"Je to Jazz, ibaže to tak neznie."

OZ NOY[ibimage==482016==Maly_obrazok_do_clanku==none==self==ibimage_Nezarovnavat]"Je to Jazz, ibaže to tak neznie."

Tak to sú slová, ktorými opisuje gitarista Oz Noy svoju hudbu,ktorú sa mu úspešne darí produkovať a vydávať dnes už v piatich albumoch. Štyri štúdiové a jeden z koncertu.

Oz Noy, narodený v Izraeli, ktorý profesionálne hrá už od svojích trinástich, je vo svete gitarovej, muziky vcelku dosť obľúbeným gitaristom, umelcom a veľmi plodným skladateľom. Sám som naňho natrafil len nedávno a keď som jjeho hudbu s niekym zoznamoval bol som prekvapený, ako málo ľudí ho pozná. Na druhej strane  však u väčšiny prišlo nadšenie po tom, čo si následne vypočuli niektoré z jeho skladieb.[ibimage==482017==Maly_obrazok_do_clanku==none==self==ibimage_Zarovnat_napravo]

Nechcem to tu veľmi rozpisovať, rád by som Vás len v stručnosti zoznámil s týmto umelcom a s jeho tvorbou a teda snáď jeho objavenie tiež poteší niekoho tak ako mňa. Keď som si po prvý krát vypočul celý jeho album, považoval som to za veľký deň, pretože to bolo pre mňa čosi nové, inšpirujúce, konečne niečo originálne.

Takže o aký hudobný žáner sa jedná? Ide predovšetkým o inštrumentálnu hudbu, kde nástrojové obsadenie zahŕňa elektrická gitara, basgitara, elektrické piano, bicie, perkusie. Ako sám Oz Noy tvrdí, jeho hudba je podobná jazzu. Mnoho jeho skladieb má typickú jazzovú formu, ktorá je charakteristická úvodnou špecifickou témou (hlavnou myšlienkou), ktorá sa po prvej tretine skladby rozvádza so svojími základmi a uberá sa všemožnými smermi a ku koncu sa opäť vracia k hl. myšlienke. Oproti jazzu je toto hudba omnoho ľahšia na počúvanie, rytmicky výraznejšia až natoľko, že s poslucháčom to rozhodne [ibimage==482018==Maly_obrazok_do_clanku==none==self==ibimage_Zarovnat_nalavo]pohne a pre hudobníkov, ktorí majú aj trochu odbornejšie skúsenosti s počúvaním, to bude ešte o niečo zaujímavejšie. O Ozovi je známe, že strieda členov kapely, čo je po dôkladnejšom napočúvaní tiež zaujímavé sledovať. V mojom prípade to viedlo k obľúbeniu si bubeníka Keitha Carlocka, ktorý búchal v albume Schizophrenic. V albume Ha! mu druhú gitaru obsadil americký j[ibimage==482019==Maly_obrazok_do_clanku==none==self==ibimage_Zarovnat_napravo]azzový gitarista Mike Stern a pre tých, ktorí obľubujú zvuk el. piana Fender Rhodes, majú možnosť vypočuť si ho na tomto albume pod prstami Georgea Whittyho.

Už som toho napísal viac ako som chcel, tak Vám na záver len poprajem skvelý zážitok pri počúvaní skvelej muziky a dolu dávam linky na jeho stránku a nejaké jeho videá.

Pekný deň prajem:)

Skyp

http://oznoy.com/

http://www.youtube.com/watch?v=haAhtB3DChk

http://www.youtube.com/watch?v=OPFYFIyhV2c

Zaraď článok do kategórie: