Reakcia na stránky www.stopfeminismu.cz - III. časť

Analýzou protirečivých a nepodložených tvrdení, ktorými sa stránky www.stopfeminismu.cz len tak hemžia, je možné pokračovať prakticky „donekončna“. V článku „Co dělají hodné holky špatně“ Hužvárová priznáva, že niektorí muži u žien v domácnosti neoceňujú ich starostlivosť, ani domácu prácu, ktorú vykonávajú. Napriek tomu neprestáva s kritikou feminizmu, ktorý sa snaží o to, aby ženy i muži boli aj v domácich prácach rovnoprávni. V článku „Feminismus škodí ženám“ dokonca obviňuje feminizmus z toho, že zvyšuje nároky žien na partnera, čím sťažuje žene možnosť nájsť si primeraného partnera. Takouto argumentáciou však vlastne zároveň tvrdí, že pre ženu, ktorá stojí o partnerský vzťah, je lepšie zostať nenáročnou, jednoduchou, ak nie priamo hlúpou – inak si koleduje o „partnerskú samotu“. Tiež tým implikuje, že ženy, ktoré nemali problém s nájdením vhodného partnera, takými nenáročnými, jednoduchými sú, a čo je najhlavnejšie, sú nefeministkami, pretože v opačnom prípade by uspokojivý partnerský vzťah tak ľahko nezískali.

V tom istom článku hrubo zjednodušuje a opäť porušuje to, proti čomu údajne sama brojí – generalizuje ženy. Feministky zovšeobeňujúco charakterizuje ako málo žiadané, osamelé, neschopné kompromisov a vykonávania domácich prác. Obviňuje ich, že nie sú ochotné napomôcť budovaniu mužovej kariréry tým, že mu budú robiť zázemie starostlivosťou o domácnosť, zároveň však autorku ani nenapadne upozorniť na to, že muži by sa mohli na takejto starostlivosti podieľať tiež, aby aj ich partnerka, ktorá túži po pracovnom naplnení, mala rovnakú možnosť realizácie – a tým by sa otázka vykonávania týchto „podradných“ prác dala vyriešiť tiež. Samozrejme, muselo by sa chcieť. A keďže sa nechce, autorka kritizuje ženy kvôli tomu istému, kvôli čomu sa mužov-kariéristov zastáva – alebo inak: ženy zavrhuje na základe toho, v čom má pre mužov maximálne pochopenie.

Pokiaľ muži odmietajú vykonávať isté domáce práce, pretože ich chápu ako „prácu žien“, vníma to Hužvárová ako znak toho, že týchto prác by sa mali ženy chopiť, aby si partnera udržali. Pokiaľ tak nečinia, škodia samy sebe tým, že vedú partnera k tomu, aby sa s nimi rozišiel. Partnerský vzťah tak už prakticky od základu znižuje do roviny posluhovania, obetovania sa a závislosti, nie zdieľania, vzájomneho chápania a rovnosti. Tzv. „single“ život je podľa tejto predlohy navyše zjavne chápaný ako hrozba, ktorej sa treba vyhýbať za každú cenu a to i za cenu sebazaprenia. Týmto spôsobom tiež autorka povzbudzuje ženy k zotrvávaniu v nefunkčných (a v prípade napr. domáceho násilia i ohrozujúcich) vzťahoch.

Keďže jednanie Dominiky Hužvárovej je silno podmienené výhradne pohlavím človeka bez ohľadu na jeho potreby, na jeho naplnenie a uspokojenie, a hlavne na spravodlivosť, možno o ňom priamo hovoriť ako o sexistickom. Podporiť stránky www.stopfeminismu.cz tak znamená podporiť snahy, ktoré môžu viesť k nadradenosti jedného pohlavia nad iným a upieraniu práv jedného pohlavia (či jedinca tohto pohlavia) v prospech iného pohlavia (či jedinca tohto iného pohlavia). Znamená to tiež postaviť sa proti rovnosti ľudí bez ohľadu na pohlavie a tým pádom proti spravodlivosti. Takéto nespravodlivé jednanie je však pre feminizmus (a nielen preňho) neprípustné.

Keďže feministické snahy vedú ženy ku kritickému a konštruktívnemu mysleniu, zvažovaniu svojej pozície a vyjadrovaniu vlastnej voľby, autorka stránok ich vníma ako kameň úrazu, ktorý stojí v ceste žien za partnerským „šťastím“. V tomto bode si však znova protirečí, pretože ak si otvoríme jej osobné stránky www.huzvarova.cz, môžeme sa hneď na začiatku dočítať: „Mým cílem je vystudovat, být úspěšná v tom co dělám, být dobrou partnerkou svému příteli a mít šťastnou rodinu.“ Na prvom mieste svojich hodnôt a túžob teda autorka stránok www.stopfeminismu.cz uvádza štúdium a pracovné úspechy, až následne úspechy rodinného charakteru. Ako je potom možné, že v takejto svojej pozícii sa zastáva hlavne žien v domácnosti a žien, ktoré akýmkoľvek spôsobom uprednostňujú rodinu pred profesnou kariérou, keď pre ňu samotnú je dôležité predovšetkým jej povolanie? (Mimochodom, jej osobné stránky sú prvotne o jej povolaní modelky a o úspechoch, ktoré na tomto poli dosiahla.) Ústredným motívom jej života je, zdá sa, úspech, a to úspech pracovný, ktorý však na stránkach www.stopfeminismu.cz prezentuje ako nepodstatný. Nedá sa o takomto jednaní hovoriť ako o neúprimnom klišé v štýle „káže vodu, pije víno“? Otázka, ktorú si nemožno nepoložiť je: čo ju k tomu vedie?

(pokračovanie nabudúce)

Komentáre (1)

  • Obrázok používateľa sined
    suhlasim s tebou v poslednom
    sined

    suhlasim s tebou v poslednom odstavci, ale v jej pripade sa to nemusi vylucovat. jej uspesna kariera modelky moze uplynut pred tym nez sa stane matkou a prejde k rodinnemu zivotu. a ako bolo nespocetne krat dokazane, deti mozu byt velmi sikovnym prostriedkom ako sa k modelingu znovu vratit..

    feb 23, 2010