Danove priznanie SR + CR

31 príspevkov / nových: 0
Posledný príspevok
rada

V CR priznavas prijmy z CR a z nich tu zaplatis dan.

V SR priznavas prijmy zo SR aj z CR a zapocitas si pripadne dan zaplatenu v CR.

Dokladas v podstate len potvrdenia o prijme od zamestavatelov.  neviem ake su teraz limity, ale ak si nepracoval moc chce to sa pozriet od akej ciastky sa vobec danove priznanie podava.

Najlepsie je obvykle vyplnit si veci vo formularoch na internete tam ti to hned kontroluje ci musis priznanie podat a pod.

Ceske najdes na http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/index.html (ale ak mas prijem len od zamestnavatela tak ti to moze urobit aj on), slovenske na www.drsr.sk

Nepodavam ...

...lebo sa nemusi. Kontrolor by musel preukazat ze som mal ekonomicke zaujmy na SK  takze what for.

Co sa tyka "oficialneho" nepodavania - staci ziadost na SK  zrusit danoveho domicila a poziadat v CR  a oficialny dokument ze ste tu  (stredisko zivotnych zaujmov).

nechapem

nechapem na co vlastne reagujes. Ak ma niekto prijem v CR aj v SR tak musi podat priznanie v oboch krajinach. Ak samozrejme prekroci limit minimalneho prijmu kedy sa dava danove priznanie.

Ako vyplnit danove priznanie?

Ahojte!

Vilovi dakujem za radu.

V CR som poziadal zamestnavatela o rocne zuctovanie z prijmov len v CR. V SR vyplnam danove priznanie FO typ A a zapocitavam si prijmy z CR na zaklade "Potvrzeni o zdanitelnych prijmech ze zavisle cinnosti ..." (dalej len Potvrzeni) od zamestnavatela.

Neviem si vsak rady ako zapocitat ceske prijmy do niektorych koloniek DP, konkretne:

1. V. oddiel, r. 32, do "Úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov" zapocitavam hrubu mzdu z CR, do r.33a by potom malo ist zaplatene poistne a po odpocitani r. 32 - r. 33a by mi mal vyjst v r.34 zaklad dane. Na Potvrzeni sa vsak uvadza iny zaklad dane (v CR sa zrejme pocita inak): zaklad dane = hruba mzda + poistne (zrejme poistne zaplatene zamestnavatelom). Do slovenskeho DP predpokladam patri zaklad dane (r.34) podla slovenskeho vzorca a potom by malo logiku ako poistne (r. 33a) uviest zdravotne a soc. poistne strhnute z hrubej mzdy podla vyplatnych pasok. Tieto hodnoty sa vsak na Potvrzeni neuvadzaju. Ake hodnoty mam teda vyplnit, resp. ako mam vydokladovat strhnute odvody?

2. VI. oddiel, r.50, "Daň zaplatená v zahraničí" - mam uviest zalohu za dan, ked este nemam zuctovanu dan v CR, resp. nemam nedoplatky/preplatky uvedene na Potvrzeni?

Vopred dakujem za odpovede

ahoj

podla noveho zakona na SR:

Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

t.j. ty si bod c) a tak nemusis pouzit metodu zapoctu, ale mozes metodu vynatia...ak pouzijes metodu zapoctu tak podla mna je to nevyhodnejsie ako metoda vynatia. Takze ti odporucam pouzit metodu vynatia....

a ano musis uvies poistne za zamestnanca nie za zamestnavatela, cize mal by si si od svojej ucetni v CR vyziadat doklad o zaplatenom poistnom zamestnanca... ak ti ho nebude chciet dat tak potom by si asi musel pouzit ako doklad vyplatne pasky..., ale je blbe im davat vyplatne pasky....

nemozes si tam uvies zalohu za dan, lebo to nie je skutocne zaplatena dan v CR - ako pisem vyssie pouzi metodu vynatia a riadok 50 neriesis

Ivett

Ahoj Ivett, vdaka za rychlu

Ahoj Ivett,

vdaka za rychlu odpoved. To je dobra sprava, ze si mozem zahranicne prijmy vynat zo zdanenia v SR!

Po odratani prijmov v CR nesplnam povinnost podat danove priznanie (moje prijmy v SR su mensie ko 50% nezdanitelnej mzdy), ale nie je mi celkom jasne, ci sa za "príjmy podliehajúce dani z príjmov" (pozri citat nizsie) povazuju aj zahranicne prijmy vynate z danenia. Ak ano, musel by som danove priznanie podat.

Na stranke http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/07/prijem-v-zahranici-a-povinnost-podat-danove-priznanie/ sa uvadza: "Podľa § 32 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, občan, ktorý  je daňový rezident Slovenskej republiky a mal príjmy na Slovensku alebo v zahraničí, musí podať daňové priznanie za rok 2009 vtedy, ak za rok 2009 dosiahol príjmy podliehajúce dani z príjmov (kdekoľvek vo svete) v  súčte a prepočte na € presahujúce sumu 2012,85 €." 

