Reakcia na stránky www.stopfeminismu.cz - I. časť

Je to snáď už aj pol roka, ako mi napísala dlhoročná členka portálu www.somvprahe.sk, Tamara: „Spomenula som si na Teba, lebo ma upútala nová www stranka, ktorej sa momentálne dosť venujú média a tak som chcela vedieť Tvoj názor ako od špecialistky na túto tému. Stánka je: www.stopfeminismu.cz. Kľudne to zverejni aj ako príspevok na somvprahe.sk, myslím, že je to veľmi zaujímavá a aktuálna téma. :-)“

Bola som potešená i zarmútená zároveň – potešená tým, že hoci už na somvprahe aktívna nie som, niekto si spomenul a to práve v súvislosti s mojou profesiou; zarmútená tým, že je to kvôli takej smutnej skutočnosti, ako je vznik stránok www.stopfeminismu.cz. Je pre mňa tiež poctou, že niekoho zaujíma môj názor (zvlášť v tejto problematike). Preto skôr, než sa zamerám na spomínané stránky, chcem tento svoj článok (aj keď s veľkým meškaním) venovať Tamare ako poďakovanie za to, že ma na ne upozornila.

Samozrejme, stránky www.stopfeminismu.cz sú rozsiahle a nie je v silách jedného článku zamerať sa na všetky body a aspekty, ktoré sa na nich objavujú. Z tohto dôvodu sa sústredím na to, ako autorka tieto stránky prezentuje, aké sú jej zámery a snahy, ako sa vyhraňuje voči feminizmu, aké prostriedky pri tom používa, aké dôvody svojho vzniku uvádza a aké sú možno tie skutočné, pričom sa budem snažiť čo najviac čerpať z toho, čo o týchto stránkach uvádza samotná ich autorka. Rozoberiem aspoň niektoré časti z článkov Dominiky Hužvárovej (modelky, fotomodelky, víťazky súťaží Miss a zakladateľky stránok www.stopfeminismu.cz) a pokúsim sa poukázať na spôsob, akým ich autorka argumentuje.

Ústredným názorom stránok www.stopfeminismu.cz je presvedčenie, že feminizmus je extrémistické hnutie, ktoré škodí ženám. Ak však tieto stránky podrobíme menšej analýze, ľahko zistíme, že žiadne z tvrdení uvádzaných na týchto stránkach nie je podložené dôkazmi, pri článkoch nebývajú uvedené zdroje, z ktorých autorka čerpala informácie, a to už ani nehovorím o presných a dohľadateľných citáciách alebo skutočne odborných postrehoch či aspoň postrehoch, ktoré by sa k takejto odbornosti akýmkoľvek spôsobom približovali. Tieto stránky svojím obsahom steroetypizujú ženy v generalizujúcich tvrdeniach typu „feminizmus škodí ženám“ bez toho, aby tieto tvrdenia relevantne podložili. Ba čo viac, ak sa nad tým skutočne zamyslím a pozorne čítam, nemôžem prehliadnuť, že v prevažnej väčšine článkov ich autorka vlastne ani žiadne argumenty nepredkladá, pretože – ľudovo povedané – „varí z vody“.

Problematickým zhliadam hlavne fakt, že autorka stránok pracuje s pojmami (predovšetkým s pojmom feminizmus) bez toho, aby ich definovala alebo presne uviedla, ako ich chápe a ako ich ona sama bude v texte používať. Feminizmus, ako je iste známe, totiž nie je jeden, ale má mnoho smerov, ktoré sa od seba navzájom líšia, ba nezriedka sa navzájom kritizujú alebo stoja vo vzájomnej opozícii. Je dosť dobre možné, že každý smer feminizmu by zastával k tvrdeniam stránok www.stopfeminismus.cz trochu iné stanovisko. To však ich autorka vôbec nezohľadňuje. Spočiatku ma to prekvapovalo, no na základe preštudovania stránok som došla k názoru, že Dominika Hužvárová pojem feminizmus, ako ho ona sama chápe, definovať vlastne nemôže, pretože nemá ani len základné povedomie o feminizme a feministickom hnutí, nieto o jeho smeroch, historických míľnikoch či osobnostiach, ktoré ho reprezentovali a zaslúžili sa o mnohé pokroky, ktorým sa dnes (nielen) ženy tešia. Toto moje tvrdenie je ľahko doložiteľné tým, čo som už spomínala vyššie: autorka na stránkach neuvádza mená žiadnych feministiek, ani feministov, necituje z feministickej literatúry, nepodkladá tvrdenia relevantným výskumom a nepreukazuje žiadne znalosti ohľadom tejto problematiky, naopak, zosmiešňuje sa napr. tým, že zverejňuje články typu „Podíl feminismu na rovném postavení žen - minulost a současnost“, kde sa snaží pojednávať o histórii postavenia žien, o ktorom zjavne nič nevie. Už v tomto jedinom texte je také množstvo nesprávnych, zavádzajúcich a nepodložených údajov, že ich analýza by si zaslúžila samostatný článok. Na ukážku predostriem aspoň niečo.

V spomínanom článku sa napr. uvádza: „Asi nejhůře bylo nám ženám za raného středověku. Byla to rolníkova žena, která byla zapřáhnuta za pluh. Benediktýnští mniši a jejich objev chomoutu, který umožnil zapřáhnout domácí zvíře, tak radikálně pomohl zlepšit život žen.“ Nevieme, odkiaľ berie autorka istotu o pravdivosti informácií, ktoré v článku podáva, pretože neuvádza zdroj; zároveň však predpokladám, že neskúmala v archívoch, aby mohla skutočne potvrdiť svoju víziu postavenia ženy v stredoveku (mimochodom, aké obdobie stredoveku z tých mnohých storočí a akú oblasť z tých mnohých oblasti sveta, či minimálne Európy, má na mysli?). Ako genderistke mi je známe skôr to, že ženy v našich zemepisných šírkach mali vo všeobecnosti jedno z najhorších postavení v 19. storočí a toto postavenie bolo omnoho horšie, aké mávali ženy v storočiach, ktoré mu predchádzali. Dejiny teda nejdú v otázke rovnosti pohlaví vždy len dopredu. Napr. v knihe  Život na Pražském hradě od Antonína Novotného – kde sa uvádza mnoho faktov o živote ľudí na Pražskom hrade v rozmedzí 16.-18.storočia – sa okrem iného spomína, že ženy v tej dobe v danej lokalite pracovali pomerne bežne ako kováčky a iné remeselníčky, teda zastávali práce dnes pokladané za „mužské“, a nikto sa nad tým v tej dobe, na rozdiel od dneška, nepozastavoval. Naproti tomu v 19. storočí ženy nesmeli vykonávať nielen fyzicky náročné, ale vôbec žiadne povolania.

V tom istom článku si autorka navyše silno protirečí, keď uvádza: "Feminismus ovlivňoval kulturu a myšlení západoevropské civilizace. Toto hnutí v mnoha věcech ženám pomohlo. Nemá smysl poukazovat na historické nespravedlnosti vůči ženám jako na něco, co pouze díky feminismu dnes není." Ako to teda Dominika Hužvárová myslí? Feminizmus ovplyvnil myslenie v rámci našej civilizácie, ale v skutočnosti o tom nemáme hovoriť ako o niečom relevantnom? Ak áno, tak prečo? V tomto kontexte si nemožno nevšimnúť, že vyjadrovacie schopnosti autorky článku nie sú na príliš vysokej úrovni – inak by vety štylizovala iste tak, aby si sama neprotirečila.

(pokračovanie nabudúce)

 

Komentáre (66)

 • Obrázok používateľa aron
  ty koky, aj keby to bola len
  aron

  ty koky, aj keby to bola len srandicka .... povodne som chcel napisat komentar k tomuto clanku. Po precitani toho co si poslal uz nie je treba. Vsetky najdolezitejsie fakty tam su spomenute, strucne, jasne, vystizne. Hlavne rozvrat rodiny, rozpad spolocnosti.

  Len mi tam chyba vysvetlenie "pre pomalsich" preco to tak je, ale tak hadam chytrejsim dojde a pomalsi sa niekedy dostanu do prirody kde pozorovanim sami zistia, ze kazdy zivocisny druh je v ramci pohlavia jasne diferencovany a je to tak spravne, funguje to skvele desiatky tisic rokov, dokonca je k tomu aj fyzicky dobre vyzbrojeny - prisposobeny (tym okrem ineho aj jasne odliseny do opacneho pohlavia). Feminizmus v akejkolvek forme (hoc aj len na urovni definicie pojmu, ale v konecnom dosledku aj na urovni pisania clankov) chory. Staci trochu tolerancie - ked niektora chce ist rubat uhlie do bane, ved nech si ide ked ju to bavi. Nepotrebuje k tomu predsa ziadne hnutie, ziadnu organizaciu, ziadne blogy, ziadne komentare

  feb 23, 2010
 • Obrázok používateľa Marc
  Ahoj "chytry"
  Marc

  Preco nenapises priamo, ze si fandom www.stopfeminizmu.cz, aron? Bolo by to diplomatickejsie a vela ludi by si sice pomyslelo, ze si obmedzeny, ale aspon by Ta nemohlo nazvat agresivnym hlupakom...

  feb 23, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  ?? ved ja ten portal ani
  aron

  ?? ved ja ten portal ani nepoznam. Vobec, kde na tie svoje haluze chodis ?

  Preco nenapises co konkretne je zle pred tym nez zacnes niekoho urazat za to ze si dovolil bez Tvojho pozehnania mat vlastny nazor ?

  Klasika, stara dobra Marc ...

  feb 24, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Nehnevaj sa...
  Komix
  aron, nehnevaj sa, nechcela som reagovať na tvoj komentár, lebo skupinka gender a feminizmus je síce verejná, ale nič to na tom nemení, že je určená hlavne (citujem) "pre ľudí, ktorí sa chcú seriózne pobaviť o rovnosti (nielen) pohlaví", takže nie pre tých, čo o to záujem nemajú. Ty patríš zjavne do druhej kategórie, keďže bez okolkov tvrdíš, že na túto tému sa pobaviť netreba (ale ak nám netreba blogy, ani komentáre, prečo ich teda píšeš? Či ty môžeš a ja nie – alebo ako to myslíš?).

  Neviem tiež, prečo píšeš, že stránky stopfeminismu nepoznáš – jednak tým ukazuješ, že si môj článok nečítal, lebo minimálne z neho by si tie stránky poznal, a jednak neviem, či tvoja veta „Vsetky najdolezitejsie fakty tam su spomenute, strucne, jasne, vystizne. Hlavne rozvrat rodiny, rozpad spolocnosti“ sa náhodou nevzťahuje skôr k stopfeminismu, keď android (na ktorého tvoj komentár zrejme reaguje) žiaden odkaz, na ktorý by si sa mohol odvolávať, neuvádza. ;)

  Neviem, bez čieho požehnania nemôžeme mať vlastný názor – byť tebou, pozrela by som najprv do svojich radov, lebo ani tam to nie je práve košer. Ja si, úprimmne, nemyslím, že som „pomalšia“ len preto, že nesúhlasím s tvojím antropomorfizovaním. V prírode som už bola tiež a čo-to i poštudovala – a dúfam, že aj ty si dosť vnímavý (teda iste ten "rýchlejší") na to, aby si si všimol, že aj v prírode (ak už sa na ňu chceš silou-mocou odvolávať) existuje milión príkladov snáď na všetko, čo si len chceš podložiť. Preto nie je príliš reprezentatívne vyberať selektívne len tie príklady, ktoré sa ti práve hodia. Alebo si fakt nikdy nevidel také zvieratká, u ktorých sa samček od samičky prakticky nedá rozoznať inak, než podľa pohlavných orgánov?

   

  feb 24, 2010
 • Obrázok používateľa miso
  neda mi nezareagovat
  miso

   ale v tvojom prispevku je niekolko logickych nezrovnalosti:

  - podla tvojich clankov nespozna spominanu stranku, ale tvoj nazor na nu (samozrejme ak si neklikne na odkaz a neprestuduje celu stranku, ale to z toho nevypliva)

  - v tych prikladoch s Aronom suhlasim, co sa tyka pribuznosti a podobnosti cloveku (priklady maju vahu podla relevantnosti)

  feb 24, 2010
 • Obrázok používateľa Marc
  O5 definicia,...
  Marc

  ...definicia a este raz definicia;)... Feminizmus nepopiera zjavne fyzicke rozdiely medzi pohlaviami! Ide mu o to, aby sa len na zaklade tychto rozdielov neprisudzovali ludom automaticky charakterove vlastnosti a ine fyzicke schopnosti

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa Marc
  Ignorujes...
  Marc

  ... zakladne principy dialogu, "stary nevychovany" aron. Nadradzujes sa nad inych - niekoho oznacis za choreho len preto, ze nieco definuje a pise k tomu clanky! ;-) Toto Ty povazujes za rozumne vyjadrenie ku komixinmu clanku?? Ty sa chces jednoducho hadat v oblasti, ktorej definiciu (tak ako ju chape autorka clanku a prezentuje aj inym) nepoznas a ani poznat nechces (o tom svedci Tvoj arogantny a fakt primitivny 1. komentar)!? Co tu docerta, Ty diletant, hladas?? Chod davat svoje "apripori vsevediace a na vsetko patent majuce" nazory ludom domov - ludom, ktori to s Tebou vydrzia... Rodina je totiz prve prostredie, kde sa clovek uci komunikovat - tak ak si jej zastancom, rob so sebou nieco... (lebo raz svojim detom nebudes mat co dat).

  /Dokelu - kto ma mat na Teba, aron, večne nervy?? Ani po roku a pol na tomto webe nie si schopny viest slusnu komunikaciu s ludmi, s ktorymi sa nezhodnes v nazore Zmizni minimalne z tohto fora a "nespamuj" tu./

  ps: a tu familiarnost so "starou dobrou Marc" si vyprosim - Tebe v tomto ohlade fakt nic nedlzim

  feb 25, 2010
 • anon
  riadne zufala.
  gepard (bez overenia)

  riadne zufala.

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  argumentum ad hominem
  aron

  Komentar sa moze zdat dost prestreleny, na druhej strane je dobry, pretoze dokresluje obrazok o clenkach feministickych organizacii. Jeho extremisticky ladeny charakter (spochybnujes ciele / myslienky hnutia / mas iny nazor -> utok na osobu) iba vyjadruje, ze akykolvek prud tohoto hnutia je uz vo svojej podstate nezdravy. V podobnych pripadoch - "ciele politickej strany sa mi pridu chore, preto sympatizujem s inou" - pri takomto pristupe - "reakcia zmanipulovanym utokom na osobu" - silne pripomina situacie v totalitnych politickych systemoch.

  Predchadzajuci komentar podla mna odpoveda konkretnejsie nez Komixin clanok, na dotaz, preco sa feminizmus stretava s tak silnym odporom nie len u muzov, ale aj u zien. Malokto ma este v dnesnej dobe rad systemy typu "pokial nesuhlasis s myslienkou, riskujes utok na svoju osobu". Zvlast spolocnosti v strednej a vychodnej europe taky pristup moc nevonia, mozno preto ze vecsina s tym ma vlastnu skusenost z minulych rokov.

  Osobne som doteraz mal neutralny nazor na tuto temu. Po zhrnuti faktov ktore boli spomenute na tomto fore a zopar z realneho zivota zistujem, ze je nutne zaujat urcite stanovisko kedze ide o nebezpecny extremisticky prud, teda nie o "vyrovnanie pozicii". Necham to na osobnom zvazeni kazdeho, ja tu vypichnem niekolko faktov bez dalsieho hodnotenia.

  - vykonstruovane obvinenie, ze clovek sympatizuje s portalom (hnutim, stranou), ktoru ani vobec nepozna (pozna len jednostranny nazor cloveka, ktoreho vlastne tiez nepozna)

  - utoky na osobu, urazky (viac sa nastastie na fore neda) pretoze ma iny nazor nez su ciele zaujmovej skupiny- tie predpokladam netreba linkovat :-)

  - vykonstruovane utoky na rodinu: komentar hore - "stary nevychovany" -> na rodicov,  "minimalnu doveru vo fungujuci vztah so zenou, ktoru vo vseobecnosti zjavne povazuje za nejake zvieratko z inej planety" -> na priatelku, "svojim detom nebudes mat co dat" - na buduce potomstvo.

  - akceptacia nazoru len jednej strany: "1. nemať žiaden prístup k informáciám, 2. môcť len čítať, 3. môcť čítať i prispievať" a tendencia znemoznit dostupnymi prostriedkami vyjadrit sa k veci ktora je prezentovana verejne.

  - vztahovacna interpretacia vseobecnych vyjadreni (vela komentarov, neda sa nalinkovat vsetko): to uz som spomenul vyssie. Vyjadrenie "pre pomalsich ..." v kontexte podane ako alternativa pre tych, ktori sa potrebuju na vec pozriet od zakladov (v kontexte "chytrejsi" sa moze zamysliet, "pomalsi" si moze osahat) pretavene do "nemyslím, že som pomalšialen preto, že nesúhlasím". Človek, ktorý reaguje v skupine Gender a feminizmus tým, že sme choré/chorí", ako reakcia na "Feminizmus v akejkolvek forme je chory" vztahovacne pretocene do "sme chore" ,  "Tvoj čas "vzácny" je, ale ten môj nie...?" a par podobnych sa tu da najst. (naozaj nechcem ani pomysliet jak by to tu vyzeralo keby si takto interpretovali iny nazor na ciele prislusnici politickych stran)

  - prezentovane polopravdy, prekrutene fakty sikovne zaobalene do manipulacnych vzorcov, odkaz tu uz bol pripojeny v niektorom z nizsich komentarov. Uz spomenute napr. "nehovor ze stranku nepoznas, ked si moj clanok cital" - je rozdiel poznat niecij nazor na vec a poznat vec samotnu. Dalsia "v matriarchálnej spoločnosti, kde predsa nemali byť výboje, keď ju vedú ženy, ktoré výbojné nie sú, boli výboje na dennom poriadku" prekrutene z povodneho vysvetlenia, preco sa asi v civilizaciach kde matriarchalne zriadenie po medzikmenovych sarvatkach zmenil system. Je ich tam moc, nemam silu vsetky vypisovat.

  - obmedzeny obzor a absolutizmus: pokial clovek ukaze moznosti efektivneho vyuzita niektorych ich myslienok (len po kratkom zamysleni, po dlhsom by sa ich dalo najst urcite viac), reakcie su aj tak utocne, pretoze to nie je v sulade s ich kranje extremistickym poziadavkom na akceptaciu (vsetko alebo nic).

  -------------------

  a spomenul som aj fakty z realneho zivota - to uz nebude objektivne hodnotenie, pretoze len z jedneho uhlu pohladu, ale dobre dokresluje osobnostny profil cleniek prezentovaneho hnutia. Z vlastnej skusenosti vidim ze sa u takto mysliacich ludi opakuju stale tie iste vzorce - za dobrotu na zobrotu, vyhovej v niecom, este Ta zato potrestaju ...

  Tato Marcelkina reakcia je len jednou z mnohych, ktore dokazuju ze ma chorobnu tendenciu ublizovat tym, ktori su k nej ustretovi. Sama bola prekvapena preco s nou chodim na kurzy salsy, kde by som si mohol vyberat (bezne je na jedneho tanecnika viac tanecnic), zrejme aj po tom co som jej vysvetlil ze je kamoska, teda ma prednost pred ostatnymi cudzimi. Je mozne ze si myslela ze ju balim, nedivim sa, dost takych poznam ktore si myslia ze po jednom tanci s nimi tanecnik ide chrapat. win - win ? Nie, venoval som jej kvanta svojho casu ked sa jej tazko tancilo koli technike zakladnych krokov a otociek. Kamaradsku ustretovost permanentne ocenovala svojimi prispevkami na forach (mozno rozdvojena osobnost: kyberspace / real life). Nestacilo ani zorganizovanie dvojnasobnej narodeninovej party (o tu samozrejme nikto neprosil, ale bol to taky mily zvyk v SvP salsa rodinke a dvojnasobnu nemal co sa pametam nikto dalsi). Za pomoc pri trenovani, napady, navrhy co sa da zlepsit sa mi uz vtedy dostavalo reakcii v zmysle, ze sa len stazujem (upozornujem ze face 2 face medzi 4 ocami) a to v prostredi, kde ine tanecnice by jacali stastim ze sa im clovek vobec venuje. Zastavanie sa pred mnohymi z prazskej salsa komunity (casto na vyjadrenia v zmysle "my ju uz pozname dlhsie"), co sa potom muselo zmenit, pretoze sa to nedalo nevidiet, prevoz materialu domov, vazne si teraz nemozem spomenut na vsetko, dokonca sa tento postoj potom uz nedal udrzat, ked sa situacia sama otacala proti mne (mozno vypadam ako masochysta, ale nie som :-) ).

  Po tomto vsetkom este dostanem p.s. ze si familiarnost vyprosi :-) Osobne aj napriek jej urazke mojej priatelky uprimne obdivujem jej buduceho zivotneho partnera, ktory to pri nej s laskou vydrzi (ako vasnivy rybar som si myslel, ze sa dokazem dotknut hranice trpezlivosti).

  V jednom jej teraz musim dat zapravdu - jej nadcasove tvrdenie ohladne mojich sympatii voci portalu stopfeminizmu.cz vyzera byt naozaj trefne. Na fanusikovanie to sice zatial nevidim, ale po tomto vsetkom ma skutocne zacina zaujimat.

  Mar 01, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Kto manipuluje
  Komix

  Myslím, aron, že v prvých dvoch odstavcoch, kde hovoríš o manipulácii, totalite a pod. hovoríš sám o sebe a svojom prístupe. Neutrálny postoj k feminizmus nemáš minimálne rok a pol, pretože už v predošlých diskusiách na podobné témy na svp si sa nevyjadroval neutrálne. 

  "Vypichnutie bez ďalšieho hodnotenia" by znamenalo, že vylúčiš zo svojho slovníka silno hodnotiace slová vyjadrujúce istú zaujatosť, ako "našťastie", "vzťahovačne", "polopravdy", "obmedzený" atď, atď. - čo ty však rozhodne nečiníš.

  Ja sa vyjadrím k bodom, v ktorých narážaš na mňa:

  Odstpňovanie prístupu do skupiny navrhol igorík. Ja som súhlasila s jeho návrhom, akurát som upresnila odstupňovanie. Myslím, že on sám vie, prečo to navrhol - hlavne keď videl, akým neprimeraným spôsobom reagujú isté osoby, ktoré nie sú v skupine.

  Skús pochopiť, že označiť niekoho ako "pomalšieho" znamená znižovanie jeho schopností, nie alternatívu k niečomu... (a pokiaľ to mala byť podľa teba alternatíva k "chytrému", je to tým viac ponižujúce). Predstav si, že som s tebou nesúhlasila a to neznamená, že o tom nič neviem - naopak, to znamená, že viem, prečo asi nesúhlasím.

  Ja myslím, že na problematiku, s ktorou pracuje táto skupina, sa "od základov" potrebuje, pozrieť niekto iný, než ja. A mal by to urobiť skôr, než začne argumentovať.

  Feminizmus sa netvorí sám, ale tvoria ho ľudia - takže ani chorý feminizmus sa nevytvoril sám, nie? A kto ho vytvára? Okrem iných aj ja. Nesnaž sa preto vyvliecť z toho, že si za chorý označil feminizmus a nie mňa, keď vieš, že som feministkou a zastávam feministické názory. Dotýka sa ma to rovnako, ako by sa ťa asi dotýkalo, keby som povedala, že kresťanstvo je choré a ty by si bol kresťanom. (Nie, že sa proti tomu začnú kresťania a kresťanky brániť, lebo ja som ich za chorých/choré neoznačila, ja som tak označila len to, čo vyznávajú! - to je tvoj spôsob argumentácie). Takže neviem, kto prekrúca a manipuluje. Si priehľadný, aron, zbytočne sa snažíš.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Marc
  Ohrdnuty tanecnik horsi ako...
  Marc

  Aron, pises o utokoch na osobu... no ale ved co si cakal - ako sa do hory vola, tak sa z hory ozyva Hned Tvoja 1.reakcia  v tomto blogu svedci o osobnom utoku na mna i komix - od kedy ma poznas, vies, ze sme s Danielou blizke kamaratky a clenky feminist. skupinky na SvP;-) ... a napriek tomu si si dovolil reakciu, aku si si dovolil?!? (ze si na take daco nemal guraz, ked sme spolu chodili do kurzu salsy...?)

  Inak k "vykonstruovanym utokom na rodinu": ... som nevedela, ze tu v Prahe byvas s rodicmi?? ... a na "priatelku": ... o ziadnej neviem (akurat tak o nejakej "ex"...), takze uz vobec netusim, ako som ju mohla urazit, ako to pises ku koncu svojho komentara Obavam sa, ze si sa prave priznal k extremnej vztahovacnosti Ty sam

  Hm, k salse: okrem toho, ze si myslim, ze to tu absolutne nema co hladat a zatazujes tym ludi "mimo misu", tak musim dodat len jedno... Ohrdnuty tanecnik - horsi ako ohrdnuty milenec... (Ludia, co ma i len povrchne poznaju sa musia zo siroka usmiat nad tym, ze ma hadzes do jedneho vreca s dievcatami, ktore si myslia, ze sa s nimi tanecnik po jednom tanci vyspi - sorry - stretavas sa sice s ludmi, ale nedavas si minimalnu namahu na to, aby si ich trocha spoznal)

  A nakoniec: Pre mna - za mna sa zaujimaj aj o modeling D. Huzvarovej, nielen o jej "stopfeminizmus.cz"... len by bolo slusne nenadavat im tam do "chorych", najme ked sa hned priznas, ze zamery "modelingu" Ti nie su vobec zrejme

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa miso
  Ale ved rozdiely vo fyzickych
  miso

  Ale ved rozdiely vo fyzickych schopnostiech tam su (stavba tela, pomer tuku, BMI, "prirodzena" sila - bez spec.treningu, zivotnost), rovnako aj ine rozdiely - pouzivanie pravej a lavej hemisfery, testosteron a estrogen.

