zaväzujú na "celý ďalší život".

  K manželstvu ti môžem povedať toľko, že nepotrebujem, aby štát alebo cirkev mali kontrolu nad mojím vzťahom, ani informácie o tom, s kým mám tento vzťah. Je to moja vec, ktorú vedia moji blízki ľudia a nie informácia, ktorá by bola potrebná pre hodnostárov. Nepotrebujem ju dávať na verejnosť. Ak niekto áno, nebránim v tom nikomu, iba by som chcela, aby v tom nebol nikto žiadnym spôsobom diskriminovaný, neinformovaný, natlačený do niečoho alebo nespokojný - a to je to jediné, na čom mi záleží. Ostatné nech si urobí každá/každý k vlastnej spokojnosti.

  Každopádne si vôbec nemyslím, že by som mala "ísť príkladom" - a už vôbec nie preto, že aron zo svp si to praje. Ani kňazi nie sú ženatí a radia iným ohľadom vzťahov a rodiny (a to, myslím si, uznávaš). Ani ľudia, ktorí pomáhajú drogovo závislým nemusia predtým drogovať, aby sa stali zo závislých nezávislými a boli príkladom. A presne tak to, ako sa zariadim ja vo svojom živote je moja vec. Ja sa môžem zaoberať otázkami priezviska pri uzavretí manželstva koľko len chcem, lebo je to moja profesia. Skutočne si nemyslím, že by najviac zavážilo, keby som sa vydala a nechala si svoje meno. Urobilo to už niekoľko žien a, napodiv, svet sa nezmenil. Ver, že osveta je lepší prostriedok, pretože mne nejde o to, aby všetky bez rozmyslu urobili to, čo by som urobila ja, ale aby sa zamysleli a informovane rozhodli. Odpusť si preto tento tlak na mňa ohľadom manželstva, fakt nie je tvoja vec toto riešiť.

  A prosím ťa týmto, aby si sa ďalej držal v rovine neosobných vecí, pretože nemienim sa na diskusii ďalej rozpisovať o tom, prečo sa nebudem vydávať, ani sa z toho spovedať - je to osobná vec nás dvoch s mojím partnerom. Ja sa ťa tiež nepýtam na tvoju priateľku, na to, či si ju budeš brať, ako ste sa dohodli a podobne. Už tak si myslím, že som dosť otvorená a mohol by si to oceniť, ak si toho, samozrejme, schopný.

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  Ale Komix, ved uz len
  aron

  Ale Komix, ved uz len netaraj. o tom co tuna akurat pises sa da s uspechom pochybovat. Co veta to logicky nezmysel. Skusim niekolko faktov:

  Jak moze byt pre Teba ukazovatelom ze respektuje tvoje meno (z kontextu vyplyva ze  "po svatbe") ked k tomu vlastne ani nedojde ? naco taky ukazovatel ktory ani nepouzijes ? ne lepsie radsej nahovarat zeny nech sa vobec nevydavaju a nemusia riesit ani priezvisko, ani urady ...

  (tuto by som sa zastavil. Vseobecne pouzivas techniku manipulacie, kedy hovoris v prvej osobe aby to nevyznelo ako vnucovanie nazoru inemu, ale pouzivas ju na nepouzitelnom priklade, kedze dotycna prva osoba nehodla robit to co tvrdi. Technik je viac, treba zvolit vhodnejsiu).

  o sexualnych praktikach tu nikto nehovori, slova pre zvyraznenie vyznamu predpokladam chape kazdy, zbytocne prekrucas ich vyznam (napr domina - dominantny typ osobnosti /nie sexualna deviantka/). Drz sa temy.

  s partnerom riesis urcite ine otazky, otazku mena urcite nie, kedze na to ani v planovanom volnom zvezku nemate dovod.

  rozdiel medzi farbou spalne a menom nie je, kedze sama na inom mieste pises ze nie je problem si zmenit meno (mozno aj rychlejsie nez premalovat spalnu) pokial sa ti zacne zdat dehonestujuce. Teda meno nie je na cely dalsi zivot ako zrazu tvrdis tuto.

  v dnesnej dobe sa uz velmi nestava aby bol niekto nedobrovolne natlaceny do statby. a asi by som si ani netrufol spochybnovat ze kazdy kto pristupuje k obradu vie co robi aj za akych podmienok to robi.

  do sukromia sa ti miesat nechcem. Iba chcem dokaz - ukaz mi ako to vyzera. Priklady ktore uvadzas su uplne mimo, pretoze za knazmi a doktormi chodia ludia ktori potrebuju vyhladat pomoc na dusi ci na tele. A pokial ich o to nikto neziadal a riesia verejne nejaku propagandu s ktorou nemaju vlastne skusenosti (knazi zvlast) tak asi preto ich vecsina ludi berie "tak vazne" (ostatne na to som aj ja alergicky).

  Tlak na Teba nikto nevyvija, len proste ukaz ako sa to robi. Povies ako na to a dotycna stale nevie ci to co hovoris naozaj funguje, kedze to ani sama nemas oskusane. Neporovnavaj s lekarom narkomanov, ti uz nemaju inu moznost a su pod vplyvom zavislosti (takmer nesvojpravni). Na taku uroven by som si nedovolil ponizit zenu ktora je pred svatbou.

  Nikoho tu nezaujima preco sa nebudes vydavat, myslim ze vsetci sa zhodneme ze je to ciste Tvoja vec. To nema suvis s faktom ze nahovaras ostatne zeny na nieco, s cim ani ty nemas skusenost ako a ci vobec to funguje ani sa do toho sama radsej nechces pustat.

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa Nox
  ja suhlasim s Komix,
  Nox

   bavila som sa s par vydatymi zienkami a mnohe mi povedali, ze dnes by v mnohom konali inak, ako kedysi...tyka sa to mozno primitivnych veci, ale predsa, vychova dokaze v cloveku zakorenit mnohe veci a neznamena to, ze je to vzdy spravne.

  Ani jedna by neprijala ako spravodlive, ze celu domacnostby mala mat na starosti sama. Ak to mnohe teraz robia, tak preto, ze ich mama, ich babka, ich teta, ich muz, ich svokra, cely svet husti, ze to tak je spravne. Na dedinach to zial este takto dost funguje. Partner Ti moze vyhovovat v mnohych oblastiach, ale napr. tuna je stret zaujmov a konflikt roznych generacii a odlisnej vychovy. 

  Takze ja chvalim Komix za jej osvetu. Nech zienky vedia, ake su moznosti, co vsetko sa da robit, z coho sa da vybrat a ze mnohe veci vobec nie su samozrejme.

  Konkretny priklad sa tyka mojej kamaratky, ktorej manzel bol vychovany tak, ze pride domov, sadne si k TV, zena prichysta veceru, donesie pod nos, odnesie, umyje, popritom kavicka...s detmi ide robit ulohy...a pritom ta zena chodi rovnako do prace ako on. 

  Lenze ten chlap bol tak vychovany. Moze mat sebalepsie hodnoty, srdce, ale ked mu roky vtlkaju do hlavy, ze takto je ok, tak sa tak aj sprava. A ked si zienka zacala presadzovat aj priestor pre seba a delit sa s nim o prace doma, bolo z toho velke halo, ale ustala to a muz pochopil, ze nebude okolo neho obskakovane.

  Poviete si, vsak si najdi takeho, ktory je normalny a tolerantny...lenze taki su mozno v tej mladsej generacii, ked uz zeny zacali viac vychovavat k samostatnosti svoje deti, ale zienka v strednom veku si tazko najde akeho, pretoze ak ich je malo, su uz zvacsa zadani...

  A nemyslim si, ze aj generacia mladych je uz natolko tolerantna a uvedomela.

  Ja som teraz v Australii a tu v skole su ludia z celeho sveta, mam tu samych chalanov v triede. Takmer vsetci maju taketo predpotopne nazory, ze zena patri do kuchyne a nie do biznisu a podobne hlody.

  Takze tak, zeny to nemali a nemaju lahke. A ja drzim Komix palce v jej praci...

   

  Mar 05, 2010
 • Obrázok používateľa sven
  ciastocne s tebou suhlasim,
  sven

  ciastocne s tebou suhlasim, ciastocne nie..

  myslim ze nasa generacia je celkom dost uvedomela a uznava rovnopravnost pohlavi.. musim povedat sam za seba, velmi mi imponuju zeny s prirodzenym sebavedomim, ktore maju v zivote nejake sny a ciele a chcu ich dosiahnut.. akurat pred par dnami mi jedna slecna napisala ze si dava prihlasku na druhu vysku ktoru chce studovat popri prvej, a ze sa v lete chysta cestovat po svete a navstivit par zaujimavych krajin.. velky respekt a klobuk dole..

  na druhu stranu to co tu predvadza komix na mna posobi skor ako prejav nizkeho sebavedomia a potreba za kazdu cenu si dokazovat rovnopravnost a prezivat pocit 'tak som to tym chlapom natrela'.. toto myslenie mi nepride moc zdrave, casto ma daleko od racionalneho a moze viest napriklad k extremom ze napriek tomu ze muz zaraba 5x viac ako zena (kludne to moze byt aj naopak, toto je modelovy priklad), tak zena si dupne a povie ja som rovnopravna, na matersku pojdes ty, a v konecnom dosledku to rodinu financne zruinuje..

  a co sa tyka rozdelovania prace v domacnosti.. necital som vsetky prispevky ale mam pocit ze v tomto fore sa to zatial nepreberalo, ale to co popisujes ze zeny robia vsetky domace prace a chlapi sa vyvaluju pred telkou mi pride dost prestrelene.. samozrejme, su urcite prace ktore su vhodnejsie pre muzov a ine ktore su vhodnejsie pre zeny.. od zien sa napriklad neocakava ze budu robit manualne prace na dome typu oprava strechy, alebo ze sa budu hrabat pod kapotou auta :) kazdopadne je to na dohode partnerov, urcite su prace ktore jeden z partnerov neznasa viac ako druhy, tak sa dohodnu kto ich bude robit, ale v konecnom dosledku to vo svojom okoli vidim vacsinou 50 na 50.. ono je to pre chlapa aj troska blbe, pozerat sa ze partnerka maka ako fretka a pri tom nepohnut ani prstom..

  nooo a potom zasa tu mas extremy, su zeny ktore to s pracou v domacnosti trocha prehanaju a ked uz maju vsetko doupratovane tak sa nezastavia a zacnu od znova, a potom to vyzera tak ze je komplet v celom byte poutierany prach a vsetko povysavane a poumyvane kazde 3 dni.. pri tomto chlap proste rezignuje, lebo vie ze keby pomohol tak sa nic nezmeni len sa to cele skrati na 2 dni a pojde sa stale dookola.. 

  Mar 05, 2010
 • Obrázok používateľa Nox
  ano,
  Nox

  mas pravdu Sven, casto zeny upratuju viac, nez je zdrave, ale myslim,z e to tu tak celkom rozoberane nebolo, skor take bezne veci, ako umyt riad kazdy den a podobne veci...bezna rutina, ktoru treba vykonat. A ja som spomenula konkretny priklad kamaratky, ktorej to tak doma funguje a co som sa bavila s inymi, tak plus minus tie tendencie nechavat take prace na zey tu proste je. 

  Spomenula to i janka M. v tejto diskusii niekde.

  No a ja konanie Komix skor vnimam v takom zmysle, ze nie presadzovat rovnopravnost na ukor muzov a za kazdu cenu, ale v tom zmysle, ze aby zienky vedeli, ze su aj ine modelove situacie, ze sa da zit aj inak a ze nie vsetko, co od nich pozaduju je nutne a prirodzene, ze casto je to vec len predsudkov, zlej vychovy a stereotypov...

  Podla mna Komix nenaburava hodnoty ako manzelstvo a podobne...len poukazuje zenam, ze su aj take moznosti ako napr. uchovanie si priezviska. Nevidim nikde, ze by to presadzovala, nutila niekoho a podobne. Proste siri osvetu, ze su aj ine moznosti a zeny, ktorym je to blizke, to mozu vyuzit. Zeny, ktorym vyhovuje klasicka forma prijatia muzskeho mena, tu stale tu moznost maju a nik ich za to neodsudzuje a nik im to ani neberie.

  A k tym muzskym pracam...poznam dost zien (napr. moja mamina), ktore bezne robia prace okolo domu, zahrady aj pri stavbe domu sa aktivne zapajala a pomahala a este aj varila popritom a obsluhovala ludi, co prisli pomoct na stavbu...V domacnosti si bezne vie poradit. A takych zien je dost. Nepopieram, ze je kopec sikovnych muzov, co si doma kutilsky porobia mnoho veci, ale su aj taki, co sa zivia napr. intelektualne a radsej si zavolaju specializovany servis...

  Proste ludia su rozni...

  Ale opakujem, na Komix ocenujem to, ze siri osvetu a poukazuje aj na ine moznosti. Ak niekto chce, pouzije to. Ak niekto nechce, nepouzije. Nevidim nikde, zeby niekoho do niecoho nutila.

   

  Mar 05, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  To co pises dava zmysel v
  aron

  To co pises dava zmysel v predpokladoch z ktorych vychadzas. Zas kazdy je iny, neda sa aplikovat na vsetkych.

  Co pise komix je v tom zmysle, ze pokial zena robi inak, straca svoju identitu, nevie co robi, je nesvojpravna, nema vyrovnany vztah. V tom je rozdiel medzi osvetou. Napr. o moznosti zachovat si priezvisko si myslim ze vie vecsina zien, ale podla mojho nazoru su prave naopak hrde na to ked si po svatbe zmenia priezvisko aby dali vsetkym najavo, ze uz patria k niekomu inemu, nie rodicom. Hej - vec kultury ze to nie je napr. naopak, nic nevylucuje ze ich to moze tesit potobne ako bezne ludi potesia ine kulturnye zvyky - napr. z vianoce. Pozri ako to hodnoti komix.

  Odsudzujem priklad kamosky ktory popisujes (ale to uz Ti napisal sven, zbytocne opakovat) len ja by som tento jav neporovnaval s vekom, ale skor s pristupom cloveka k povinnostiam, zodpovednosti. Chlapi su vo vseobecnosti viac flexibilni, zachovaju sa podla toho co im zena dovoli (toleruje, neprotestuje, -> neriesia). Myslim ze zmeny sa daju riesit aj v starsich generaciach (dedusko dnes pomoze babicke s umytim riadu a obaja maju nad 80, ale keby to skusil urobit este pred 10 rokmi, tak ho babicka urazena nasrata mlati valkacom po hlave ze co sa jej miesa do jej roboty - priklad z vlastnej rodiny). Vzdy sa da Nox pokial dotycny(a) nie je netolerantny dementny magor, ja verim ze vecsina takych nie je, len sa proste prisposobuju situacii, mozno aj nechcu zbytocne zasahovat do toho co im funguje.

  Co tu prezentuju feministky je z mojho pohladu chore nie koli tym myslienkam, ale koli extremistickemu pristupu. Vychadzaju z extremnych predpokladov a podsuvaju riesenia s extremnym odovodnenim (podobne ako "... musela mat priezvisko manzela. To by som uz ani nebola ja ... "). Myslim si ze nemam az tak scestne nazory ak si dovolim toto tvrdit (ostatne nic nie je cierne alebo biele). Komix (a spol) napr. doteraz zije v domneni, ze tejto teme absolutne nerozumiem, preto to stale skusa a ja sa mozem veselo smiat kedze mam informacii o malinko viac nez je bezny priemer. Chapem, nemoze vediet ze napr. moja mama si po svatbe nemusela zmenit rodne priezvisko, ze funguje (vid svenov posledny odstavec) v domacnosti az chorobne ako perpetum mobile, ze ked jej do toho otec zasiahne uz je ohen na streche (on ma svoju robotu, nema sa co starat do jej ale robi to lebo nechce vsetko nechavat na nu) a keby jej nejaka feministka povedala ze sa ma venovat viac sebe, svojej identite tak by jej nakopala rit ze by mesiac z traumatologie nevyliezla. Tak isto nemoze vediet ze pritom pracuje ako asistentka niekdajsej hlavnej predstavitelky prav zien, byvalej predsedkyne poslaneckeho klubu pre prava zien, baby ktoru si velmi vazim a kazde volby odomna ako jediny kandidat dostane kruzok na volebnom listku, vymohla pre zeny hodne, (len sa to malo medializuje), o opacnom pohlavi sa nevyjadruje s takym pohrdanim (vid napr "muzi tak narcisisticki, ze mozu milovat len "seba" a to aj v mene zeny") - a mohla by kedze (zvlast v politike) si toho pohrdania z opacnej strany uzije. Poznam ju od detstva a pritom neviem ze by bola clenkou alebo sympatizantkou nejakeho extremistickeho feministickeho myslienkoveho prudu. Pretoze to je chore, extremne, nekompromisne, s tymi myslienkami by ani majster propagandy nicoho nedosiahol. Na zaciatku som napisal ze je to chore a opakujem to znovu, bez ohladu na to ci si to niekto vztiahne na seba, pretoze vidim ako sa otazky prav a rovnosti daju riesit efektivne a ako to vypada ked to nefunguje.

  Tych chalanov Ti vobec nezavidim, podobne ako pise sven, nevydrzal by som s takou zenskou. Je to o prirodzenej tolerancii cloveka, myslim ze im staci vysvetlit ze ich pristup nie je vobec v dnesnej dobe ferovy. Prajem Ti rychly navrat po studiu do normalneho prostredia.

  --

  edit: uprava funkcie, mal som stare informacie

  Mar 05, 2010
 • Obrázok používateľa Nox
  no, co sa normalu tyka,
  Nox

  tak by som povedala,ze AU je ovela tolerantnejsia a je tu nazorovo lahsi zivot...tie predsudky si kazdy vlaci so sebou, z vlastnej krajiny a vlastneho prostredia. Ja mam priatela super, nemam ziadny problem co sa tyka respektu. A ti spoluziaci, ti ma tiez netrapia, pretoze som prisla studovat a ze pri konkretnom biznis clanku o zenach sefkach vyjadrili nazory, ake vyjadrili, je ich zmyslanie. Prekvapilo ma to, ze rozne krajiny a podobny pristup, ale to je ich vec. Ale co sa samotnej skoly tyka, tak sa mi tu paci a je to tu ovela kreativnejsie, nez na nasich skolach, takze neviem, ci na SK/CZ je normalnejsie prostredie:)

  Ale este k teme. Ja som Komixin odkaz pochopila tak, ze chce sirit osvetu pre tie, ktore o to maju zaujem a moze byt, ze sa citia byt pod natlakom a neodvazia sa byt samymi sebou.

  Ja som nikde nepostrehla, ze by niekoho sudila a chcela zmenit niekoho nazory. Ak nejaka zena chce mat priezvisko po manzelovi, tak ho moze mat. Podla mna on a riesi tie, ktore premyslali nad tym, ze by to tak nechceli, ale nevedeli sa s tym pohnut, lebo okolie to povazuje za normalne a prirodzene.

  Komix, ako si to teda myslela? Chces zmenit zabehnuty system a vytvorit nieco nove alebo len ponuknut dalsie moznosti pre tych, ktorym by existujuce moznosti nevyhovovali?

   

   

  Mar 05, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Ako som to myslela
  Komix

  nox, som rada, že niekto konečne pochopil moje slová tak, ako ich hovorím, neprekrúca ich, nemanipuluje, nedáva mi podmienky typu "nemôžeš hovoriť o tom, ak neurobíš toto" a chce počuť môj názor namiesto toho, aby sa ma snažil drzo umlčať tým, že táram. Na takéto veci už totiž reagovať nebudem.

  Na tvoju otázku: "Chces zmenit zabehnuty system a vytvorit nieco nove alebo len ponuknut dalsie moznosti pre tych, ktorym by existujuce moznosti nevyhovovali?" by som najprv povedala asi to, čo som tu už povedala viackrát: osveta, osveta, osveta... Osveta pre ľudí, aby sa vedeli slobodne rozhodovať na základe mnohých informácií. Nemyslím len osvetu ohľadom toho, aké možnosti umožňuje zákon pri voľbe priezviska, ale myslím aj osvetu ohľadom poznania svojej hodnoty a svojich práv, histórie vzniku priezvisk a vôbec toho, prečo máme v našej krajine tento systém pomenovania. Myslím, že by sme mali vedieť, prečo niektoré veci robíme - mali by sme mať dostatok informácií na to, aby sme sa nad tým mohli zamyslieť a potom sa rozhodnúť podľa toho, ako budeme chcieť.

  Bohužiaľ, spoločnosť je nastavená tak, že tradícia nahráva možnostiam, ktoré nesú prvky patriarchátu, pričom ostatné možnosti sú bez osvety využívané minimálne. Napriek tomu som nepovedala, že nejakú možnosť by som zakázala a nejakú nariadila - naopak, je vhodné, aby sa možnosti, ktoré tu ohľadom voľby priezviska máme, rozšírili o ďalšie, a aby si mohol skutočne každý človek vybrať to, čo sa mu najviac pozdáva. Ak sa toto niekomu zdá zlé, potom už neviem, čo by povedal na zákon, ktorý platí napr. v Taliansku alebo Belgicku, kde po uzavretí manželstva nesmie mať oficiálne žiaden človek priezvisko partnera/partnerky, ale každá/každý musí byť všade vedená/vedený pod svojím rodným priezviskom, musí pod ním oficiálne vystupovať a mať naňho vystavené doklady. A neviem, kto je tu potom podľa tohto modelu "extrémistický" - či ja alebo iné štáty Európy.

  Ďakujem ti za všetko, čo si tu napísala a vážim si čas, ktorý si tomu venovala, lebo viem, koľko ho treba minúť, aby človek inými niečo vysvetlil a to tak, aby ho aspoň trochu pochopili.

  Mar 06, 2010
 • Obrázok používateľa KingPat
  ..re:
  KingPat

  1. naco s takym chlapom ostala?  je to kompromis - tolerujem tieto veci a som s nim aj kvoli inym veciam / netolerujem - som blba lebo napriek tomu som s nim ostala

  2. aupair / upratovacky / kucharky - aj to je riesenie

  Mar 09, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Myslim, ze uz neviem reagovat
  kolienko

  Myslim, ze uz neviem reagovat objektivne, pretoze si celu tuto debatu zacinam brat velmi osobne. Ano, suhlasim s tym, ze by ludia mali mat moznost si vybrat, a mali by byt o tom dostatocne informovani. Potialto sa zhodneme. Co sa mne osobne ale nepaci je, ze neustale je tu podsuvane, ze ak sa niekto (zena) rozhodne pre tradicny sposob ( musim pouzit slovo tradicny, lebo mi momentalne nenapadlo ine) , tak je nesvojpravna, neinformovana, podriadena, manipulovana a podobne. Dost to mna osobne uraza. Zostavam stale sama sebou, ci uz sa budem vola Novakova, Slobodova alebo sa premenujem na Sipkovu Ruzenku. Stale to budem ja, ci budem blondina, ci bruneta. Stale ostavam sama sebou aj ked budem vydata , aj ked budem mat desat deti. Jedine co sa mi zmenia su zivotne hodnoty a priority. Uz nebudem mysliet len na seba, ale budu tu dalsi ludia, s ktorymi budem DOBROVOLNE zviazana (myslene symbolicky) a budem musiet mat na mysli aj ich. To je vsetko. Pre teba je dolezite, aby tvoj partner respektoval, ze si chces nechat svoje meno, lebo s inym menom by si sa to necitila byt ty. V poriadku, beriem. Ja si zakladam na tom, aby moj partner bol clovek, o ktoreho sa v tazkej chvili mozem spolahlivo opriet a on zas o mna. A myslim tym chvile, kedy ti je to, ci sa volas Makova, alebo Takova, naozaj uplne ukradnute. 

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Nemáš sa prečo cítiť nepríjemne
  Komix

  kolienko, nikdy by som si nedovolila povedať, že žena, ktorá si vyberá "tradičný" spôsob je nesvojprávna alebo podriadená - naopak, viď môj príspevok inde. Môže byť neinformovaná, môže byť dokonca niekedy aj manipulovaná, ale ja som povedala, že dôvod, pre ktorý to robí vidím v tradícii (norme, ktorá tu je) a socializácii (výchove). To ťa nemôže urážať, to uráža skôr mňa, ten pocit, že musím žiť v takejto spoločnosti, ktorá má takéto normy a takto vychováva ľudí.