Vdaka este raz

ak

si danovy rezident SR tak musis zdanovat celosvetove prijmy t.j. SR plus CR t.j.  zahranicne prijmy si vyjmes az v danovom priznani t.j. riadok 32 - prijmy SR + CR, r. 33a - poistne za zamestnanca SR + CR, r. 34 a r. 36 - zaklad dane, riadok 37 - nezdanitelna ciastka na danovnika plus ak si mal v SR nejake ine ciastky...a v riadkoch 46 a 47 dochadza k vynatiu.

Cize ak si rezident SR tak splnas povinnost podat DP pretoze tvoje prijmy CR a SR su podla mna vyssie ako hore uvedena suma...

Ak by si bol rezident CR robis to opacne v CR zdanujes celosvetove prijmny a v SR len prijmy zo SR

Vdaka Ivett, za tvoju pomoc.

Vdaka Ivett, za tvoju pomoc. Mas u mna cokoladu - ked budes mat cestu do Stareho mesta, napis sukromnu spravu a dohodneme sa na stretnuti ;)

Uz mi je to jasne: V SR podavam DP, ale prijmy z CR si vyjmem zo zakladu. Od uctovnicky v CR si vypytam doklad o zaplatenom poistnom zamestnanca a som vybaveny :)

Pripajam vtip k teme: "Ked sa ti zda, ze nikto si na teba nemysli, nikto o teba ani nezakopne, tak skus jeden rok nezaplatit dane." :D

este

k tomu dodam a ako si vypocitavas nezdanitelnu cast na danovnika ci v tom mas jasno???

Podla https://www.drsr.sk/pri

Podla https://www.drsr.sk/priznania/dpfoa2009/dpfoa2009poucenie.html je nezdanitelna cast zakladu dane:

§ 11 ods. 2 zákona

písm.

Ak základ dane daňovníka (r. 36)

Nezdaniteľná časť na daňovníka

a)

- sa rovná alebo je nižší ako 15 387,12 

4 025,70

b)

- je vyšší ako 15 387,12 

7 872,48 – (základ dane : 4)

daňové priznanie

Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať ,ako podať daňové priznanie , keď som 6 mesiacov pracoval v čechách ,zamestnávateľ bol slovenský so sídlom v SR. Dva mesiace som bol vedený na úrade práce a začal som potom pracovať v nemecku ,ale znovu od slovenského zamestnávateľa.

Daňové priznanie podávam v nemecku,ale potrebujem vedieť ,či sa  dá zarátať aj príjem z čiech do daňového v nemecku,alebo za každé obdobie musím podať daňové priznie v štáte v ktorom som pracoval. Ďakujem

preco sa nespytas na nejakom

preco sa nespytas na nejakom ekonomickom portaly? mas dost komplikovanu situaciu. najlepsie bude, ked si zavolas priamo na danove riaditelstvo sr alebo skus patrat a kontaktovat niekoho tu www.drsr.sk

tazko povedat

ak ti plat bezal na slovensku tak si rezident tam. Ak si dostaval plat v CR ( vratane odvodov poistenia a pod) tak by si mal podat v CR. Ak si tu bol nad 183 dni tak by si mohol byt tu danovy rezident. Povedal by som ze v nemecku davas danove len z prijmov z nemecka ale tiez asi zalezi aku mas vlastne zmluvu. A tam kde si rezident priznavas vsetko. Ale nikdy som neriesil takyto pripad takze si isty nie som.

zdravotne poistenie

Mam dve otazky:

Ked si sam platim zdravotne poistenie, da sa to nejakym sposobom uplatnit ako odpocitatelna zlozka?

:-)

este ta druha:

Ked ma clovek penzijne pripoistenie, ale v priebehu roka ho zrusi, ako sa to riesi v danovom priznani?

Komu to poslat?

Nazdar, minuly rok som makal 5 mesiacov v CR, preto si chcem dat DP aj v  CR. Len neviem na ktory urad to poslat, pobocka firmy kde som robil je v Brne ale sidlo firmy je v Prahe. Viete poradit?

ked si podavas sam danove priznanie tak ho podavas na financni urad podla miesta svojho pobytu.

A co tato situacia?

Ahojte, len nedavno mi zamestnavatel odmietol podat danove priznanie (udajne preto, ze nepracujem pre nich dostatocne dlho a som cudzinec :-/ ), tak to zostalo na mne. Sice mam znameho co mi s tym pomaha, no neni si isty v mojom pripade. Takze k veci:

Do maja som pracoval na SR  a od maja do konca roka v CR. Danove na SR som uz podal, s tym ze som priznal aj zarobok/dane z CR. Ako je to ale s podanim v CR. Domnievam sa, ze prijem/dane zo SR udavat nemusim. V CR som bol viac ako 180 dni, byvam tu v podnajme, takze som rezident imho.