  A v prirode su tie rozdiely este viditelnejsie ... tot moj nazor.

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  Bez urazky, uz v prvej vete
  aron

  Bez urazky, uz v prvej vete mas nazmysel. Nie je pravda, ze diskusia skupiny je urcena len pre tych, ktorych to zaujima, pretoze sa zobrazuje verejne na titulke aj tym, ktorych ciele skupiny nezaujimju, aj ked jeden clanok moze :-P. Relevantnost dalsich casti co pises bude zrejme velmi podobna, tak ze nema zmysel hlbsie rozoberat. Ostatne reaguj v prislusnom threade, pretoze moja reakcia na ktoru tu odpovedas patrila konkretnej ludskej tuposti, nie Tvojej teme :-) Prvy komentar patril k arnoidovmu komentaru, nie priamo k Tvojmu clanku (by som musel rozoberat jeho manipulativny charakter a to sa mi nechce).

  Inak proti faktom ktore uvadzas v clanku nic nemam, len by sa cakalo ze na taky rozsah ich bude viac.

  feb 24, 2010
 • anon
  je fakt
  igorik (bez overenia)

  je fakt ze ked das nejaky clanok ako verejny, aj ked je v skupine, umoznis tympadom vsetkym ho komentovat, takze je riziko ze dostanes komentar od cloveka ktory sa nestotoznuje s naplnou danej skupiny, ale chce sa vyjadrit.

  toto by sa mozno mohlo technicky upravit aby aj verejny clanok mohli komentovat len clenovia skupiny, porozmyslam nad tym ci to ma zmysel. (prip. by autor mohol vybrat ci chce clanok verejny s komentarmi od vsetkych alebo verejny s komentarmi len od clenov skupiny)

  Inak Android tam uvadza odkaz, takze Aron mohol reagovat na neho.

  celkovo si myslim (a zvlast u tejto skupiny by to bolo vhodne) ze by skupiny mohli/mali mat nejake FAQ, kde su zodpovedane najcastejsie (rozporuplne) veci ktore sa v diskusiach tej skupiny opakuju a tym by sa mohla diskusia sprehladnit a zefektivnit.

  inak aj nadhlad a byt nad vecou je dobra vec ;-)

  feb 24, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Súhlas
  Komix

  igorík,

  díky za vecný komentár. Tiež za to, že som konečne pochopila, že androidova nezmyselná veta je v skutočnosti www odkazom - v živote by ma nenapadlo na ňu klikať, preto som sa divila, kde že je ten odkaz, na ktorý aron reaguje. :)) Takže už to chápem, za prípadné nezrovnalosti ohľadom toho sa ospravedlňujem, nuž ale... aj tak: no comment.

  Viem, že moja skupina je verejná a je verejná schválne, pretože sa nerada uzatváram a teší ma, ak sa môžu informácie dostávať k ľuďom. V úvodnom článku pri založení skupiny som vysvetlila základné princípy a asi som mala iné očakávania ohľadom niektorých komentárov, priznávam. Pretože aspoň ja sa obvykle nevyjadrujem nadradene k veciam, s ktorými síce nesúhlasím, ale ktoré môžu byť pre niekoho iného dôležité, napr. momentálne sa nevyjadrujem k diskusii o malom množstve spánku, pretože akokoľvek mám na to svoj názor, chápem, že ty máš svoj a asi si takúto skupinu založil preto, aby si sa o tom seriózne pobavil s niekým, koho to úprimne zaujíma, nie s niekým, kto chce akurát rýpať a mrhať tvojím časom. Asi takúto nejakú inteligenciu by som v tomto smere vo všeobecnosti ohľadom komentárov očakávala - ale ak to nejde, myslím, že tvoj nápad je veľmi dobrý: nechať mieru, do akej môžu do skupiny zasahovať nečlenky a nečlenovia skupín, na rôznych úrovniach (1. nemať žiaden prístup k informáciám, 2. môcť len čítať, 3. môcť čítať i prispievať). Myslím, že za toto by som ti bola celkom vďačná.

  Vďaka! :)

  feb 24, 2010
 • Obrázok používateľa miso
   Clanok bez moznosti
  miso

   Clanok bez moznosti diskusie? Opravte ma, ak sa mylim, ale pride mi to ako nahananie clenov do skupiny alebo prezentacia svojho nazoru bez sebareflexie. Na ionych portaloch som takto videl jedine PR ... a este na STV, hovoria tomu "diskusia" a je tam jeden host ...

   

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  K dvom veciam
  Komix

  Ahoj, miso,

  reagujem týmto na tvoj prvý i druhý komentár k tomuto článku (to ja len aby ma niekto neobvinil z toho, že nedodržiavam "thread"). Chcem sa vyjadriť k dvom veciam.

  Prvá sú biologické rozdiely medzi pohlaviami. Nehnevaj sa, že o tom s tebou nebudem diskutovať, pretože by to bolo o tom istom už po x-tý krát, a odporúčam ti radšej diskusiu, ktorá tu už kedysi dávno na túto tému bola:  http://www.somvprahe.sk/blog/komix/preco-nesuhlasim-s-igorovym-clankom-o-potvorach (a týmto by som veľmi chcela poprosiť igoríka, aby - pokiaľ je to technicky len trochu možné - urobil niečo s tým, aby boli komentáre v danom článku zoradené chronologicky, lebo je to diskusia, na ktorú sa musím občas odvolávať a problém je, že sa to v takomto stave nedá dosť dobre čítať = za každú pomoc v tomto ohľade VEĽKÁ VĎAKA!). Vieš, miso, sú isté veci, ku ktorým sa už nebudem vracať a riešiť ich dookola, lebo rada by som sa v živote posúvala dopredu, nie prešľapovala na jednom mieste. A ako píšem v príspevku presne spred troch rokov: "... ak budeš robiť v oblasti fyziky 10 rokov a príde niekto, kto ti bude tvrdiť, že základné princípy fyziky (napr. Newtonov zákon) sú úplne mylné, asi nebudeš mať chuť baviť sa s ním o tom, ani v tom svoj názor nezmeníš, a ani ťa nijak neobohatí. To isté si mi ale robil ty tvrdením [o tých biologických rozdieloch, ktoré popisuješ a o ktorých ja už debatovať na tejto základnej úrovni nechcem], pretože ja som za týmto už dosť dávno." Nemyslím to nijako zle, myslím to presne tak, ako to hovorím - až si prečítaš diskusiu, ktorú som o tom viedla s peterlem a zamyslíš sa nad mojími argumentmi, ktoré tam uvádzam, môžeme sa potom pobaviť ďalej.

  Druhá vec, ku ktorej sa chcem ešte vyjadriť je možnosť diskusie v tejto skupine (a v skupinách vôbec). Vieš, skupiny majú svoju náplň a obvykle sa do nich zapájajú ľudia, ktorých daná vec zaujíma alebo k nej chcú povedať niečo relevantné. Ak by to tak bolo aj v skupine Gender a feminizmus, nemám nič proti tomu, aby sem prispievali ľudia bez ohľadu na členstvo. Problém je, že feminizmus v tejto postkomunistickej spoločnosti stále nie je natoľko prijateľný, aby o ňom niektorí jedinci dokázali diskutovať slušne a na úrovni. Ja som túto skupinu založila preto, aby som mala s kým zdieľať podobné náhľady, aby sme sa vzájomne obohacovali a "užili" si spolu príjemný čas v diskusiách bez ohľadu na to, či sa zhodneme alebo nie - podobne, ako keď si ideš s niekým zabežkovať (nejdeš tam preto, aby do teba niekto rýpal a tvrdil ti, že bežkovanie je strata času alebo že je totálne choré). Priala by som si, aby to ľudia pochopili a mohli sme sa baviť tak, ako napr. s peterlem (v článku Prečo nesúhlasím s Igorovým článkom o potvorách) alebo sinedom (v 5-dielnom článku Reakcia na stánky www.stopfeminismu.cz). Ako si môžeš všimúť, títo ľudia so mnou v mnohých veciach vôbec nesúhlasia, ale ich úroveň diskusie je o dosť iná, než predvádzajú poniektorí ďalší. Preto napr. so sinedom v tomto článku diskutujem a nehádame sa, aj keď si vymieňame názory. Prijímam jeho kritické poznámky a zamýšľam sa nad nimi, lebo neurážajú. Ak by to tak bolo od každého/každej, nemám najmenšiu chuť skupinu uzatvárať - napokon, ak by som o to mala záujem, bola by som ju hneď na začiatku zavrela úplne a bol by "kľud". A nejde mi ani o naháňanie členov a členiek do skupiny, lebo, ver či never, členstvo v skupine schvaľujem až po tom, čo zistím úprimný záujem adepta/adeptky o túto problematiku. A nie preto, žeby som neprijímala kritiku, ale preto, že nemám v živote toľko času a síl, aby som ich mrhala na "vypravdovanie" sa s obyčajnými podrývačmi.

