Hľadáme rekreačných športovcov, ktorí by si radi zahrali floorball cez zimu 2009/2010. Telocvičňa bude v Holešoviciach: http://www.slavojholesovice.cz/index.php?name=show&ln=cz&sid=104000&mid=104000. Sme už dvaja, ja so Škufim, hľadáme ešte aspoň 4 na pravidelný floorbal raz do týždňa. Ideálne viac ľudí, aby sme mali náhradníkov, keby niekto nemohol prísť.

Zaraď článok do kategórie: 

Dlho pripravovaná zbierka literárnych príspevkov z literárneho servera http://citanie.madness.sk je na svete. Zbierke sme dali jednoduchý a krátky názov NETvorba. Cieľom knižky je propagovať internetovú literárnu tvorbu a jej autorov. Kto bude mať o knižku záujem, bude ju môcť kúpiť na stránkach nakladateľa Librix: http://www.librix.eu/sk/books/detail/netvorba-378/. Príspevky sa nachádzajú aj na samotnom literárnom serveri.

Zaraď článok do kategórie: 

Czech POINT v praxi

Dnes ráno som prvý krát využil služby Czech POINTu a musím uznať, že s touto službou som veľmi spokojný. Potreboval som výpis z registra trestov. O ten som žiadal už raz v minulosti a pamatám si, ako som čakal dlhú frontu a dlhý čas v zime, kým sa mal výpis v rukách.

Dnes stačí zájsť na kontaktné miesto Czech POINTu, ktorých je tu v Prahe vyše 20. Ide vačšinou o mestské úrady. Ja som prišiel na Prahu 7, bol som hneď na rade. Ukázal som občiansky a o 5 minút som mal v rukách výpis z registra trestov.

Odporúčam do pozornosti rodičom, čo majú malé deti, výborný typ na strávenie dovolenky tu v ČR a to priamo v národnom parku. Minulý týždeň sme boli s naším osemmesačným Samkom na Šumave, konkrétne v obci Srní a ešte konkrétnejšie v hoteli, čo sa tiež volá Srní. Hotel počíta s rodinami s malými deťmi. Jediná vec, čo im musím vytknúť je, že je potrebné často chodiť po schodoch s kočíkom, čo sa však dá prežiť. Poďme na pozitíva prostredia:

Zaraď článok do kategórie: 

Koniec halierov v Čechách

Od 1. septembra 2008 sa prestanú používať mince v hodnote 50 halierov. Zaniknú tak posledné haliere v Čechách. Ešte rok bude možné 50-halierniky vymeniť v komerčných bankách a v ČNB vymeníte 50-halierniky až do augusta roku 2014. V obchodoch však s nimi už od septembra nezaplatíte. Ceny zostanú uvádzané aj v halieroch. Pričom zaokrúhlovanie bude fungovať tak, že cena do 40 halierov sa zokrúhli dole, zvyšok hore.

Preto v auguste rozbite prasiatka a zbavte sa pri platení 50-haliernikov, čo doma nájdete.

Viac informácií nájdete tu:

Stretávam sa stále častejšie s ľuďmi tu v Prahe, čo kupujú nehnuteľnosti, teda hlavne byty. Kupujú ich v prvom rade pre seba na bývanie a keď už majú kde bývať, tak investujú do nehnuteľností, ktoré ďalej prenajímajú. Ceny v Prahe boli celkom priaznivé v porovnaní s Bratislavou. Nehovoriac o tom, že hypotéky v Čechách patria svetovo medzi najlacnejšie. Kto v minulosti kúpil byt, tak jeho cena vzrástla, ani prenajímať ho nebolo treba.

V Českej republike sa od 1.1.2008 zmenil systém daní. Zmenili sa aj dane z darovania, z dedičstva a z prevodu nehnuteľností. Najpríjemnejšia zmena je práve pri daniach z darovania a z dedičstva, kedy sa daň neplatí, ak sa majetok presúva medzi rodinnými príslušníkmi. Do minulého roku ste museli platiť dane aj vtedy, ak ste niečo zdedili od rodičov, starých rodičov,... Taktiež, ak Vám niekto z rodiny daruje auto, nemusíte platiť žiadne dane. Len pri prevode nehnuteľností je potrebné zaplatiť 3 percentá z ceny nehnuteľnosti a to aj v rámci rodiny.

Aká je Vaša čistá mzda?

Dokončil som mzdovú kalkulačku pre Slovensko aj pre Českú republiku. Ľahko teraz spočítate, koľko peňazí dostanete od svojho zamestnávateľa, s ktorým máte dohodnutú hrubú mzdu. Výsledok si môžte porovnať s druhou krajinou, akú čistú mzdu by ste mali pri tej istej hrubej mzde.

Pár postrehov:

  • Na Slovensku máme nižšie dane, ale vyššie odvody na poistenie.
  • Čisté platy v absolútnych číslach sú dosť podobné v oboch krajinách.

A tu sú mzdové kalkulačky:

Zaraď článok do kategórie: 

Zmena v nemocenskom v ČR

Od 30.6.2008 došlo k zmene v poskytovaní nemocenskej dávky. Od začiatku roku platilo, že za prvé tri dni práceneschopnosti, ste od sociálnej poisťovne nedostali ani korunu. Od dnes za prvé tri dni práceneschopnosti dostanete 60% z denného vymeriavaceho základu po redukcii, čo je maximálne 60% * 790 Kč (maximálny denný vymeriavací základ) = 474 Kč.

Viac sa o zmene v nemocenskom možte dozvedieť na stránkach Ministerstva práce a sociálnych vecí: http://www.mpsv.cz/cs/5428

Do konca marca je potrebné priznať daň z príjmu. Pre vačšinu z nás to asi urobí zamestnávateľ. Pre tých ostatných je tu odkaz, kde je presný návod ako vyplniť daňové priznanie za rok 2007: http://www.penize.cz/41957.

