Na polici v hrnci, tam voľačo...

čo bola inak u nás mimoriadne veselá rozprávka, zrejme práve aj vďaka tej melódii ktorú sme so sestrami spievali spoločne s televízorom. :) Populárnejší bol už iba snáď Lietajúci strýko Fedor, ktorý ale nemal žiadnu melódiu. Ale zas vedel lietať, A Tip a Tap mali každý večer do postele odvoz zdarma. Snáď aj s letiskovými poplatkami.

Celé to začalo pískaním, alebo pospevovaním.

Keď som doma, hlavne teda sám, tak si pomerne často niečo pospevujem, alebo pobrukujem nejakú melódiu. Väčšinou keď vstanem od počítača, a idem do kuchyne, alebo keď som v sprche. Alebo keď niečo úspešne dokončím, vstanem, prechádzam sa, plný nadšenia, a vyludzujem zvuky.

No a pred časom som sa začal zamýšlať nad tým, čo si to vlastne nôtim.

No a uvedomil som si, že to sú väčšinou melódie z môjho ranného detstva, aj keď sem tam sa nájde nejaká aktuálna odrhovačka z rádia.

 

Top 2 je melódia z filmov Indiana Jones, :) čo som ako malý chlapec (čo malý, aj teraz :)) maximálne prežíval. A s iskricou pištolkou na náboje do kuchynského zapalovača behal 6 ročný v Bratislave okolo kina Ymca (vtedy Dukla) a videl z každým stromom* "tých zlých" ktorých somk z radosťou zneškodňoval. Haluz :)

* vtedy boli ešte v Bratislave stromy

 

Top 1, suverénny víťaz, je ako som z analýzy zistil, melódia z rozprávkového serálu vysielaného vrámci neďeľného detského pásma Poďte s nami.

Tá rozprávka sa volala Na polici v hrnci, a tí pamätníci z vás, čo to zažili, si myslím okamžite v hlave vybavia aj tú melódiu.

- Na po-li-ci v hrn-ci, tam voľa-čo mrn-čí, také oči ma-lo, skoro ma zož-ra-lo

čo bola inak u nás mimoriadne veselá rozprávka, zrejme práve aj vďaka tej melódii ktorú sme so sestrami spievali spoločne s televízorom. :) Populárnejší bol už iba snáď Lietajúci strýko Fedor, ktorý ale nemal žiadnu melódiu. Ale zas vedel lietať, A Tip a Tap mali každý večer do postele odvoz zdarma. Snáď aj s letiskovými poplatkami.

 

Čo je ale zaujímavé, prečo podvedome v pozitívnych a uvoľnených chvíľach, náš mozog vyťahuje práve takéto veci? Čo by sme už dávno mali zabudnúť. A pamätať si niečo užitočnejšie... Namiesto toho keď sa povie básnička, tak mozog zaloví a vytiahne:

"Pokojný večer na vŕšky padal, na sivé polia"... A to už pri tom dávno zhorela. ;-)

Alebo keď sa pripijeme v krčme, tak spievme zvučky z večerníčkov. Pa a Pi by na nás boli hrdé, keby neodleteli. O Bambuľke ani nehovorím, s tou by som dnes teda rád "cvičil aspň chvíľu" aj keď už asi niečo iné ako vtedy. :)

 

Keď sme bol pred 2 rokmi na kurze kreslenia pravou hemisférou, tak nám na začiatku dala učiteľka nakresliť domček, stromček, a podobné srandy.

Zaujímavé na tom bolo, čo by ma asi inak nenapadlo, že nám potom ukazovala na našich kresbách, že takéto veci človek kreslí to, čo sa naučil tak 3-4 ročný. A odvtedy keď sa povie domček, tak nakreslí presne to, čo nakreslil vtedy. Nad domčekom sa usmieva slniečko. Tí, čo už majú hypotéku, ho kreslia bez slniečka. ak ich majú viac, tak aj bez stromčeka. Sila podvedomia.

Takže podobne ako s tými domčekmi a stromčekmi to bude asi aj s tými melódiami.  Keď si mozog povie, teraz je príjemná a oddychová chvíľa, zaspievaj - zapískaj niečo, tak vytiahne to najstaršie čo tam je uložené. Haluz.

Takže tak. Dnes som vy-rie-šil, ďal-šiu zá-ha-du... Do orecha bum, akí sme my ľudia zaujímaví.

Ak sa ti môj článok páčil, potešíš ma, keď za neho zahlasuješ na tejto stránke

Zaraď článok do kategórie: 

Komentáre (3)

 • Obrázok používateľa maruzo
  kvak
  maruzo

  dobry clanok, ja s spievam kvaki kvak, kvak kvak kvak, leti muska, leti vtak... )

  aug 28, 2007
 • Obrázok používateľa jajenka
  macko usko
  jajenka

  ....macko z plysu spieva vam, volaju ma macko usko lebo smiesne usko mam. Huncut som a rad sa hram,......

  aug 30, 2007
 • Obrázok používateľa janxa
  no jo
  janxa

  heh :-) je to ozaj sranda. tiez si s partou zvykneme v rannych hodinach, mierne unaveny pospevovat na chate zname pesnicky. je to haluz.

  mne sa paci (okrem ineho) madarska rozpravka Miazgovci. S bratom sme si ju pospevovali......"....sisatu ma sisku Aladar..."

  ja si spievam vacsinou ked bikujem, hlavne ked sliapem do kopca. to vtedy neviem odkial vytahujem pesnicky ale tak v lese spustim napriklad od Darinky Rolincovej pesnicku Arabela. aspon nejaku tu slohu, par riadkov. zaujimave je, ze nie vzdy si pamatam slova (ako napriklad aj teraz) :-D 

  okt 26, 2007