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa martuskaaa
  Komix
  martuskaaa

  to mas tak isto ako ked mna po dobre vyse 10 rokoch venovania sa biologii niekto presviedca, ze neexistuju biologicke rozdiely medzi pohlaviami :)

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa martuskaaa
  otazka na clena ktory klika ze nesuhlasi:
  martuskaaa

  "... ak budeš robiť v oblasti fyziky 10 rokov a príde niekto, kto ti bude tvrdiť, že základné princípy fyziky (napr. Newtonov zákon) sú úplne mylné, asi nebudeš mať chuť baviť sa s ním o tom, ani v tom svoj názor nezmeníš, a ani ťa nijak neobohatí. "

  "to mas tak isto ako ked mna po dobre vyse 10 rokoch venovania sa biologii niekto presviedca, ze neexistuju biologicke rozdiely medzi pohlaviami :) "

  S cim konkretne nesuhlasis?

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Nesúhlasím
  Komix

  Neviem kto ako, ale ja nesúhlasím s tým, aby som musela dookola neustále vysvetľovať to, čo som už vysvetlila. Nikoho nepresviedčam, môžeš mať svoj názor a som rada, ak ho máš, a presne to isté chcem aj ja od ostatných. Asi by si sa cítila blbo, keby som dookola od teba chcela vysvetľovať, v čom sú tie rozdiely a presviedčala by som ťa, že to, čo hovoríš je blbosť, aj keby si ju už x-krát podložila, nie? 

  Otázka: napísala som niekde, že biologické rozdiely medzi pohlaviami vôbec neexistujú?

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa martuskaaa
  Komix ved si neodporujeme,
  martuskaaa

  Komix ved si neodporujeme, teda aspon v tom komentari nie;)

  Reagovala som na to, ze nechces dookola presviedcat ani argumentovat na nejakej zakladnej urovni, pretoze to pre Teba nema zmysel, atd..  A ja to iste, tiez to pre mna nema zmysel dokolecka argumentovat. Akurat to, o com obe nepotrebujeme diskutovat, lebo v tom mame jasno, sa lisi.

  Priviedol ma k tomu priklad a newtonovymi zakonmi a s fyzikom po 10 rokoch ako odbornikom, ktory o nich nepolemizuje.

  A chcela som tym tiez povedat, ze odbornici na biologicke/neurofyziologicke rozdiely medzi muzom a zenou (co su biologovia/neurofyziologovia) o existencii tychto rozdielov tiez nepolemizuju..

  (napisala si ze neveris, ze ak vobec existuju rozdiely v stavbe mozgu muza a zeny, ze sposobuju odlisne prejavy v spravani - necitujem presne, ale tak nejak, sorry ak sa mylim)

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Mozog
  Komix

  Presne tak: ja nepresviedčam teba, aby si to prijala za svoj názor, ale ani ty mňa, nie? :)

  Genderistky a genderisti zas zistili, že mnohé výskumy sú zavádzajúce a sú robené mnohokrát ľuďmi, ktorí už majú isté predpoklady ohľadom rozdielnosti mozgu mužov a žien a premietajú ich do výskumov. To by ešte "nebolo nič", pokiaľ by sa následne nestavalo na tom, že tieto rozdiely, o ktorých tvrdia, majú ďalej na svedomí odlišné chovanie mužov a žien, tj. že odišnosť chovania mužov a žien (ktorú tiež nespochybňujú) tak plynie z biológie.

  Čo ja hovorím je, že nikdy nikto ešte nepotvrdil, že tieto rozdiely (ak s nimi dokonca budeme súhlasiť) existujú z dôvodu biológie. Možnosť je tiež, že existujú nejaké rozdiely, ale nie sú dané biológiou, ale socializáciou, ktorá má vplyv na to, aký ten mozog je. (Toľko v skratke.)

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa martuskaaa
  tak som to myslela :)
  martuskaaa

  Ale keby si predsa len mala zaujem o nejake info (bez presviedcania, len na precitanie), tak neni problem.

  Co sa tyka zavadzajucich zaverov vyskumov plne suhlasim (casto ktokolvek na zaklade ciastkovych vysledkov nejakych studii vyvodi nepodlozene zavery - priklad len tak "z brucha":

  1. Nejaka potravina obsahuje prvok "A" (vedecky podlozene, nespochybnitelne)

  2. prvok "A" je sucastou reakcie "x" v tele (vedecky podlozene, nespochybnitelne)

  zavadzajuci zaver: jedzte danu potravinu, bude vam v tele fungovat "x"

  Ale...

  je dolezite nezamienat si vysledky laboratornych testov s ich interpretaciami v popularne naucnych casopisoch. Samozrejmostou je brat do uvahy kvalitnych autorov a prace - kto sa v tom pohybuje, dobre vie, podla coho sa pri vybere zdrojov info pohybovat.

  O rozdieloch v stavbe mozgu netvrdia nic ziadni pochybni pseudovedci, mozog sa proste nakraja, pripadne zobrazi zaziva a porovna - pozrem, vidim, viem ;) samozrejme zjednodusujem, ale anatomia, morfologia neni vec dohadov, ale faktov.

  A co sa tyka faktorov ovplyvnujucich spravanie, vela z nich je tiez jasnych  a nespochybnitelnych

  len tak som mrkla na najnovsie veci publikovane v 2. a 16. najpovolanejsom casopise na tuto temu (podla IF):  §         

  J Neurosci. 2010 Jan 13;30(2):431-8. (IF 7.452)

  Sex differences in stress response circuitry activation dependent on female hormonal cycle.

  Goldstein JM, Jerram M, Abbs B, Whitfield-Gabrieli S, Makris N.

   

  §         

  Nat Rev Neurosci. 2010 Jan;11(1):9-17.  (IF 25.940)

  Sex differences in molecular neuroscience: from fruit flies to humans.

  Jazin E, Cahill L.

   

  §         

  J Neurosci. 2009 Dec 16;29(50):15684-93. (IF 7.452)

  Age- and gender-related differences in the cortical anatomical network.

  Gong G, Rosa-Neto P, Carbonell F, Chen ZJ, He Y, Evans AC

   

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  ;)
  Komix

  ;) Viď súkromnú správu.

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa miso
   "... ak budeš robiť v
  miso

   "... ak budeš robiť v oblasti fyziky 10 rokov a príde niekto, kto ti bude tvrdiť, že základné princípy fyziky (napr. Newtonov zákon) sú úplne mylné, asi nebudeš mať chuť baviť sa s ním o tom, ani v tom svoj názor nezmeníš, a ani ťa nijak neobohatí. "

   

  Takto to ale nefunguje ;-). Nech niekto pride za fyzikom s tym, ze "mam dokazy, ze ..." a on si ho vypocuje. Potom sa mozme bavit o relevantnosti dokazov a pouzitych premisach.

  Inac vyborne citanie: http://sk.wikipedia.org/wiki/Logický_klam 

   

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  ...
  Komix

  Predpokladám, že za ním príde niekto, kto sa v danom vednom odbore pohybuje, nie?

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa miso
  Bavime sa o tom, co je
  miso

  Bavime sa o tom, co je napisane. Bud niekto prinesie nove dokazy a mozme posudzovat ich relevantnost, ale nejake pocitove "ja tomu neverim" samozrejme vo vede nema co robit.

  Tvoj priklad (v kontexte clanku) je zavadzajuci, az manipulativny.

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Štúdium
  Komix

  Ja netvrdím, že "ja tomu neverím", lebo mne sa to tak páči. Pohybujem sa vo vednom odbore, ktorý pracuje s istými tézami, ktoré prijímam. Môj príklad v kontexte článku ohľadom fyziky znamená, že o triviálnych veciach, ktoré môj vedný odbor vo všeobecnosti nespochybňuje, sa nebudem handrkovať - jedine, že by si prišiel s nejakým svetovým objavom a poznal relevantné tézy a výskumy, s ktorými gender pracuje. Na to by si ale, predpokladám, musel študovať niekoľko rokov, ak nie desaťročí, nie? Také dobré niekedy nie sú ani niektoré moje vyučujúce, ktoré sa v tom pohybujú denno-denne. ;)

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa sined
  k tomuto chcem iba
  sined

  k tomuto chcem iba mimochodom. svojho casu sa mi nestastne niekde podarilo kliknut na suhlasim alebo nesuhlasim tak som automaticky pridal opacny protipol kedze znovukliknutim sa ten suhlas ci nesuhlas neda vziat spat.

  ci je to aj v tomto pripade tak neviem. Otazka na igorika, da sa spatne zistit kto suhlasil nesuhlasil, pripadne to dako zobrazovat?

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa martuskaaa
  jasne :)
  martuskaaa

  a podla mna netreba zistovat, kto klika, je to takto fajn..

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa miso
  1 - na to bohuzial dnes nemam
  miso

  1 - na to bohuzial dnes nemam cas, je tam prilis vela "vaty", stacilo by nejake zhodnotenie

  2 - v polstranovej reakcii som nenasiel ziadnu myslienku. Pokial chcem bezkovat, tak mam bezkarsku skupinu. A ak dam nieco verejne, tak nech tam pise kto chce svoj nazor. Ak napise nieco ine, tak sa verejne sam zhadzuje. Pokial niesom zvedavy na "cudzie" nazory, tam clanok len pre clenov. Ibaze by som chcel prezentovat svoj nazor a vidiet pochvalne prispevky v diskusii

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Mrhanie časom
  Komix

  1. Fajn, ak ty nechceš mrhať svoj čas čítaním "vaty" (čo chápem), nemám ho ani ja na handrkovanie sa. Inak, len tak mimochodom, moje zhrnutie by bolo plytvaním môjho času na to, aby si ušetril ty ten svoj? Tvoj čas "vzácny" je, ale ten môj nie...?

  2. Na cudzie názory zvedavá som, ale skús pochopiť, že len na tie konštruktívne, lebo ani ja nemám čas čítať "vatu"... Ďalej, nemám pocit, žeby ma sined nejak extra chválil, no nevadí... Jedno, čo nechápem je to, prečo sa ľudia majú potrebu silou mocou hádať a presviedčať o veciach niekoho, kto svoj názor nezmení. Ja tiež nepíšem články pre ľudí, ktorí sú o tom svojom názore tak stopercentne presvedčení, že už ho nijak meniť nechcú (a ich príspevky nečakám práve preto, že nemá zmysel s nimi diskutovať, nie preto, žeby som sa bála ich kritiky) - tak bola by som rada, keby sa ani oni mňa nesnažili presviedčať v niečom, v čom to fakt nejde. Opakujem, články sú verejné, aby si ich mohli prečítať aj ľudia, ktorých by to mohlo zaujímať a ak by články neboli verejné, nedostali by sa k nim. Tiež sú otvorené pre ľudí, ktorí so mnou nesúhlasia, ale chcú diskutovať na úrovni. Je to pochopiteľné?

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa miso
  1 - Nikde som nepisal koho
  miso

  1 - Nikde som nepisal koho cas je vzacnejsi, dokonca som ani nic podobne nenaznacoval. Toto mimochodom poukazuje na pouzivanie inej hemisfery (vecne vs. emotivne). Pracujem, nemam cas citat viac ako par minut. Pokial som spravne pochopil, tak je tam debata teba s niekym, takze ty to citat nemusis.

  2 - toto chapem a akceptujem, aj ked pouzity priklad nie je vystizny. Feminizmus je minimalne kontroverzna tema oproti bezkovaniu, na tom sa asi zhodneme ;-)

   

  P.S.: ak nechces reagovat, proste nereaguj. Nemusis o tom siahodlho pisat, reagovat moze niekto iny, pripadne to moze ostat aj bez reakcie - to len na odlahcenie ;-)

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Súhlas
  Komix

  Ty používaš vždy len jednu hemisféru? Ak náhodou použiješ druhú, naznačuje to niečo o inom pohlaví (alebo čo si tým chcel naznačiť)? ;)

  V ostatnom súhlas! :) Neboj, nereagujem na všetko - asi by som už nič iné nerobila. :))

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  znasilnovanie implikacie
  aron

  To tiez nie je relevantne Komix. Ty snad nemas jednu ruku sikovnejsiu / silnejsiu ? (pravacka / lavacka) ? A potom tu druhu nepouzivas vobec ? Alebo ak pouzijes druhu, tak to snad potom naraz zmeni Tvoju pravo/lavu orientaciu ?

  Z kontextu vypada ze rec je o vyraznych primarnych znakoch pohlavi, nie rozsahu sekundarnych.

  feb 26, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  keby si len trochu vedela o com hovoris
  aron

  "... ak budeš robiť v oblasti fyziky 10 rokov a príde niekto, kto ti bude tvrdiť, že základné princípy fyziky (napr. Newtonov zákon) sú úplne mylné, asi nebudeš mať chuť baviť sa s ním o tom, ani v tom svoj názor nezmeníš, a ani ťa nijak neobohatí. "

   

  Pokial by Einstein vo svojej dobe netvrdil, ze zakladne principy dovtedy uznavanej klasickej kvantovej teorie su mylne, nikdy by neprisiel na teoriu relativity.

  2 martuskaaa: z prispevkov vidim dve moznosti, jednu uz komix za seba vylucila, druha nema vlastny nazor, tazko sa s Tebou pusti do vecnej diskusie.

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa Marc
  Ano, ale...
  Marc

  ... ak si nejaky "aron" neda namahu, aby si tie "FAQ" presiel, tak su o5 uzitocne "len" pre aspon minimalne inteligentnych prispievatelov a problem s "aronami":) pokracuje, igorik... Ten druhy - technicky napad sa mi zda lepsi, i ked pre Teba samozrejme pracny

  feb 25, 2010
 • anon
   riadna hyena
  gepard (bez overenia)

   riadna hyena

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa M
  aron
  M

  povedal som si, ze uz nebudem na Teba reagovat, ale zda sa, ze si poriadny uboziak, ked si dokonca musis zalozit aj druhy ucet na svoje dristy... ved podrzis sa/i sam, ked Ta nikto nepodrzi, ze? ktory ucet chces zmazat? vyber si

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa Marc
  Tak za toto fakt...
  Marc

  ... dikes, M! (myslela som si, ze je to nejaky jeho kamos...;)

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  zbytocne. je to technicke
  aron

  zbytocne. je to technicke zamknutie moznosti zeditovat komentar. o nic ine nejde. inak si riadne obmedzeny ked Ta take nieco napadlo. Az spoznas anonymne proxy, forwardovanie ip a pod. finty pochopis ze sa to da aj inak, ale naco ked o ziadnu dalsiu identitu nejde ? Ucet pekne nechas, nebudem si koli technickym optimalizaciam zbytocne prihadzovat korbaciky (ostatne bol by si prvy kto by mi to potom vycital).

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa M
  log
  M

  v systeme je logovany pristup z jedneho pocitaca na oba ucty, z coho jeden bol vyhradne jednoucelovo pouzity v  tejto diskusii, ako vsetci vidia.. takze nechapem a je mi to jedno o com a preco proti sebe tocis  aj ked ocenujem, ze si sa priznal.. fullstop

  feb 25, 2010
 • anon
  to nemyslis vazne
  igorik (bez overenia)

  @android: to nemyslis vazne argumentovat takym blabolom.

  feb 23, 2010
 • Obrázok používateľa android
  obavam sa, ze to nie je
  android

  obavam sa, ze to nie je blabol, len je to nepohodlne pocuvat/vediet, lebo podla zvycajnych informacii z medii si ("akoze" ja) mimo koncepcie

  feb 25, 2010
 • anon
  kokso
  igorik (bez overenia)

  kokso, hned druhy odstavec,

  'Právě feminismus hrál zcela zásadní roli v rozvrácení tradiční rodiny. Feministkám nikdy nešlo o svobodu a rovnoprávnost žen, evropské a americké ženy byly svobodné a rovnoprávné i předtím."...

  to kto tvrdi ze zeny boli svobodne a rovnopravne? Android, vies napr. o tom ze zeny ziskali volebne pravo v minulom storoci? Vo svajciarsku niekedy pred 40 rokmi? a takto to je s x vecami ktore si zeny museli v nasej spolocnosti postupne vydobit, alebo ktore boli proti zauzivanym predstavam spolocnosti o zenach a ich chovani.

