4. apríl a Kurt Cobain

"Mám rád punk-rock. Mám rád baby s tajomnými očami. Mám rád drogy (ale telo a myseľ mi nechcú dovoliť, aby som ich bral.) Mám rád vášeň. Mám rád vinyl. Rád sa cítim vinný za to, že som americký biely muž. Rád spím, rád sa posmievam malým štekajúcim psom a zaparkovaným autám. Mám rád úprimnosť. Ja nie som úprimný."

Kurt Cobain

                                                [ibimage==482302==Maly_obrazok_do_clanku==none==self==null]

 

Kurt Cobain, americký skladateľ, gitarista a spevák, král hudobného žánru grunge zakladateľ kapely Nirvana.
To je úplne každému jasne,no dnes je to presne 18 rokov po tom, čo sa tu na úplne všetko vybodol a odišiel hore, do klubu 27 za jeho bohmi ako sú Jimi Hendrix, Jimi Morrison, Janis Joplin a kopa ďalších. Určite tam sedí aj Cobainov veľký zdroj múzy John Lennon, ktorý síce nepatrí do klubu 27 no rozhodne tam má svoje miesto medzi týmito velikánmi.
Keďže ja som omnoho mladší, Cobain by dnes mal 45 rokov, ja budem mať toto leto ešte len 27...27? Tak aj mne sa čas kráti dúfam, že ma stihne poraziť do 28, aby som bol šupnutý do toho ich klubu.

Poďme si ale zatiaľ trocha pripomenúť Cobaina na jeho počesť. Nemám ale vôbec v pláne písať tu o ňom informácie z encyklopédie. Mám na mysli niečo iné.

Ja osobne patrím do tej kategórie, ktorá vyrastala a môžem rozhodne napísať, že žila na tejto hudbe. To som mal 11 rokov, čerstvo kvitnúci pubertiak, ktorý už nikdy nebol tým, čo z neho plánovala vypestovať matka príroda. Nikdy som si to nepriznal, ale Cobain so svojou hudbou a nie len hudbou ale aj správaním a tým, aký bol, ma ovplyvnil až tak, že som celkovo odbočil od plynulého, poriadneho, čistého dospievania. Tak napríklad hneď som chytil do ruky gitaru a horľavo sa učil jeho skladby a snažil sa ich hrať a spievať čo najpodobnejšie. A nebol som sám, boli sme partia mladých pubertálnych, nezávislákov, oblečených vo flanelových, dotrhaných košeliach s mastnými, dlhými vlasmi v očiach, s jednou cigaretou za uchom, s druhou v ústach, hopkavým, lenivým krôčikom šlapajúc si v čínskych topánkach (tie sme volali "kecky" od "kc") niekam nikam. Toto bol náš štýl, boli sme post-cobainovské decká, ktoré uctievali svojho boha, okrem obliekania sme tiež robili všetko čo by robil on. Išli všade tam, kam by šiel on, jedli, pili a fajčili to, čo on (tvrdé drogy sme si nedávali, tie sa nedali zohnať)zastávali sme tie isté názory čo on, snažili sme sa počúvať hudbu, ktorú počúval on atď. Toto mi celé vydržalo vyše 10 rokov  takže vplyv, aký to namňa vznieslo, cítim dodnes a očividne sa ho už ani nestrasiem, ani necítim potrebu. Nijak to nevnímam. Samozrejme, už som sám sebou, vyrástol som z toho, ale niečo mi z tohto obdobia post-cobainizmu zostalo v koreňoch za čo som naopak práveže vďačný. Preto bude Kurt Cobain vždy mojim umeleckým bohom,  ktorý mi bude vždy pripomínať to, že bez neho by tu dole bola nuda. Znie to divne, keď hovorím o ňom ako o bohovi, ale keď sa trocha zamyslím nad jeho smrťou, uvedomím si, že som v živote iba pár krát reálne uveril, že je mŕtvy. A to sa stalo napríklad pri dočítaní jeho biografie alebo keď som našiel na nete jeho úmrtný list. A to bol strašný pocit, ktorý sa však čoskoro vyparil.Viem, že je mŕtvi a že neexistuje..v materiálnom svete. Ale je večný, je v nás, v deckách z post-cobainovských čias posledných rokov 90-tich. Toto ale rozhodne nemá byť nostalgický záver, je to proste tak. Sme tu, živí a zdraví a stále si môžeme vypučuť alebo pozrieť dáke skvelé skladby od Nirvany, hádzať pri nich hlavou, spievať si ich vonku na zástavke, vypýtať si ich u dídžeja na párty atď. Žiadne nostalgické, preventívne pripomenutie si čohosi dávneho, ale užívanie si bezprostredne jednej z najlepších punk-rockových kapiel všetkých čias. Nirvana je proste bomba a vždy bude súčasťou nielen mojej hudobnej zbierky, ale aj môjho repertoára.

 

http://www.youtube.com/watch?v=xQdxp1AjbnQ&feature=fvwrel

Koncert z roku 1992 na odovzdávaní cien MTV awards Cobain začínal napriek zákazu produkcie s piesňou Rape Me, čím zo všetkých komplet vystrelil. Oplatí sa pozrieť si celý záznam:)

 

[ibimage==482306==Maly_obrazok_do_clanku==none==self==null][ibimage==482305==Maly_obrazok_do_clanku==none==self==null][ibimage==482303==Maly_obrazok_do_clanku==none==self==null]

 

Skyp.

Zaraď článok do kategórie: