Grape Festival 2014 (report)

Grape Festival 2014, alebo, ako sa robí festival na jedničku

 

V piatok a sobotu 15. – 16. augusta bolo piešťanské letisko plné hudby a príjemných ľudí. Počasie sa tentokrát usmialo viac a okrem letnej prehánky v nie príliš letných teplotách nič dramatickejšie neprišlo. Po tomto ročníku sa Grape festival zapísal väčším písmom do zoznamu akcií typu "must go". Kto tento rok váhal a neprišiel, môže ľutovať. Chuť a lásku s ktorou je tento hudobný festival organizovaný je cítit z každej strany.

Grape je už od jeho vzniku orientovaný viac na mladšie publikum. Prináša svieže kapely a neopozeraných headlinerov, ktorí väčšinou hrali na Slovensku prvý krát. A pochvaľovali si.

Hippies - dresscode pre tento rok. Kvetinky vo vlasoch, farebné košele, šatky a retro okuliare bolo vidieť na každom kroku už pri vstupe do areálu. Pridáme k tomu slnko, hojdačku, pivo v ruke a získame namiešanú maximálne koncentrovanú letnú pohodu.

Organizátori počas roka informovali verejnosť o zlepšeniach, ktoré festival tento rok prinesie. Tie naozaj prišli a ich dopad na festival bol enormný. Pozitívne bolo, že sa zvýšil počet odbavovacích miest, vďaka ktorým sa ľudia dostali do areálu skôr než po minulé ročníky. Festival tretí rok po sebe dostal oficiálnu aplikáciu od O2.

Line-up bol tento rok pestrý, priniesol známe mená tanečnej scény ako je Wilkinson, Flux Pavilion alebo Gesaffelstein. Nesmieme samozrejme zabudnúť na Yanka Krála, DJ set Purist a výborne zahrané vystúpenie Martina Valihoru s raperom Vec. Headlineri La Roux, Editors, Klaxons a Bombay Bicycle Club zahrali skvelé koncerty nabité energiou a kúskom vďačnosti. Počuť "ďhakujem" z úst Toma Smitha (frontman Editors) takmer po každej skladbe bolo veľmi milé. Nikto z interpretov vypískaný nebol, stage boli plné. Ľudia pri koncertoch väčšinou zaplnili celú plochu pred hlavným pódiom čo hodnotím veľmi pozitívne. Vyjadrenie k výkonom jednotlivých interpretov nebude, na to tu máme hudobné servery  O:)

Ja ako návštevník z Prahy, ktorý v nej žije piatym rokom cestujem na Grape každý rok. Grape oproti českým festivalom, ktoré sú plné ohranej hudby ponúka návštevníkom väčšiu rozmanitosť. Hudobne je ďaleko progresívnejší, modernejší a sviežejší. Ako dôkaz slúži aj fakt, že sa na festivale začínajú objavovať čoraz viac ľudia zo zahraničia, a tým nemám na mysli len okolité krajiny. Na Grape je veľmi príjemné počuť naživo slovenské kapely, zatancovať si a zabaviť sa bez zábran. V Piešťanoch som stretol početné zastúpenie ľudí, ktorí žijú v Prahe a poznám ich vďaka portálu SomvPrahe. Nevadí im cestovať (nielen!) za hudbou skrz dve republiky. Tento fakt ukazuje to, že Slováci majú dobrý hudobný vkus. Odpovedá tomu aj vývoj našej hudobnej scény.

Festival prešiel generálkou, čo sa týka čistoty. Nové zálohované poháre prispeli k čistote areálu, tak isto aj spoločnosť Slovclean, ktorá sa tento rok starala o to, aby sa ľudia netopili v odpadkoch. Poriadok sa im darilo držať skvele až na moment po koncerte Pary, po ktorom bol v okolí Suzuki stage “bordel ako v tanku“. Nové splachovacie toalety a sprchy (s naozaj teplou vodou) boli veľmi príjemným prekvapením. Nie jedno srdce v sobotu ráno po piatkovej noci zaplesalo.

Neoddeliteľnú súčasť festivalu tvoria partnerské zóny. Kozlov dvor, Jack Daniels village, Bacardi stánok, O2 zóna, RedBull “chobotnice“, Boardlife zóna a Urban Market. Pekne pripravené priestory očarili jednoduchosťou a funkčnosťou. Novinkou bola taktiež tribúna Kofoly, z ktorej bol krásny výhľad na celý areál. Obrie zrkadlo, fotostena a ďalšie dekorácie perfektne vyšperkovali priestory letiska a dotvorili celý look.

Gastro zóna priniesla príjemné prekvapenia. Zreteľne vyšší počet stánkov s pestrejším výberom jedál aj pre vegetariánov a vegánov. Jedlo bolo na veľmi dobrej úrovni. Nedochutené Pad Thai troška pokazili dojem z celkového gastro zážitku, ale cigánska, palacinky, podpecníky, langoše a klobásky boli výborné.

Vďaka partnerom festivalu si bolo možné tentoraz vybrať z viac nápojov než po minulé roky. Bolo k dispozícii všetko od neperlivej minerálky cez pivo a víno až po cuba libre. Bohužiaľ na všetkých baroch sa vo večerných hodinách objavil jeden nedostatok. Na baroch chýbali drobné mince, a to až tak, že nebolo možné vydať za dve pivá zaplatené 5 eurovou bankovkou.

Na webovej stránke festivalu sa objavili príspevky spokojných a štastných ľudí, ktorí poďakovali za úžasný festival. Samozrejme, nie každému je všetko po chuti a našli sa aj nespokojní ľudia, ktorí sa sťažovali. Vadil im napríklad neporiadok v stanovom mestečku, prípadne to, že nemali miesto na postavenie stanu. Objavili sa sťažnosti aj na to, že pri toaletách chýbali prostriedky na dezinfekciu rúk.

Dovolím si reagovať na tieto ohlasy. Za čistotu areálu nezodpovedá len organizátor ale taktiež návštevník. Ak sa v stanovom mestečku usadili neprispôsobiví ľudia, ktorí vyhadzovali odpadky do priestorov medzi stanmi, je to nezodpovedné a ostatní na to doplácajú. Rozhorčenosť je pochopiteľná, no vinníka označujú nesprávne. Áno, možno by pomohli koše rozmiestnené v stanovom mestečku. A možno by to bolo len horšie - povyvracané plné koše. Festival robia festivalom všetci. Preto by bolo lepšie sa pozrieť na túto situáciu objektívnejšie a neukazovať hneď na niekoho prstom.

Stanové mestečko sa tento rok rozšírilo, malo iný pôdorys, no aj napriek tomu si podľa niektorých ľudí nebolo kde postaviť stan. Nie je možné povedať, kde si ľudia miesto hľadali. Ak prišli neskôr a pokúšali sa hľadať "na najlepších miestach", je jasné, že miesto nenašli. Ešte v sobotu bolo v niektorých častiach stanového mestečka dosť priestoru pre ďalšie stany. Ale aby sa predišlo podobným sťažnostiam, pomohol by stuff, ktorý by dohliadal v stanovom mestečku na to, aby sa našlo miesto pre každého.

 

Pocit, ktorý zažívate po príchode na Grape je veľmi špecifický. Celý areál ma magickú atmosféru, ktorá Vás núti usmievat sa, užívať si každý moment a radovať sa z toho čo je, a čo počas nasledujúcich 2 dní príde. Ľudia sú milí, porozprávate sa, skrátite si spoločné chvíle pri nabíjaní telefónu a všetko to vo Vás umocní pocit, že Grape je úžasný. Tento rok sa latka posunula o pekný kus nahor a Grape sa čoraz viac bude spomínať ako európsky festival. Ale na úrovni. Teším/e sa o rok.

 

 

mrakeno

Zaraď článok do kategórie: 

Komentáre (1)