  Ze zial nezostalo pri povodnych cieloch a niekde to prerasto az do radikalnycyh hnuti a niekde to dalej ovplyvnuje spolocnost viac ako je podla mna normalne je blbe, nesuhlasim s tym, a aj s niektorymi inymi vecami ale ale ten tvoj odkaz je znozka klamstiev, nepravd a vymyslov

  feb 25, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  Pohlad do historie
  aron

  Igor, ked uz ides do historie, treba sa na to pozriet trochu hlbsie. Historia sama totiz zvadza vyberat si z nej to co sa prave hodi, a to nie je vobec objektivne.

  Matriarchalne zriadenie v starych civilizaciach malo svoj prirodzeny zmysel. Zenske sa desiatky tisic rokov starali o jaskynu, chapi lovili, nemali vela moznosti riadit tlupu. To sa neskor zmenilo na patriarchalne. Zrejme to malo nejaky dovod. Viac emocne riadenie totiz nie je velmi vhodne na pokrok, v takom pripade treba proste mysliet vecne. Zeny tiez nemaju velmi sklony k vybojnosti, co tiez asi nemalo dobry dopad na spolocnost kde boli medzikmenove sarvatky na dennom poriadku. Zrejme tych dovodov bolo viac. Kazdopadne nie je pravda, ze by zeny v historii ludstva boli stale utlacane.

  S tym inak suvisi aj rozvrat tradicnej rodiny, ktory uvadzas ako priklad. Pokial zena - matka chce  davat vecsi doraz na nieco ine ako rodinu, uz to podla mna je rozpad tradicneho modelu rodiny. Nechcem polemizovat ci ten ci onen model je lepsi, proste jeden je tradicny, fungujuci par desattisicroci, dlhodobo overeny, druhy zatial nie je ani teoreticky "otestovany". Osobne nemam nic proti tomu ktory nam tu prezentuju feministky, len proste je to celkom nova vec, stale tu hrozi riziko ze co ak to nebude fungovat, a nerad by som na to raz sam doplatil. Z toho dovodu mi nesedi.

  Jednoducho su urcite vlastnosti, rysy, schopnosti, ktore si ludstvo velmi dlhu dobu so sebou nesie, dedi, ci sa nam to paci, alebo nie. Ze sa v historii ludstva u jedneho pohlavia niektore viac vyvijali, u druheho pohlavia zas ine, vzajomne sa doplnali a fungovalo to spolahlivo dodnes. Ja myslim ze lepsie nez polemizovat nad tym ci sa to niekomu nepaci, by bolo vyuzit to vo svoj prospech. Ked sa zeny naucili riadeniu pravadzky jaskyne, vynikaju teda skor v riadeni (a zrejme aj operative) prevadzky, ludskych zdrojov, kludne nech riadia aj stat (kto zvlada v malom zvladne aj vo velkom), diplomaciu, styk s verejnostou ... , . Chlapi zase lovili, bojovali, nesu si so sebou vybojne schopnosti (v dnesnej dobe by sa dalo povedat strategicke riadenie), technicke skilly, veda, pokrok atd, nech toto vyuzivaju. Pritom nikto nie je "zo skatulky", najdu sa aj vynimky, ale robit podla nich pravidla by bolo zvratene. To je pre mna aj najefektivnejsi model riadenia firmy a verim ze raz sa mi to podari vo svojej firme realne aplikovat.

  Teda prastary koncept "zena v kuchyni, muz v armade" je podla mna vysoko efektivny, len z tychto extremov treba posuvat obe pozicie rovnomerne niekam kde to dnesna spolocnost potrebuje.

  feb 26, 2010
 • Obrázok používateľa Nox
  mozes
  Nox

   napisat konkretnejsie, ze co povazujes za tradicny model rodiny?

  pretoze ja si myslim, ze aj tento model sa napriec casu a priestoru dost lisil...v roznych krajinach, v roznom obdobi, vzdy boli nejake rozdiely...

  iste je len to, ze zena je matkou a muz je otcom a dieta je dieta...

  feb 26, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  Ja neviem ake boli rozdiely v
  aron

  Ja neviem ake boli rozdiely v akych krajinach (mozno skor kulturach), ale pride mi, ze v starsich dobach mali rodiny viac deti ako dnes, bola vyssia umrtnost u deti, v podstate zeny popri rodeni a starostlivosti o rodinu + brloh/jaskynu/pribytok nemali moc casu na lovenie mamutov. Z toho vychadza aj model rodiny, ktory som sa snazil popisat - teda kde zena zabezpecuje chod domacnosti, starostlivost o rodinu, vychovu, chlap zabezpecuje prezitie. Ono dneska je uz trochu prehnane takto prezentovat sucasnu rodinu, ale hovorime o modeli. Pozicie budu teda znacne posunute, ale role zostavaju stejne (tazko spravis z chlapa matku a pod.).

  Mar 01, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  aron, odkiaľ čerpáš?
  Komix

  aron, odkiaľ čerpáš? Sem s tým, nech sa priučím. Lebo gender i história v období praveku neuveriteľne tápe... zatiaľ čo ty to podávaš s takou istotou, že musíš čerpať z iste veľmi dobrých tajných zdojov. ;)

  feb 27, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  Mala si na zakladnej skole v
  aron

  Mala si na zakladnej skole v 5. rocniku dejepis ? Neucili Vas tam, ako praveka zena s 5 detmi zavesenymi okolo krku, s velkym bruchom a v nom dalsim na ceste a s pestnym klinom v ruke chodila bezne na dlhe vypravy z jaskyne aby ulovila mamuta alebo aby bojovala so susednymi kmenmi ?

  (ak sa toto treba vobec ucit). Sory, to je posledny komentar. Mne tato diskusia pride ako popieranie niecoho co je aj cloveku bez vyssieho vzdelania prirodzene.

  Mar 01, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Prečítaj si novšiu literatúru
  Komix

  aron, ty fakt žiješ celý život z vedomostí, ktoré si údajne nadobudol v 5. ročníku na základnej škole? Veď to ešte aj nefeministická literatúra uvádza mnohé veci inak, než tvrdíš ty. Prečítaj si aspoň o chlp novšiu literatúru, trebárs tuším Fonts, R., Mills, S.T, Nejbližší příbuzní, Praha, Mladá fronta 2000, 332 str. alebo Leaky, R. E., Lewin, R., Lidé od jezera, Praha, Mladá fronta 1984, 246 str. (čo by sa ti mohlo páčiť, lebo je to stále dosť stereotypné), ale už dokonca ani to dnes v mnohom nesedí. A ty chceš povedať, že stále platí to, čo si sa naučil ešte skôr, než vyšli tieto knihy? To nemôžeš myslieť vážne!

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa aron
  Aha. To je zvlastne. Verim ze
  aron

  Aha. To je zvlastne. Verim ze nejde o omyl a odpovedas na komentar vyssie.

  Mozes mi prosim Ta ukazat (ctrl-c / ctrl-v) kde v komentari na ktory odpovedas vidis nejake moje tvrdenie  typu " ... ze stale plati to, čo si sa naučil ..." ? Zaujima ma co myslis svojim vyjadrenim "ešte aj nefeministická literatúra uvádza mnohé veci inak, než tvrdíš ty"

  Prosim celu vetu vratane interpunkcnych znamienok.

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Nie z 5 ročníka??
  Komix

  Ja som sa ťa pýtala na zdroje, z ktorých čerpáš. Ty si odpovedal, či som sa to neučila v 5. ročníku na základke.

  Ak to mám vedieť z dejepisu pre 5. ročník, tak asi tam by tie informácie už mali byť, nie?

  Ak nie, pýtam sa znova: odkiaľ ich čerpáš?

  Mar 02, 2010
 • Obrázok používateľa Marc
  Reagovat vobec...??
  Marc

  1., "Zeny tiez nemaju velmi sklony k vybojnosti, co tiez asi nemalo dobry dopad na spolocnost kde boli medzikmenove sarvatky na dennom poriadku."

  V zmensenom modele:... presne toto sa deje este stale aj v nasej spolocnosti... zenam sa ich vybojnost vycita v "tradicnom modele rodin" uz od malicka, presne tak ako mi ju napriklad admin Igorik vytkol v sukromnej sprave ohladne mojich poslednych vraj jeho osobu "zhrozujucich komentarov" ;-] vcera vecer..., cim jeden nasledne vymazal, zatial co tie Tvoje (hned prvy arogantny, v ktorom feministova a feministky nazyvas chorymi v ich vlastnej skupinke za to, ze sa vobec "opovazia" definivat svoje ciele a nesuhlas s tym, co spolocnost neriesi dostatocne a dalsi pod inym uctom, kde mna nazves "hyenou") nechal doteraz visiet bez vymazania alebo inek upravy!

  Ak tuto moju reakciu, Igorik o5 vymazes, rovno zrus aj moj profil... nema zmysel pre mna sa tu potom akokolvek realizovat a inak podporovat Tvoju stranku

  2., Dalej - reagovat vobec na cloveka, ktory napise:

    "Osobne nemam nic proti tomu (modelu rodiny, pozn.autrky) ktory nam tu prezentuju feministky, len proste je to celkom nova vec, stale tu hrozi riziko ze co ak to nebude fungovat, a nerad by som na to raz sam doplatil. Z toho dovodu mi nesedi."

  A, Ja osobne neviem, o ziadnom extremnom modele rodiny, ktory feminizmus prezentuje a v komixinom clanku sa  o nom ako o takom ani nehovori.

  B, aron sa boji vo svojom zivote aplikovat nieco, co ked nebude fungovat, nikto mu nebude branit, aby to o5 zmenil, ci prisposobil podla potrieb jeho rodiny :-) Z coho mi vyplyva jedno - aron nema minimalnu doveru vo fungujuci vztah so zenou, ktoru vo vseobecnosti zjavne povazuje za nejake zvieratko z inej planety :-( Ale vlievat tuto doveru do Teba, aron, si feminist. kruzok za ciel nekladie - oboznam sa s cielmi skupinky!

  3., A nakoniec: "Teda prastary koncept "zena v kuchyni, muz v armade" je podla mna vysoko efektivny, len z tychto extremov treba posuvat obe pozicie rovnomerne niekam kde to dnesna spolocnost potrebuje."

  ... neviem, preco chce niekto za kazdu cenu "supat" tak individualne ludstvo do jednej kategorie prave v rodine, kde sa tato vzacna individualita rodi ako prva a ma byt v tolerantnej miere prave pre fungovanie spolocnosti zachovana?! (Inak aspon takto si to aron mohol napisat uz od zaciatku a boli by sme si usetrili spustu energie... fakt stale nie si efektivny prispievatel na tychto strankach ;-} )

  feb 27, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Môžu byť ženy výbojnými?
  Komix

  Áno, musím povedať, že som si všimla veľkú nerovnosť a mrzí ma, že táto nerovnosť sa deje práve v mojej skupinke, ktorá bola založená pre rovnosť.

  Človek, ktorý reaguje v skupine Gender a feminizmus tým, že sme choré/chorí, lebo si v svojej skupine píšeme blogy a komentáre, a ktorý nás nazýva pomalými v myslení, hyenami a pod. je akceptovaný a na jeho komentáre sa nesiaha - naproti tomu, ak sa proti tomu naša členka chce ohradiť vetou, že sa len bráni proti "blbcom" (a toto slovo dá dokonca do úvodzoviek), jej komentár je zmazaný. Nezdá sa mi to primerané, ani spravodlivé, nech sa na to pozriem z ktorejkoľvek strany.

  A záver z toho? Ak sú ženy výbojné, sú chorými..., hyenami... a sú za svoje "výbojné" chovanie sankcionované. Ak takými následne potom nie sú, býva poukazované na to, že ženy nevedia byť výbojné, nevedia sa brániť, sú ticho, ak sa im deje neprávosť a teda si za to môžu nakoniec samy... Nedivme sa, že už toľké storočia pretrváva nerovnosť pohlaví, keď sa neustále točíme v takomto bludnom kruhu, z ktorého niet východiska...

  Som z toho smutná, ale svojím spôsobom ďakujem za to, že sa "krásne" ukázalo, ako to vlastne v praxi funguje. Ušetí mi to veľa ďalšieho vysvetľovania...

  (Inak, dobrý paradox u arona: v matriarchálnej spoločnosti, kde predsa nemali byť výboje, keď ju vedú ženy, ktoré výbojné nie sú, boli výboje na dennom poriadku. Dlho som sa tak nezasmiala. )

  feb 28, 2010
 • Obrázok používateľa hvge
  Vdaka za tip. Som si vdaka
  hvge

  Vdaka za tip. Som si vdaka dnesnej insomnii precital zopar clankov z tej stranky a skor ako nejake hnutie mi to pride ako blog, niekde na hranici bravicka a life-styloveho magazinu. Zmes pocitov, osobnych skusenosti, plus trochu ega a svetactva zamiesaneho s vyvarom vskutku pochybnych analyz... Bud ju to prestane po case bavit, alebo jej to nejaka zla, zla, zla feministicka hackerka hackne a vsetko posle do kremikoveho nebicka :]

  Asi som uz o tejto nocnej hodine mechom prasteny a unika mi rozsah temy, ale zda sa mi, ze proti tuctu plytkych clankov snad ani netreba argumentovat serialom na pokracovanie...

  feb 20, 2010
 • Obrázok používateľa kacka
  ach zena,
  kacka

  takto obsiahlo a fundovane reagovat na vyplod nejakej miss iq tykve mi pripada ako hrozna strata vsetkeho - casu, energie, elektronov. sice si spravodlivo rozhorcena a nemozes to nechat tak, ale vsetci normalni ludia vacsinou tusia, kde je sever. no a ked to beries ako analyticko-argumentacne cvicenie v ramci dlhej chvile, thumbsup. :-) prajem pekne vikendove popo vsetkym feministkam!

  feb 20, 2010
 • Obrázok používateľa pcmaster
  ja som chcel
  pcmaster

  laicky reagovat, mal som rozpisanych asi 10 riadkov, ale kedze k tomu vlastne fakt nemam co povedat, tak necham len nieco na pobavenie: http://WWW.FEMINISTKY.COM :-D :-D vzdy sa tam nesmierne dorehocem :)

  feb 20, 2010
 • Obrázok používateľa hvge
  Ja sa teda v "obore"
  hvge

  Ja sa teda v "obore" nepohybujem, ale toto, to si hadam len niekto robi srandu, ci nie? Stacil mi jeden clanok o "vyvoji onanie v cechach" a hned by som dal tej slecne misske za pravdu :)

  feb 21, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Samozrejme
  Komix

  Samozrejme, veď feministky.com sú len paródiou na feminizmus. :) Nemá to s feminizmom nič spoločné.

  feb 21, 2010
 • Obrázok používateľa pcmaster
  mozno to nebolo zjavne
  pcmaster

  pre istotu zdoraznim, ze ten web je fakt PARODIA! :-D a velmi podarena. no nepochybne sa najdu ludia, ktori tomu veria :-)

  feb 22, 2010
 • Obrázok používateľa Komix
  Ku komentárom
  Komix

  Vďaka za komentáre. :) Jednoznačne súhlasím s tým, že stránky www.stopfeminismu.cz sa skôr podobajú na (citujem) "blog niekde na hranici bravicka a life-styloveho magazinu", než na hnutie - pravda je však taká, že chytajú členov a členky, aby tieto nepodložené výmysly podporili, o Hužvárovej píšu médiá a ona sama lobovala za neprijatie antidiskriminčného zákona. Našťastie, nemá taký vplyv, aby sa jej to podarilo, nič to však nemení na tom, že som cítila potrebu vyjadriť sa - pretože ak sa môže vyjadrovať niekto tak nevzdelaný, prečo by som sa nemohla vyjadriť aj ja, ak mám k tejto veci (aspoň dúfam) čo povedať. Aj "náckovia" pochodujúci ulicami miest sa nám javia ako "jednoduchí" a predsa cítime, že sú svojim spôsobom nebezpeční, pretože presadzujú myšlienky nerovnosti, ktorá nemusí ostať bez následkov - teraz je síce v malom, ale nikto nevie, kedy prerastie do niečoho väčšieho.

  Samozrejme, uvedomujem si, že som týmto článkom na pokračovanie stratila spústu času, a dokonca si uvedomujem aj to, že písaním o tom tieto stránky svojím spôsobom ešte viac zviditeľňujem - lebo, ako vieme, aj zlá reklama je reklama. ;) Možno i preto mi trvalo tak dho, než som sa napokon rozhodla svoj čas týmto stratiť a urobiť, čo som Tamare sľúbila. Neľutujem však, pretože aj na základe vašich reakcií (a  teraz nemám na mysli ani tak komentáre pod článkom, ako skôr súkromné správy alebo sms-ky, za ktoré týmto ďakujem), viem, že vás moje slová potešili a že vám snáď priniesli aj niečo užitočné. Preto prikladám aj ďalšie pokračovanie článku - napokon, nenechám si ho doma v zásuvke, keď som na ňom už ten svoj čas stratila, no nie? ;)

  feb 21, 2010
 • Obrázok používateľa Marc
  Good job, Dani!
  Marc

  Rozhodne ziadna strata casu

  feb 26, 2010