Ťapákovci - hrá divadelný súbor ŠOK zo Šale

Dátum konania: 
nedeľa, 28 máj, 2017 - 19:30

Sme divadelny subor zo Šale Divadlo ŠOK. Dna 28. 05. 2017 (nedeľa) o 19.30 hod. sme dostali prilezitost ako jediny subor zo Slovenska odohrat nase nove predstavenie Ťapákovci v jednom z najznamejsich prazskych divadiel Činohernom klube v ramci prehliadky Činoherní klub uvádí. 

Radi by sme dali o tejto udalosti vediet vsetkym Slovakom zijucim v Prahe alebo inde v ČR a pozvali ich na predstavenie. 

Vstupenky v cene 90,- Kc si mozu zaujemcovia zakupit v predpredaji priamo v pokladni Cinoherneho klubu. Tesime sa na stretnutie s krajanmi.

 

Slovo k predstaveniu:

Strastiplná cesta Ťapáka storočiami

Šokujúca správa je na svete! Divadlo ŠOK siahlo po dlhom období opäť po slovenskej klasike! A tvorcovia novej inscenacie Ťapákovci sa od začiatku pýtali úplne rovnako, ako sa určite bude pýtať aj náš divák. Má ešte nejaký zmysel v dnešnej dobe plnej konzumu, hrubého násilia a explicitnej pornografie odhaľovať stáročia staré pravdy? Má nejaký zmysel odkazovať sa na korene našej národnej povahy? Má zmysel vŕtať sa v duši moderného človeka? Bude to ešte niekoho vôbec zaujímať? Ale po podrobnom preštudovaní literárnej predlohy Boženy Slančíkovej Timravy, z ktorej naša inscenácia vychádza, sme s obrovským prekvapením zistili, že za vyše sto rokov od jej vzniku, sa toho vlastne až tak veľa nezmenilo. Že naša spoločnosť síce technologicky postupuje míľovými krokmi dopredu, ale pohľad na svet, prístup k riešeniu životne dôležitých problémov a vzorce ľudského správania zostávajú neustále rovnaké.  A to je aj hlavná línia, ktorou sme sa snažili viesť náš tragikomický príbeh. Nešlo nám v žiadnom prípade o verné zobrazovanie života v minulosti, ale skôr o priamu konfrontáciu s povahou a prístupom človeka dnešnej doby. O zrkadlenie vplyvu nemenných rituálov, ktoré sa od nepamäti prelínajú našimi životmi. O objavovanie Ťapáka v nás. A či sa nám to aspoň trochu podarilo, nechávame na posúdenie divákovi. Dovolím si iba na záver použiť jednu repliku z našej inscenácie, ktorá hovorí za všetko: „ A vy čo na mňa tak vyvaľujete oči? Ťapákovci... Spať treba!“ 

 

Názov predstavenia a tvorcovia:

Ťapákovci - divadelné predstavenie spracované podľa poviedky slovenskej spisovateľky Boženy Slančíkovej Timravy

Premiéra v Kultúrnom dome v Šali 25. 03. 2017.

Réžia: Viktor Vincze

Dramaturgia: Vladimír Dubeň

Scéna: Viktor Vincze

Kostýmy a rekvizity: kolektiv divadla

Technická spolupráca: Matúš Miškovič

Produkcia: Roman Hatala

Grafika: Zoltán Szendrődi

Fotografia: Magdaléna Bartovicová

 

Osoby a obsadenie:

PAĽO - Roman Hatala

IĽA - Jana Feketeová

ZMIJA - Ľudmila Iványiová / Zuzana Nováková

MIŠO - Tomáš Vincze

ČAKAJ - Peter Stračár

ZUZA - Veronika Mondočková / Martina Bučková

ĎURO - Kristián Zsille

MARTIN - Zoltán Szendrődi / Vladimír Dubeň

MARA - Miroslava Bartovicová

JANO FUZÁK - Peter Pónya

MARA FUZÁKOVÁ - Kristína Dulíková / Lea Jobbágyová

ANČA - Zuzana Nováková / Ľudmila Iványiová

 

Informácie o divadelnom súbore:

Divadlo ŠOK zo Šale vzniklo na začiatku deväťdesiatych rokov. Od tej doby odohralo rôzne divadelné hry ako: Zlý sen, Neumierajte prosím ste v poradí, Oči, Verklikár, Alžbeta Bátory, Peter Pan, Jarné prebudenie, Polnočný denník, Všetko je inak, Cesta, Slovo, Kyanid o piatej, Číňania a Hrad. Vystupovalo a účinkovalo na: Novej scéne v Bratislave v Štátnej opere Banská Bystrica, Staré divadlo Nitra, Palác Acropolis Praha. Zúčastnilo sa na divadelných festivaloch a prehliadkach Pod Slovenskou bránou Tlmače, Kremnické gagy, Scénická žatva Martin, FEDIM Nitra, Dida Pivnica Srbsko, Festival integrace Slunce Praha, Činoherní klub Praha uvádí, MedArt Prostějov. Spolupracuje pravidelne s profesionálnimi hercami a režisérmi.

Miesto konania: 
Tento článok je zaradený v skupine: Slovenské divadlo v Prahe
Táto skupina existuje 5 rokov 9 mesiacov a má 170 členov.
a budeš dostávať upozornenia na nové akcie.