Dakujem velmi za odpoved.

Jano

opacne

spravil si to nejak opacne. Ak si rezident v CR tak si v SR mal priznat len prijmy zo slovenska a v CR vsetko. Takto sa mozes tvarit ze si rezident v SR. Ale ono musis robit obe priznania zaroven, inak to tazko spravis. Ak teraz spravis cisto z CR tak to co tam vypocitas (prijem, zaplatena dan) uvedies do slovenskeho priznania.

zvlastne

mne povedal moj danovy poradca v SR ze plati novy zakon, ktory prikazuje priznat aj prijmy z CR. Na DAP v SR som urobil presne ako pisete. Ide o to ze ja mam trvale bydlisko v SR, no vacsinu casu som sa zdrzoval v CR, takze som rezidentom oboch statov podla vsetkeho. Kazdopadne, myslite ze bude s tym problem ak v CR priznam len prijem/dane z CR?

Dakujem. 

no

o novom zakone mi hovoril aj moj otec, ze na zaklade neho musim podat danove aj v SR ale nakoniec prisiel na to, ze nad ten zakon je nadradena medzinarodna zmluva cize ja som tento rok na SR danove nepodavala, kedze som rezidentka CR a nemam na SR prijem - cely rok praca v CR

zakon

Zakon sa moze menit kolko chce. Medzinarodna zmluva je nadradena zakonu a riadi sa podla nej. Clovek podla mna nemoze byt rezidentom na dvoch miestach a to kde je urcuje zmluva. Ale pametam sa ze aj na danovom urade na slovensku mi vraveli ze ak mam trvaly pobyt na Slovensku tak musim priznanie podat musim. Az na danovom riaditelstve mi vysvetlili ze to nie je pravda a vraveli ze na miestny danovu urad zavolaju aby im to vysvetlili:)

danovy urad

mne raz pani na danovom urade v Trencine povedala ,ze to je trestny cin, ked doma danove nepodam..

tak odvtedy nepodavam

(bez nadpisu)

tak to neviem...

... ja som s danoveho riaditelstva dostal takuto odpoved:

Dobrý deň,na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Podľa § 2 písm. f) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (t.j. s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky) je jednak príjem plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky, ako aj príjem plynúci zo zdrojov v zahraničí. To znamená, že ak daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou dosiahol v roku 2009 príjmy zo zdrojov v zahraničí, vzniká mu povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov v SR, a to na daňovom úrade miestne príslušnom podľa jeho trvalého bydliska. Na zamedzenie dvojitého zdanenia z príjmov zo závislej činnosti dosiahnutých v Českej republike sa uplatňuje metóda zápočtu dane, ktorá vyplýva zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorenej s Českou republikou. Podľa § 45 ods. 3 písm. c) cit. zákona možno na príjmy zo závislej činnosti uplatniť aj metódu vyňatia príjmov, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

Odbor služieb pre verejnosť

DR SR Banská Bystrica

Ja mam trvaly pobyt na Slovensku, takze som podaval aj tam, aj tu...

a este riesenie:)

ak teda mas na slovensku priznane prijmy z CR aj SR tak v CR priznas len prijmy z CR a uvedies ze nie si rezident v CR. Ono ak mas pobyt na Slovensku tak mozes vzdy tvrdit ze si do CR dochadzal, ciastocne robil z domu a pod. takze si stale rezidentom v SR. Jedine ak si to nepocital zaroven tak ti nebudu sediet cisla. Lebo z preddavkov na dani zaplatenych v CR by ti asi mali nieco vratit ale to budes vediet az ked spocitas dane. Formulare su na http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/index.html

Dotretice

dakujem, urobil som to presne tak ako vravite. Len s tym uvedenim ze nie som rezident.. jedina kolonka co sa toho tyka je podla vsetkeho cislo pasu (ktore vyplnaju len NErezidenti), ktore som uviedol. Staci to? 

budem sa pytat na danove

budem sa pytat na danove priznanie ako vsetci.   Po maturite som priebezne brigadovala az do konca roka. (tento rok iba v CR) Ake prilohy  ma mat danove priznanie okrem potvrdenia zo strednej  a vysokej skoly ,    potvrdenia o prijmoch ( su nutne originaly alebo stacia kopie) a vlastne kam to mam zaslat ?  ked trvale bydlisko mam v SR a v prahe som na internate....    Vsade je nieco ine,  a vzdy pisane.   Prinaznie by som podavat nemusela, ale predsa studetovi kazda koruna navratena dobra :)    Vsade je nieco ine,  a vzdy pisane. 

Dakujem 

clanok z Trendu

pripajam link na velmi rozumny clanok o danovej rezidencii:):

http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/kde-plati-dane-clovek-zijuci-v-zahranici.html

super

no tak toto je mooooc kraasne napisany a vysvetleny clanok :) dufam, ze mnohym pomoze.

Diskusia je zamknutá