  Nikde som tiež nepovedala, že nebudeš sama sebou, ale povedala som, že je zbytočné oberať sa o kúsok svojho ja  "zahodením" priezviska, s ktorým človek prežil štvrť storočia. (A na tom, že meno vyjadruje človeka sa zhodneme, nie? Veď prečo chceš partnerovo meno - práve to JEHO meno? Lebo je to vyjadrenie NEHO, nie?)

  Samozrejme, že aj muž myslí na svoje deti, na svoju ženu, tiež je "zviazaný" dobrovoľne a predsa nepotrebuje k tomu tvoje priezvisko... Chcela som tým proste povedať, že meno po druhej osobe z páru nie je nutnosť, nič to nevyjadruje.

  Myslím, že si ma akurát nepochopila, pretože to, čo hovoríš nijako nevylučujem, naopak. Aj ja "si zakladám na tom, aby môj partner bol človek, o ktorého sa v ťažkej chvíli môžem spoľahlivo oprieť a on zas o mňa." To, že rešpektuje moje meno je pre mňa osobne už len niečo nad tým, taký bonus, ktorý je pre mňa ukazovateľom - lebo viem, že ak ma rešpektuje v tom, bude ma rešpektovať aj v iných veciach. A pokiaľ mi bude jedno, či som Taková alebo Maková, prečo potom nebyť kľudne Taková, ak som sa ňou narodila a chcem ňou byť. 

  Skús pochopiť, že ak by som si ja osobne myslela, že tvoj názor je správny, tak by som ho asi zastávala tiež. Predsa by som nezastávala niečo iné, o čom by som si myslela, že je mylné. :) Ty si stoj za svojím názorom, ak si myslíš, že je správny a naozaj vieš, prečo to tak máš. Tak je to v poriadku. To, že ja si myslím niečo iné ťa v tom prípade nemusí ťažiť. :)

  Nechcem, aby si z toho mala akékoľvek nepríjemné stavy. Pýtala si sa ma na môj názor a nie je dôvod, aby si sa trápila kvôli tomu, že ja (možno jedna zo stotisíc) mám takýto názor, keď väčšina populácie by tak či tak určite súhlasila s tebou. O.K.? :)

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  ... Nikde som tiež
  kolienko

  ... Nikde som tiež nepovedala, že nebudeš sama sebou, ale povedala som, že je zbytočné oberať sa o kúsok svojho ja "zahodením" priezviska, s ktorým človek prežil štvrť storočia. (A na tom, že meno vyjadruje človeka sa zhodneme, nie? Veď prečo chceš partnerovo meno - práve to JEHO meno? Lebo je to vyjadrenie NEHO, nie?)...

  Teraz si dovolim nesuhlasit. Ale asi to bude ovplyvnene tym, ze som citala tvoje nazory aj niekde inde, nez na tomto fore. Ale snad to nie je problem, predpokladam, ze si za nimi stojis, nech su uverejnene kdekolvek. Takze citujem ... komix.sk • 18. červen ***** - Ale co ma desi uplne najviac je, ze by som musela mat priezvisko manzela. To by som uz ani nebola ja - este sa aj predstavovat ako niekto iny, nez som, to mi uz pride uplne uletene!

  komix.sk • 22. červen *****- Kde ja potom moja individualita? Alebo musia byt muzi tak narcisisticki, ze mozu milovat len "seba" a to aj v mene zeny?

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  zvlastne
  aron

   

  "ze by som musela mat priezvisko manzela" - ktoreho ked sa nechce vydavat ?

  "sa predstavovat ako niekto iny" - to iba priezvisko jej pripomina kto je ?

  nie ze by som tomu niekedy rozumel, ale teraz uz ani tolko nez som si predtym myslel.

  -----

  btw forum je znovu manipulovane, chyba tu nejaky komentar - ten moj o jedno nizsie nie je odpovedou na  ten pod ktorym je zobrazeny.

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Su to Danieline reakcie z
  kolienko

  Su to Danieline reakcie z ineho webu, z webu pre nevesty, kde nastavajuce nevesty a cerstvo vydate zeny riesia zalezitosti okolo svatby (od vyzdoby po papierovacky). Komix tam predpokladam robila svoj vyskum, za zakalde ktoreho su vysledky, ktorymi tu argumentovala. 

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Stojím si za tým
  Komix

  kolienko, to musíš hľadať na iných fórach? Prečítaj si radšej diskusiu tu na svp ešte raz a dôkladne a dozvieš sa to isté. Veď to, čo cituješ nepopieram ani tu na svp - a neviem, prečo by som mala. Stojím si za tým, že moje meno je moja identia - pre mňa osobne je to tak a skutočne nikto s tým nič neurobí. Ani ja.

  Dovolíš mi, aby som niekde mohla písať aj o sebe, o svojich pocitoch, o svojom vlastnom chápaní seba a tejto problematiky? Alebo musím stále písať len o iných a ak niečo poviem, že si myslím (ja sama za seba), musí to znamenať, že to tak musí mať automaticky každá? Ja svoj názor nemôžem slobodne vyjadrovať? Máme totalitu?

  Popravde, neviem, prečo ťa tak desia moje názory. Som sama a nie je zas tak veľa tých, čo zmýšľajú ako ja. Oproti tým miliónom ľudí, ktorí si myslia presný opak, som len kvapkou v mori. Predstav si, že by si bola mnou a stála by proti tebe väčšina spoločnosti. Ako by si to ustála, keď máš zjavne problém so mnou jedinou?

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Tie ine fora si tu spomenula
  kolienko

  Tie ine fora si tu spomenula ty v suvislosti so svojim vyskumom. A kedze ma to zaujima ( a to som ti aj napisala) tak som si to vyhladala. Mas s tym problem?

   Ty si taktiez spomenula, ze nikde netvrdis ... "Nikde som tiež nepovedala, že nebudeš sama sebou..." a ja som sa o tom docitala. To je vsetko. Ja ti nezakazujem pisat o sebe a svojich pocitoch. Myslela som si, ze debatujeme. Netusila som, ke napriek tomu, ze to tu tak verejne vsetko prezentujes, nechces aby sa o tom vedelo. Myslela som si, ze tak ako ja si stojim za svojimi nazormi, ty si stojis za svojimi. Necakam, ze cielom tejto diskusie bude, ze zrazu jedna z nas "obrati". To rozhodne nie. Ani ma nedesia tvoje nazory, len su pre mna zaujimave. Tak ako ty skumas jednu cast nasho zivota, ktora a zaujima, tak aj ja sa snazim dozvediet nieco nove. Vies, vravi sa, ze ak chcem nieco odmietat a odsudzovat, mala by som to najprv dobre poznat. 

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Hovorím sama za seba
  Komix

  Presne tak, "...nikde som nepvedala, že nebudeš sama sebou..." - ale povedala som, že JA NEBUDEM SAMA SEBOU, ak niečo také, ako je zmena priezviska, urobím. Chápeš, že som hovorila o sebe? A že netrvdím, že ty (zvlášť konkrétne ty, kolienko) nemôžeš byť takto sama sebou? Nevadí mi, ak ma cituješ odkiaľkoľvek - nepíšem na web veci, za ktoré by som sa mohla hanbiť - to by som asi nepísala pod mojím verejne dosť známym nickom. Kľudne si ma kdekoľvek vygoogli. Ale zdá sa mi zvláštne, že to potrebuješ na to, aby si pochopila, že občas hovorím proste sama za seba. ;)

   

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Lenze, ja z toho celeho mam
  kolienko

  Lenze, ja z toho celeho mam pocit, ze ty nehovoris len sama za seba, ale hovoris o tom, ze sa snazis zmenit spolocnost, jej chovanie podla svojich predstav. Ja hovorim sama za seba, ked ti tvrdim, ze to mam takto a ako to maju ostatni je ich vec. Ale ty povies...ja to mam takto a ostatni su iba neinformovani. Inak by to mali uplne inak.

  No nic.

  Toto je uz o slovickach.

  Keby som vedela, ze ta to takto velmi nastve, nedavala by som to sem. Ale sama si ma na to naviedla, a nebola som zvedava na teba, ci tam tvrdis to iste nez tu. To mi je jasne, ze si tak presvedcena o svojej pravde a tak dobre si to nacvicena, ze chybu v tvrdeniach urobis malokedy  Ale bola som zvedava na reakcie tych, ktorych sa to PRIAMO tyka a to nastavajucich neviest, alebo cerstvo vydatych. Tie k tomu maju najviac co povedat.

  Chela som sa nieco nove dozvediet, dozvedela som sa a utvrdilo ma to v nazore, ze iste "prudy" mi rozhodne sympaticke nebudu. Aj vdaka tomu, ze neprijmu iny nazor, len ten svoj. Ale preco by mali,ze? Takze, kady si zime ten svoj zivot. A kazdemu prajem, aby bol so svojou volbou spokojny. Spokojny natolko, aby nepocitoval potrebu sa miesat do zivota druhym. Zdravim 

   

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa miso
   Tentokrat sa vyjadrim len k
  miso

   Tentokrat sa vyjadrim len k forme:

  Komix, tvoje reakcie su vztahovacne a otazky manipulativne. Tento prispevok, zvlast druhy odstavec. 

  Na kazdu jednu polozenu recnicku otazku sa da odpovedat: "To tu predsa nikto netvrdi!"

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  Ale ved to som tu uz pisal.
  aron

  Ale ved to som tu uz pisal. Nikto ta predsa nenuti vydavat sa a uz vobec nie za niekoho kto ma ine priority nez mas ty. Jaky problem vykaslat sa nanho a najst si radsej ineho ktory pochopi tvoje poziadavky ? Alebo sak aj keby nepochopil, ale hlavne ze proti tvojim poziadavkam nebude nic mat a prikyvne ti na nich, pretoze su len tvoje a tie vyjadruju tvoju identitu.

  (napada ma este tak naokraj, ci nahodou sucastou "identity" nie je aj "prislusnost k .." - napr. imigrant zije v cechach, ma ceske obcianstvo, ale nechava si narodnost ako kubanec, pretoze je to jeho identita, stale sa citi byt prislusnikom kubanskeho naroda, aj ked vyuziva podmienky ktore ziskal od ceskeho statu. Mozno v buducnosti keby k niecomu doslo by sa postavil na stranu svojho naroda z ktoreho pochadza, pretoze je to sucast jeho identity a pobyt v cechach je pre neho len prechodny stav. Ale to by uz bolo asi na inu diskusiu.)

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa arya
  suhlasim s tym, ze nieco z
  arya

  suhlasim s tym, ze nieco z tych tradicnych vzitych sposoboch spravania je aj o vychove a o tom, ako si to rodina zariadi...poznam rodiny, kde vsetko robi zena a chlap kibucuje od stola a takisto poznam rodiny, kde chlap kludne po obede vstane a umyje riady, alebo pripadne ten obed navari a vobec neriesi, ci je to "zenska" zalezitost alebo nie...

  ale co mna teda parkrat vytocilo a co dokazuje, ako hlboko je v nasej spolocnosti zakoreneny "chlapsky" svet, bolo to, ze ked som bola tehotna, niekolkokrat sa mi stalo, ze mi ludia "blahozelali"  v duchu - a hlavne nech je to chlapec -...ked som im povedala, ze budeme mat dievcatko, odpoved bola - nevadi, podari sa na druhykrat...akoze o com to je? syn je viac ako dcera? a to sa pohybujem vacsinou medzi vzdelanymi ludmi....

  a co sa tyka zmeny priezviska, mozno by nebolo od veci mat moznost, aby si ti dvaja urcili spolocne ake chcu priezvisko - ci po manzelovi, ci po manzelke alebo nejake uplne nove...ale myslim si, ze aj to spolocne meno - priezvisko je nieco, co tu rodinu spaja a pride mi divne, aby sa v jednej rodine (manzelstve) kazdy volal nejako inak...

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Spoločné priezvisko
  Komix

  Áno, veď ten chlapec okrem iného ponesie aj "priezvisko rodiny" ďalej, tak je dôležitý, nie?! - to som tiež často počula. Mne samej bolo niekoľkokrát priamo do očí povedané, že som žena a preto priezvisko, ktoré mám, zanikne so mnou. A to automaticky, bez toho, aby sa ma na to niekto čo i len spýtal.

  Myslím, že "spoločné rodinné priezvisko" je častý argument na otázku, prečo si ženy menia meno, ale táto téza ešte neodpovedajú na otázku, prečo by teda nemohlo byť tým spoločným menom aspoň v polovici prípadov práve meno ženy. Ak by to bolo pol na pol, fajn, nech sú ľudia, ktorí si meno menia (aj keď pre mňa osobne manželstvo s menom nemá absolútne žiaden súvis). Pokiaľ to tak ale nie je, je tu nerovnosť a to nerovnosť viditeľná na prvý pohľad.

  Pre osobne mňa je spoločné rodinné meno klišé, aby sa ukázala jednotnosť rodiny, ktorá tam vôbec byť nemusí. Nie je to žiaden ukazovateľ toho, že tých ľudí niečo spája a už vôbec nie, že sú si blízki - v niektorých častiach štátu je niektoré priezvisko veľmi časté a má ho každá piata osoba v dedine, aj keď nie sú rodina. A čo taký človek, ktorý sa volá Kováč/Kováčová alebo Nováková/Novák...

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Osobne si myslim, ze za vlnu
  kolienko

  Osobne si myslim, ze za vlnu odporu voci feminizmu a feministkam si mozu feministky same. V minulosti mal feminizmus uplne zasadny vyznam a jeho pricinenim sa vela veci zmenilo. Samozrejme k lepsiemu. Ale v dnesnej dobe sa mi zda, ze sa velakrat hladaju umele problemy, a su prezentovane ako zasadne. Vid napr. zmenu mena po svatbe, prezentovanu ako strata identity. Myslim, ze identitu jednotlivca tvori nieco uplne ine ako meno. Aj ked sa mena nebudu preberat po manzelovi, alebo po manzelke, alebo po otcovi ci matke, nech sa vymysli akekolvek "pravidlo" na pomenovanie jednotlivca, nikdy sa nedosiahne spravodlivosti a rovnosti. Vzdy sa najde niekto, kto bude s danym stavom nepokojny a bude sa pytat, preco prave takto???

  A teraz trosku odlahcenia. Dalsim argumentom na ponechavanie si svojho mena boli financie. Ci uz statne, aelbo nase...usetrime ak si nezmenime meno. Ale ak sa budu mena napr. kombinovat (napr. moje plus manzelove, popripade meno dietata zlozene z mena matky a otca) ... tiez sa financie moc neusetri. Budu sa musiet urobit nove formulare, lebo do stavajucich sa nikto s menom nezmesti. Verte mi, viem o com hovorim, sama mam s tym problem, a to mam meno len jedno 

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  ;)
  Komix

  Ver či never, kolienko, vo svojej dobe sa volebné právo a nosenie nohavíc pokladalo za marginálny problém, ktorý väčšinu žien "netrápil". Bola to hŕstka žien, ktoré sa rozhodli zmeniť tieto veci.

  Nechcem hľadať jedno "spravodlivé" riešenie, ale chcem, aby tu neboli riešenia nespravodlivé.

  Ja osobne dvojité priezvisko neuznávam, lebo pre mňa je to len riešenie v štýle "z kaluže pod odkvap". Ale tvoj argument ohľadom kolóniek je dobrý, lebo ukazuje, že aj keď štát naoko niečo umožní, v praxi robí prekážky, aby sa to nepraktizovalo - umožnil dvojité priezviská ľudom, čo uzavrú manželstvo, ale neprispôsobil tomu formuláre. Potom sa argumentuje, aby si také meno ženy nevolili, lebo je to nepohodlné, namiesto toho, aby sa argumentovalo, že máme nevhodné formuláre, ktoré neodpovedajú potrebám ľudí. Nechápem, prečo by som sa mala ja cítiť trapne za svoje dlhé meno a nie ten, kto robil formuláre. Strhla by som mu z prémií za zlé testovanie produktu.

  Mimochodom, (a toto je aj argument pre misa, ktorý tvrdí, že o všetkých možnostiach ľudia predsa vedia), priezvisko dieťaťa zložené z priezvisk otca a matky neexistuje. Zákon SR a ČR to nedovoľuje.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Ano, neexistuje, len som
  kolienko

  Ano, neexistuje, len som narazala na jednu z moznosti, ktoru si sem davala. (Ak si to nebola ty, ospravedlnujem sa) Taktiez tam boli moznosti 1) dcera po matke 2) syn po otcovi Ale zas moze nastat problem. Co ak maju len dcery? Zas nespravodlivost. Alebo moznost prve dieta po matke, druhe po otcovi. Co ak maju jedno, alebo tri? Zas nespravodlivost. To je to o com hovorim. Rovnost a spravodlivost sa v tomto najde len tazko. 