Interaktívne formuláre v Exceli alebo v PDF nájdete tu: http://www.penize.cz/41830.

Ak ste ženatý, vydatá, tak tento rok je posledná možnosť využiť spoločné zdanenie manželov, na ktorom možete výrazne ušetriť.

Kúpil som byt. Potreboval som zmeniť adresu prechodného pobytu na tento nový byt. Nevedel som, kam mám ísť a aké doklady mám so sebou priniesť. Vedel som, že zmenu adresy vybavuje cudzinecká polícia. Ako rozumné ma napadlo, že sa budem cez internet informovať. Napísal som toto:

Ak ste zamestnaná matka, tak po skončení materskej dovolenky máte právo na čerpanie riadnej dovolenky. To znamená, že čas strávený na materskej dovolenke sa Vám počíta, ako riadne odpracovaná doba. Ak svojho zamestnávateľa poprosíte o dovolenku po materskej dovolenke, musí Vám vyhovieť. Počas riadnej dovolenky máte stále nárok aj na rodičovský príspevok.

Toto všetko som sa dočítal dnes v článku na stránke www.penize.cz, konktrétne na tejto adrese:

Zaraď článok do kategórie: 

Ak ste živnostníkom na Slovensku a zároveň zamestnancom v ČR (alebo v inej krajine EU) a zaujíma Vás, ako a či máte platiť sociálne poistenie, tak tu je otázka, ktorú som položil Sociálnej poisťovni a odpoveď, ktorú som dostal a plne mi pomohla zorientovať sa:

Otázka: 

Zaraď článok do kategórie: 

Narodenie dieťaťa v ČR

Pár užitočných odkazov z portálu verejnej správy Českej republiky, ktoré sa Vám môžu hodiť, ak čakáte narodenie dieťaťa:
Narození dítětehttp://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708?uzel=570&POSTUP_ID=524

Mnoho cudzincov žije v Čechách dlhšie ako 3 mesiace, nemajú potvrdenie o prechodnom ani dlhodobom pobyte v Čechách a časom zistia, že potrebujú mať doklad o pobyte v Čechách, aby si mohli vybaviť napríklad hypotéku, poistenie, kúpiť nehnuteľnosť a podobne. Obávajú sa však, či si majú zažiadať minimálne o prechodný pobyt, keďže v Čechách sú už dlhšie ako 3 mesiace a zatiaľ sa neprihlásili.

Zaraď článok do kategórie: 

Máme možnosť rezervovať vonku ihrisko na plážový volejbal každý štvrtok od 17:00 do 18:00 na Budejovickej od 17.5.2007 na 15 týždňov. Cena je 200 korún za ihrisko. Sme traja záujemcovia: Dušan, Škufi a ja a hľadáme štvrtého, poprípade aj piateho a šiesteho, keby niekto šiel na dovolenku, aby sme mali záskok...:)) Nie sme profesionáli, ani začiatočníci...;))

Ak má niekto záujem, ozvite sa do piatku. Dovtedy sa musúme závazne dohodnúť.

Zaraď článok do kategórie: 

V blogu SME.sk vyšiel vynikajúci článok, ktorý Vám poradí a vysvetlí, kto má podávať daňové priznanie, ako ho má vyplniť a je tam aj presný popis polí daňového priznania, ak ste mali príjmy v Českej republike. Snáď pomože ľuďom viac rozumieť daňovému priznaniu. Ak niečo nenájdete v článku, pozrite sa do diskusie, poprípade sa tam priamo spýtajte na radu.

A tu je ten odkaz:

http://mihal.blog.sme.sk/c/84260/Danove-priznanie-prijem-v-zahranici.html

Zaraď článok do kategórie: 

V ČR funguje niekoľko internetových obchodov, kde kúpite rôzny tovar. V praxi to funguje tak, že kúpa tovaru cez internet je lacnejšia ako kúpa v kamennom obchode. Tovar Vám pri tom zavezú priamo na adresu, akú si zvolíte. Na internete si stačí len vybrať tovar, ktorý Vás zaujíma, objednáte si ho, zaplatíte prevodom cez účet, alebo pri preberaní tovaru a tovar Vám príde domov.

Zaraď článok do kategórie: 

Penzijné pripoistenie v ČR

Zamestnaní Slováci s prechodným alebo trvalým pobytom v ČR majú nárok na penzijné pripoistenie. Penzijné pripoistenie je vlastne dlhodobé bezpečné sporenie, ktoré podporuje samotný štát.

Penzijné pripoistenie funguje tak, že si zvolíte mesačnú, štvrťročnú alebo ročnú splátku a dobu, po ktorú budete pripoistení. Zvyčajne je to do 60 a viac rokov. Po dovŕšení zvoleného počtu rokov, Vám poisťovňa vyplatí jednorázovo nasporenú čiastku, alebo Vám bude platiť mesačne rentu z nasporených prostriedkov. Je na Vás, čo si zvolíte.

Zaraď článok do kategórie: 

Štátny fond rozvoja bývania v ČR poskytuje nízkoúročený úver na zaobstaranie bývania v maximálnej výške 300.000,- Czk, úročenie je 2% ročne, splatnosť je najdlhšie 20 rokov.
Začiatok splácania môžte odložiť maximálne o 10 rokov. Počas tejto doby splácate len úrok.
Prerušiť splácanie môžte na maximálne 2 roky. Tým sa doba splácania adekvátne predĺži.
Úver je dostupný aj pre Slovákov, ktorí majú prechodný pobyt v ČR.

 

Zaraď článok do kategórie: 

Stránky