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa arya
  suhlasim...a aj ked by som
  arya

  suhlasim...a aj keby som suhlasila s argumentami vyssie uvedenymi (preco nemenit priezvisko), toto mi uz pride mierne povedańe, pritiahnute za vlasy...aby sa deti volali kazde inak?...a hoci ten argument o menach po rozvode je sice dobry, ak si deti pomenujem kazde inak, tak aj tak bude mat cast z nich otcove priezvisko...takze sme zase tam, kde sme byt nechceli...

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Možnosť voľby
  Komix

  arya, skús pochopiť moju argumentáciu - ja nehovorím, že práve ty to máš aplikovať tak, ako som ja povedala, ani že má byť jedno takéto riešenie pre ľudí, ktorí ho nechcú. Gender je o tom, aby existovalo "milión" možností a každý človek si mohol slobodne vybrať, čo mu vyhovuje. Ja by som napr. chcela, aby sa každé moje dieťa volalo iným priezviskom. Ty nie. Tak je to o.k. Problém je ten, že ty svoju voľbu v manželstve uplatniť môžeš, ja nie. Chcela by som teda akurát, aby som tú možnosť ja a ďalší ľudia mali - či sa to niekomu zdá pritihnuté za vlasy alebo nie.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa arya
  dik za vysvetlenie...ja som
  arya

  dik za vysvetlenie...ja som si praveze myslela, ze najst to riesenie (ohladom priezvisk) je to, co "hladame"...jedno uspokojive riesenie pre vsetkych, od feministiek az po konzervativcov...pretoze take asi neexistuje...(aj ked asi zase s tebou protirecim, kedze ty si ho uz tu napisala...aby existovalo "milion" moznosti...aj ked, stale si myslim, ze by urcite hranice existovat mali - aby sme svoje deti nezacali pomenovavat "jablko" a "ranna rosa")

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Vieš, aké mená používame?
  Komix

  Gender stavia na rozmanitosti ľudí a kladie dôraz na to, aby každý človek mohol slobodne žiť presne to, čo chce - vyznávať ne/vieru, akú chce, mať možnosť praktizovať svoju sexuálnu orientáciu, mať práva ako ostatní ľudia, aj keď má telesné znevýhodnenie, slobodne žiť rolu nezávisle na svojom pohlaví, a stojeden ďalších vecí. :) Nemáme jedno riešenie takmer v ničom, pretože to by poprelo diverzitu, ktorú rešpektujeme. Ide o to, aby tu boli aj také možnosti, ktoré chce "menšina" ľudí - aby nikto nemusel zapadať do normy a cítiť sa kvôli tlakom okolia previnilo, ak do nej nezapadá.

  Čo sa týka Jablka alebo Rannej rosy, ja, popravde, nie som vôbec proti. Pokiaľ to nie je dehonestujúce slovo, neviem, prečo by som svojmu dieťaťu nemala mať právo dať meno Ranná rosa. V angličtine existuje meno Apple alebo April. A vieš, čo všetko znamenajú mená, ktoré dnes používame? Len tak námatkovo:

  Klaudia "chromá, krivá", Sergej - "sluha", Silvester - "z lesa", Jakub "držiaci sa za pätu", Kornélia "roh", Silvia - "hora", Petra - "skala", Marcel/Marek i Lujza/Hilda znamená všetko "bojovník/bojovníčka", Monika - "osamelá, jediná", Karolína - "muž", Kazimír - "ten, kto kazí mier", Lea - "antilopa" alebo "krava", Dáša - "slávny deň", Dominik - "pánov", Iveta - "tisový luk", Juraj - "roľník", Zita - "dievča", Tomáš - "dvojča", Uršuľa - "medvedica", Ráchel - "ovca" alebo "milovaná".

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa martuskaaa
  Tak mi napada..
  martuskaaa

  preco vlastne to vsetko o rozmanitosti a slobodnej volbe viery, vyznania, mien deti, ludskych prav a pod. sa zastresuje slovom "pohlavie" a este k tomu po anglicky?

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Prečo gender
  Komix

  Marti,

  to mi nerob, to bude zas dlhá rozprava! Skúsim odpovedať postupne na 3 otázky:

  1) Prečo slovo gender zastrešuje ostatné kategórie?

  a) V prvom rade preto, lebo vieme a veríme (nebudem rozvádzať prečo), že nerovnosť pohlaví je prototypom pre všetky ostatné nerovnosti. Dôvod je ten, že pohlavia sa nachádajú úplne v každej spoločnosti - naproti tomu sú oblasti, kmene, územia, kde žije len jedna rasa, neexistuje rozmanitosť vyznaní, a pod.

  b) Ďalej preto, lebo na základe mnohých vecí (nebudem rozvádzať prečo) veríme a vieme, že pohlavie bolo prvou nerovnosťou, ktorá sa začala riešiť konkrétnymi snahami o rovnosť a konkrétnym hnutím (potom napr. v boji proti otroctvu z dôvodu "jednoty, v ktorej je sila" participovalo aj na snahách namierených proti rasizmu).

  c) Napokon preto, lebo podľa vzoru feminizmu sa začali tvoriť ostatné kategórie ľudí, ktoré začali bojovať proti tej-ktorej nerovnosti a začali vznikať odnože ako napr. mužské štúdie, štúdie telesného znevýhodnenia, štúdie černošskej rasy a pod.

  2) Prečo termín "pohlavie"?

  Gender v preklade neznamená "pohlavie", znamená "sociálne pohlavie" (pretože "pohlavie" je sex). Ide o veľký rozdiel, na ktorom stoja celé genderové štúdie - hovoria, že každý človek bez ohľadu na pohlavie (sex) má právo žiť tak svoje sociálne (tj. spoločenské) pohlavie (gender), ako sám chce, nie aké sa prisudzuje v danej spoločnosti jeho biologickému pohlaviu (sex).

  3) Prečo po anglicky?

  Pretože to vzniklo v Amerike (prvýkrát bol tento termín použítý v spojení sex-gender system autorkou Gayle Rubin) a s termínom gender sa celosvetovo ľahšie pracuje, ako s termínom "sociálne pohlavie". Okrem toho gender medzitým zastrešil širšiu tématiku, ako je len otázka sociálneho pohlavia, pretože sa rozšíril na všetky možné diskriminácie a nerovnosti.

  Niekde sa o preklad pokúsili, napr. na Slovensku sa používa termín "rod" a genderovým štúdiám sa hovorí "rodové štúdie", s čím ja osobne nesúhlasím, lebo si predstavím vždy štúdie rodov, rodín... alebo nejakých klanov. Názory na to sa proste rôznia a sú krajiny, ktoré si ponechali termín gender i tie, ktoré si ustálili svoj termín.

   

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa martuskaaa
  Dakujem :)
  martuskaaa

  mozno tiez jedna z uzitocnych veci co by si mohla (ako Ti Igor radil) hodit v tejto forme medzi nejake FAQ v skupinke..

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa arya
  viem, ake mena pouzivame,
  arya

  viem, ake mena pouzivame, resp. viem, ze niektore nieco znamenaju...podla toho aj vyberam mena pre svoje deti...

  a co sa tyka toho mojho prikladu, presne to pises - pokial to nie je dehonestujuce slovo - jablko a april sice nie je dehonestujuce, ale nemyslim si, ze by (tvoje) deti boli nejak zvlast extra odviazane z toho, ze sa volaju podla ovocia alebo mesiaca a pod...a takisto pises - aby nikto nemusel zapadat do normy atd... - a co ak niekto bude chciet v ramci takejto "slobody mien" nazvat svoje dieta prave nejako dehonestujuco? ved by mal na to pravo...predsa len je (v slovencine) rozdiel, ked niekomu povies "rolnik" alebo Juraj, "skala" alebo Peter, "krava" alebo Lea...

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa arya
  neber osobne (aj ked pobavilo
  arya

  neber osobne (aj ked pobavilo ), ja som to pouzila naschval, aby som poukazala na to, ze v slovencine je pouzitie mena a jeho vyznamu naozaj rozdiel...

  a co sa tyka tych vyznamov, urcite existuje viacero "vykladov" podla toho ako sa to meno casom vyvijalo...aj ked vacsinou asi naozaj vychadzaju z povodneho vyznamu...

   

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Krstné meno
  Komix

  Nevieš, z čoho by boli odviazané moje deti. :) To neviem ani ja, kým ich nebudem mať, nedám im meno a nespýtam sa ich na to, až vyrastú, takže si buď počkáme a sa dočkáme alebo sa nedočkáme nikdy. :))

  Veď hovorím, že dehonestujúce meno by určite nebolo možné zapísať do matriky. To nie je snáď nikde, ani tam, kde majú ľudia väčšiu slobodu vo výbere mien, ako u nás. Je to vec názoru, tvoj názor proti môjmu - ale veď v tomto tiež nechcem určovať, ako pomenuješ svoje deti, len by som chcela mať slobodu dať im meno, aké uznám za vhodné. Ja si myslím, že krstné meno je na to, aby sme ľudí od seba v bežnom styku odlišovali, ale v mennom systéme, kde je každá tretia Jana, Hana, Petra, Katka, Martina, Lucia, Anka a podobne na to veľký priestor nie je. Preto si myslím, že rodič by mal byť ten, kto určuje meno pre svoje dieťa a nie pani Knappová, ktorá má v ČR právo "veta" ohľadom mien detí. Je to proste môj názor. A ja by som určite dieťaťu dala meno, ktoré je pekné, hodí sa k priezvisku, ale zároveň ho nemá nikto, koho poznám. Kľudne Ranná rosa - pre mňa je to proste prijateľnejšie, ako Juraj. :) Proste to mám tak, chápeš. :)

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa woodcat
  v cine aj
  woodcat

  nahodou v takej cine davaju detom mena od vymyslu sveta. naposledy co som pocula, tak nejaky cinan dal svojmu synovi meno Kontajner 

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  ;)
  Komix

  Tak možno to Kontajner znie v mandaríčine pekne, čo ty vieš? ;) Možno ako Ráchel a "ovca".

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa arya
  nie je ovca ako ovca...Rachel
  arya

  nie je ovca ako ovca...Rachel sice znamena "ovecka", ale je to synonymum pre jemnost, citlivost, neznost...taktiez to meno znamena "milovana"...

  nechcem sa chytat za slovicka, ale ked uz vyznam, tak cely...

  (takze Lea, mozno ani s tou kravou to nakoniec nemusi byt zase az take zle  )

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  ;)
  Komix

  Hej, no veď možno aj ten kontajner vyjadruje niečo symbolicky... Čo my vieme? ;)

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa arya
  jasne, ja ti tvoj nazor
  arya

  jasne, ja ti tvoj nazor neberiem, mne je v podstate srdecne jedno, ako si kto pomenuje svoje dieta (a popravde, v sucasnosti sa dost bavim na novom trende na slovensku, dat svojmu dietatu co najbizardnejsie a ak sa da aj co najzahranicnejsie znejuce meno, ktore sa k priezvisku (vacsinou) vobec nehodi... - ale to je tiez vec nazoru a vkusu)

  ja len myslim na tie deti...(az na par vynimiek) dieta chce vzdy zapadnut do kolektivu, byt jeho sucastou a pokial sa da, tak nijako nevytrcat z davu, byt proste ako vsetci ostatni...ak sa bude volat "ranna rosa", tak sa mu to jednoducho nepodari - nie v spolocnosti, ako je momentalne nadstavena u nas...to by sa muselo vymenit niekolko velmi vela generacii, aby to nikomu neprislo "ine"...

  zacinam mat pocit, ze ty by si chcela, aby sme sa vsetci volali ako indiani - proste nejak tak, aby nas to vystihovalo (nieco ako Ten, co tancoval s vlkmi...)

  (posledny odstavec mysleny viac menej zo zartu...)

   

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Zamýšľam sa
  Komix

  Myslím, že to nie je môj prípad - dať čo najzahraničnejšie meno. Pre mňa osobne nemusí byť krásne meno zahraničné meno, ale meno, ktoré mi pekne a malebne znie i spolu s priezviskom. A nevidím na tom nič zlé, že proste nechcem, aby moje dieťa malo meno, ktoré má každý človek v okolí.

  Ale aby som sa vrátila k pôvodnej téme, predstav si, že žena pomenovaná rýdzo slovensky, napr. Ľudmila Kováčová, sa vydá sa za nejakého Angličana menom Donald McNeal a má si vziať jeho priezvisko. Aký je medzi tým rozdiel, keď si niekto takto zmení meno a tým, keď dá niekto dieťaťu meno Jessica Horváthová?

  Neviem, ale ja mám zo Slovenska často skúsenosť, že učíme deti, aby v žiadnom prípade nevytŕčali z davu namiesto aby sme ich učili, že rozmanitosť je krásna vec - niekto je taký, druhý onaký... Poznámky typu "tá sa dnes obliekla", "ten ale vyzerá" sú podľa mňa podstatne častejšie, než ocenenie nejakej inakosti.

  Ešte som sa zamyslela nad tým, že sa tu väčšina oháňa tradíciou, ale keď už sme boli pri tom, tak pre staré slovanské kmene (čo je predsa naša tradícia, nie?) bolo typické dávať mená typu Ranná rosa - každé meno bolo jedinečné, pochádzalo z prírody a malo vystihovať človeka. My si dnes dávame mená, o ktorých niekto ani nevie, čo znamenajú. Ako vidno, tradíciu si tiež vyberáme selektívne podľa toho, čo sa nám hodí, takže neviem, prečo by mal niekto kritizovať, že bola tradícia brať si priezvisko po mužovi a ďalej by byť napríklad nemusela. ;)

  (Vieš, ja sa nad mnohými vecami zamýšľam a to neznamená, že čo hovorím, tak to musí byť. Chcem sa ale cítiť slobodná aj v premýšľaní. Keď človek myslí len v konvenciách, tak podľa mňa nič nevymyslí. ;) )

  Mar 04, 2010
 • Obrázok používateľa woodcat
  tak vam povim, ako sa volame
  woodcat

  tak vam povim, ako sa volame my tri sestry...

  chroma, antilopa a hora 

  s kravou nesuhlasim, to som v zivote nikde nevidela, ani sa nedocitala. o antilope viem, je to meno hebrejskeho povodu...

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Možnosť voľby - znova
  Komix

  kolienko, genderu nejde o absolútne vyrovnanie pomeru vo všetkom a na stotiny milimetra podľa pravítka. Možnosti, o ktorých si písala sú tie, ktoré som navrhovala ja. Ak má človek len jedno dieťa, tak s výnimkou dvojitého priezviska (i to má ešte rezervy, lebo jedno z tých dvoch priezvisk bude musieť byť tým druhým v poradí) asi nenájde riešenie, ktoré by bolo 100%. Ale genderu ide o možnosť voľby 50:50, nie o nutnosť riešiť všetko presne 50:50. Samozrejme, že nebudeme znásilňovať prírodu, aby nám dala jednu dcéru, potom syna, potom zas dcéru a takto na striedačku aspoň 10 detí, aby sme to mali fér pol na pol. Ale ide o to, aby sme si mohli slobodne vybrať, čo chceme urobiť práve my, nie čo je tradícia.

  Mar 06, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Netusim, preco sa tak bojis
  kolienko

  Netusim, preco sa tak bojis tradicii. Uz to tu bolo pisane, ze kazdy si vybera tie tradicie, ktore mu vyhovuju. Preto si dovolim tvrdit, ze v kazdej rodine su ine. Aj co sa tyka mena. Niekto dietatu vybera meno (krstne)podla rodicov, lebo sa v ich rodine mena dedia, iny sa tym nenecha ovplyvnit.  

  Nech vymyslis akekolvek ine sposoby co sa tyka priezvisk, po case sa aj tak z nich stane tradicia. A tak ako si teraz kazda rodina vybera tu svoju tradiciu, tak to bude aj potom. A potom zas pride niekto, kto bude tvrdit, ze tradicie su nanic. Historia sa opakuje.

  Mne nejde o to, ze som proti moznosti volby, mne ide o ten pristup, kedy sa vyjadrujes odsudzujuco, ked niekomu tie tradicie neprekazaju a priklada dolezitost niecomu inemu. Mozno si to neuvedomujes, ale naozaj tak tvoje vyjadrenia posobia. Nie som jedina, kto to tak citi.

  Mar 06, 2010
 • Obrázok používateľa Nox
  nemam celkom prehlad,
  Nox

  ale mam pocit, ze na SK nemozeme dat detom HOCIJAKE meno, ake si zmyslime. Alebo sa mylim?

  Ja len, ze tu naozaj zije "kazda stvrta Zuzka, Janka, Miska a kazdy stvrty Janko, Ferko, Mirko"...

   

   

  Mar 06, 2010
 • Obrázok používateľa J
  Osveta
  J

  Dani, iba som ti chcela vyjadrit vdaku (za seba), ze venujes svoj cas a energiu na tuto osvetu.

  Osobne sa snazim zit podla svojho presvedcenia v tomto smere, ale to ma dosah maximalne v mojom sukromi, nie uz napr. vo verejnej sfere (nie je "normalne", ze v parlamente, managment-e firiem ... nie je priblizne rovnake zastupenie zien a muzov) - takze, hoci si vravim - Jozo s Ferom si o tom mozu mysliet co chcu a na moment ma ich nazor (obcas) pobavi - celkovo v spolocnosti v tychto zemepisnych sirkach je stav, ktory nahrava muzom a preferuje muzov a spätne ma vplyv na nase sukromie.

  Takze vdaka, ze s tym nieco robis aj za mna:)

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Tiež ďakujem
  Komix

  Jani, vážim si, čo si mi napísala. Vieš, ja väčšinou nereagujem na pochvalné komentáre, lebo moje povolanie je také, že ma núti ísť práve tam, kde ma nechvália. :) To je moja práca. Ale píšem ti, lebo aj ja tebe som chcela poďakovať, že si mala odvahu prispieť niečim relevantným do tejto skupinky - veľa ľudí to nemá. Takže si to vážim a ďakujem za každého človeka, ktorý sa nebojí nahlas prihlásiť k feminizmu a aktívne hovoriť o tom, kde je problém. Len tak máme šancu na svojom kúsku zeme meniť svet smerom k rovnosti. A ja sa už strašne teším, až si nájdem prácu, po akej túžim a budem môcť robiť ešte niečo viac, než môžem robiť teraz. ;)

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa miso
   Takto vyzera 200%
  miso

   Takto vyzera 200% podpora!

  Napisat pochvalu, nesuhlasne prispevky zmazat ;-)

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa voda
  Ako vies ze boli nesuhlasne?
  voda

  Cital si tie prispevky ktore boli zmazane? Alebo je to iba tvoj neovereny predpoklad. A k comu mali byt nesuhlasne?

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa miso
   Fakt je, ze diskusia je
  miso

   Fakt je, ze diskusia je moderovana administratorom. Necital - nestihol

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Rnx
  Usmernim
  Rnx

  Az bude diskusia moderovana administratorom, bude to patricne oznamene (a oznacene). Ze si JM maze svoje vlastne prispevky je od nej dost nezodpovedne, nicmenej s normalnym "adminovanim" to nema nic spolocne.

  Zatial tlachate v ramci slusnosti a zdraveho rozumu a pokial sa to nezvhrlo doteraz, pochybujem, ze sa to este zvrhne natolko, aby bol nutny zasah admina.

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  Diskusia je vzdy jednostranne
  aron

  Diskusia je vzdy jednostranne moderovana administratorom pokial niekto ma prava na mazanie prispevkov, podotykam nie len svojich, ale vsetkych ktore nasleduju pod jeho ktory si zmazal - a pokial niekto iny take prava nema.

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Pyrate
  oprava, diskusia MOZE byt
  Pyrate

  oprava, diskusia MOZE byt jednostranne moderovana...

  edit (dovysvetlenie): suhlas jednostrannostou, ale ak tie prava maju nekonfilktni a rozumne sa chovajuci ludia, z mojho pohladu je to jedine pozitivum. nie vsetci ludia su ohladuplni, neimpulzivni ci odolaju pokuseniu hadat sa na jednotlivych slovickach v dlhych vetach (ako napriklad ja tymto komentarom na tvoj horny ) a raz za cas sa proste musi objavit zly zly skaredy admin ci moderator a useknut to, ak to prezenie, nie je problem sa stazovat u autority vyssej, a ak uzna za vhodne ta, daneho previnilca nejak sankcionovat...

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Rnx
  :) zase smajlik
  Rnx

  Ako som uz povedal, mazanie vlastneho prispevku JM je velmi nezodpovedne a s administraciou nema nic spolocne.

  Prezijete to vobec? Neotoci sa vam svet hore nohami?!

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa kolienko
  Neboli priamo nesuhlasne, ale
  kolienko

  Neboli priamo nesuhlasne, ale pytala som sa v nich na veci, ktore ma zaujimali. Nasledne na to to bolo zmazane s tym, ze to aj tak nikoho zaujimat nebude. To ma celkom zarazilo, ze ci je normalne, ze jeden clovek (ktory sa mimochodom do tej debaty zapojil az neskor) moze takto na zaklade vlastneho usudku rozhodnut za ostatnych, ze je to pre nich nezaujimave. 

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Pyrate
  nie je to normalne, a
  Pyrate

  nie je to normalne, a niekolkokrat bolo igorikom upozornovane a zdoraznovane, ze akakolvek moderacia ma byt samym moderatorom ZDORAZNENA a odovodnena na mieste kde k nej doslo... vacsie prava znamenaju riziko zleho pouzitia moci...

  preto by sme si mali vsetci uvedomit co piseme, a ked uz klikneme na tlacitko odoslat, nemazat po sebe, rovnako tak nechat minimalne na autorovi clanku nech zhodnoti a pripadne zasiahne do vyvoja svojej debaty, co je a co nie je zaujimave,

  aj negativne prispevky tvoria dojem a kazdom z nas, a za kazdu cenu mazat a cistit nekorektne veci nicomu nepomoze (rovnako tak beriem pripadne zbytocne zamykanie diskusii)

  (pisem to ako jeden z tych co moderovat mozu)

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Prosím o zastavenie debaty o mazaní príspevkov
  Komix

  Chcela by som vás poprosiť - pokiaľ chcete ďalej diskutovať o tom, kto má mazať príspevky, ako, kedy a pod., otvorte si, prosím, vlastnú diskusiu, pretože toto sa problematiky, o ktorej sa tu diskutuje priamo netýka.

  Jana zmazala svoj komentár, pretože to tak cítila. Omylom sa zmazal aj ďalší, lebo to bolo vlákno. Nemyslím, že to urobila schválne, že by chcela zmazať príspevok od kolienko, ale stalo sa. Jana sa za to ospravedlnila a keďže to neboli nijak zvlášť dlhé príspevky, myslím si, že menej času by sa zabralo tým, keby sa ten nechcene zmazaný príspevok napísal znovu, ako keď sa o ňom vedie siahodlhá debata pod článkom, ktorý s tým nemá nič spoločné.

  Pokiaľ bude debata o mazaní príspevkov trvať do nekonečna, upozorňujem, že ju zmažem, pretože pod týmto článkom - opakujem - nemá svoje miesto.

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa Marc
  Mam pocit...
  Marc

  ... ze niekto tu opakovane cita len to, co sa mu hodi

  Mar 03, 2010
 • Obrázok používateľa sven
  joooj citam a rehocem
  sven

  joooj citam a rehocem sa..

  pre obhajkyne zmeny/zachovania priezvisk staci ukazka napr. byvala sefka slovenskej sporitelne - regina ovesny-straka.. nepride vam to meno trocha divne a neprirodzene ? vo mne vyvolava uskrn.. pricom regina strakova by znelo uplne prirodzene..

  co sa tyka 'privlastnovacich' priezvisk typu novak/novakova netyka sa to len zenskych priezvisk, je to celkom bezne aj u niektorych muzskych priezvisk, specialne vychodneho povodu, priezviska ako novakov, ivanov, su celkom bezne.. podobne napriklad putin (na tom sa uskrnaju hlavne spanielciny znali :-D).. kazdopadne nepoznam chlapa s takymto priezviskom ktory by sa nad tym pozastavoval, proste chlapi to beru na rozdiel od feministiek ako normalnu vec..

  Mar 03, 2010

Stránky